En sık karşılaşılan problemlerden bir tanesi bilek sakatlıkları problemleridir. Bu problemler kişiyi ruhen ve bedenen olumsuz şekilde etkilemektedir. Bu tür bir problemle karşılaşıldığı zaman bir ortopedi uzmanına başvurarak tedavi olmak gerekir. Doktor önerilerine uyarak bu sakatlıklardan kurtulmak mümkün olabilmektedir.

Bilek Sakatlığı Nedir?

Elimizin rahat hareketini sağlayan ve şekillenmesine neden olan bileklerimizdir. Bazı durumlarda bilek bölgesi hasar görerek elin hareket işlevi kısıtlanabilir. Bu gibi durumlarda bilek sakatlıkları meydana gelebilir. Ağrı, şişlik gibi hisler hissetmeye neden olur.

İzleyin: El Bileği Sakatlıkları ve Tedavisi

Bilek Sakatlığına Neler Yol Açar?

Bilek sakatlıkları birçok nedenden dolayı olabilir. Bazen doğumsal bilek sakatlıkları bile meydana gelmektedir. Genetik olduğu kadar sonradan bazı etkenlerden dolayı oluşması da mümkündür.

Şunlar bilek sakatlıklarına yol açabilir:

 • Elin üzerine ağır bir cisim düşmesi,
 • Fazla ağır yük taşıma durumlarında,
 • Ağır sporlar yapıldığı zamanlarda,
 • Dikkatsiz ve düzensiz hareket uygulamalarında,
 • Futbol, voleybol gibi bazı spor dallarında ısınmadan direk oyuna başlandığı zamanlarda,
 • Trafik kazası durumlarında,
 • Ağır işlerde çalışılması durumlarında.

Bu gibi faktörler kişinin el bilek veya ayak bilek işlevlerini kısıtlamaya neden olabilen faktörlerdir. Dikkatsizlik bu tür sakatlıkların en önemli nedenidir. Daha dikkatli ve spor alanlarında bilgili olmak gerekmektedir.

Bilek Sakatlıkları Kimlerde Daha Fazla Görülmektedir?

Bilek sakatlıkları bazı nedenlerden dolayı bazı meslek gruplarında daha sık meydana gelmektedir.

Bazı meslek grupları şunlardır:

 • Marangoz gibi ağır işlerde çalışan, el bilek kuvveti gerektiren işler,
 • Spor alanında en sık burkulmalar futbol alanında meydana gelen burkulmalar,
 • Masa başı iş yapan ve sık bilgisayar kullanan meslek gruplarında,
 • Ev hanımlarında,
 • Elektrik ve tesisat gerektiren bazı işlerde bilek burkulmalarına rastlamak mümkündür.
NE? NASIL?  Kansızlık sorununa karşı beslenme nasıl olmalıdır?

Bu meslek gruplarında bilek önemli bir unsurdur. Bu yüzden bu meslek gruplarında daha dikkatli olunmalıdır. Hafif bir burkulma olabileceği gibi ağır hasarlara yol açan sakatlanmalara da sebebiyet verebilir.

Bilek Sakatlıkları Nasıl Anlaşılır?

Bilek sakatlıklarına ilk olarak görüntüye bakılır. Kişide ağrı hissi ve aşırı şişmeler meydana gelebilir. Bu kişiyi son derece rahatsız ederek doktora gitmesine en büyük etkendir. Doktora gidildiği zaman doktor fiziksel bir muayene gerçekleştirir. Bu muayenede bileğin şekli, şişlik durumu, kızarıklık derecesi, kemik çıkıklığı ve şekil bozukları gibi etkenlere dikkat eder. Gözle ufak bir muayene yapar.

Sonra hastayı uygun gördüğü röntgen, Mr, EMG gibi ileri teknolojik olan kemik yapısını, sinirleri gibi birçok özelliği daha detaylı incelemeye yarayan aletler kullanılır. Bu aletler sayesinde kesin tanı konur. Tanıya uygun bir tedavi hizmeti belirlenir ve hastayla iş birliği içinde tedaviye başlanır. Derecesine göre bu tedavi süresi uzayabilir veya kısa sürede tedavi edilebilir.

Rehabilitasyon Hizmeti Nedir? Ne Amaçla Kullanılır?

Rehabilitasyon işlemi hastanın hayatına kaliteli bir şekilde devam etmesine yardımcı olan bir süreçtir. Bilek burkulmalarında bazı durumlarda ağır sakatlıklar meydana gelebilir. El veya ayak bileği işlevini kaybettiği taktirde iyileşmek için tedavi ve hareket çok önemlidir.

NE? NASIL?  Reflü Nedir ? Reflü Belirtileri Nelerdir ?

Kişiye tekrar iş yapabilme yeteneğini ve hastalığını gidermeyi sunan bir hizmettir. Rehabilitasyon hizmetleri son derece bilgili ve alanında uzman kişiler tarafından verilmektedir. Eğitim ve bakım aşamalarını kapsayarak hastaya uygulanan bir çeşit tedavidir.

Bilek Sakatlıkları Meydana Gelmeden Önce Alınması Gereken Önlemler Nelerdir?

Sakatlık oluşmadan önlem almak mümkündür. Kişi bilinçli olmalı ve gereksiz, uygunsuz hereket yapmaktan kaçınılmalıdır. Bilek gücünü arttırmak için spor çok önemlidir. Spor daha dinç ve daha kuvvetli olmayı sağlar.

İş gücünu arttırmak için çok uygun bir şecenektir. Futbol gibi spor dallarıyla uğraşan insanların ise bu sporları yapmadan önce ısınma hareketlerini son derece dikkatli yapmaları gerekir. Isınma hareketleri yapılmadan o spora başlamamalıdır. Marangoz gibi ağır işlerde çalışan kişiler başka bir elemandan yardım alarak ağır olan eşyayı tek başına taşımamalıdır.

Eşya taşıma teknikleri gibi teknikler bilinmelidir. Eşya taşırken yük ele veya ayağa direk verilmemelidir. Bütün vücuttan destek alınarak kalçalara ağırlık daha fazla verilebilir. Anotomik olarak vücut yapımızı ve kapasitemizi iyi bilmemiz gerekmektedir. Bunlara dikkat edildiği taktirde bilek burkulma ve sakatlıklarını daha aza indirmek ve önlemek mümkündür.

Bilek Sakatlıkları İçin Hangi Bölüme Başvurmak Gerekir?

Bilek sakatlıkları için hastaneye gidildiğinde tercih edilmesi gereken bölüm ortopedi bölümüdür. Ortopedi bölümünün ilgilendiği hastalıklar kas ve iskelete etki eden hastalıklardır. Bilekler de bu gruba girmektedir. Herhangi bir kas ağrısı, bilek burkulması, bilek kırıkları, kas zedelenmeleri bu tür sıkıntılar için hastanelerde ortopedi bölümleri mevcuttur.

NE? NASIL?  Bebeklerde idrar yolu enfeksiyonu nasıl düzelir?

Bilek Sakatlıkları Kişiyi Nasıl Etkiler?

Ciddi bir bilek sakatlığı kisiyi son derece olumsuz etkiler. Ev hayatında ev işleri ve günlük işlerini yapması konusunda kişiyi son derece zora sokar. İş hayatında ciddi derecede uyum sağlayamama veya iş gücünün azalmasına yol açar. Ufak bir sakatlık gibi görünse bile iş yapamaz hale gelmeye yol açtığı için ekonomik olarak kişiyi zarara sokmaktadır.

Spor hayatını dahi bitirecek sakatlanmalar olabilir. Kişinin bir anlık dikkatsizliği spor kariyerine son verebilir. Bu gibi olumsuzlukların yanında ağrı hissi nedeniyle kişide huzursuz ve sinir hali meydana gelebilmektedir. Ailesiyle olan ilişkileri de etkilemektedir. Kişinin kendisini daha rahatsız ve eksik hissetmesine yol açabilmektedir.

Sinir Sıkışması Nedir?

Bileklerde sık meydana gelen bir problem ise sinir sıkışmalarıdır. Bu sinir sıkışması sinirlerden kaynaklanır. Sinirlerin kasa veya kemik gibi unsurlara baskı yapması sonucu oluşan bir tür rahatsızlıktır. Elin hareketini kısıtlayabilir ve sinirleri kontrol edemememize yol açabilir. Bu tür hastalıklar obezite faktörü gibi birçok hastalıktan da meydana gelebilmektedir. Hamilelik bir süreçtir. Bu süreçlerde de kişide sinir sıkışmaları görülmesi mümkündür. Doktora başvurarak en doğru tercihi yapmış olursunuz.