Bebeklerde pamukçuk belirtisi dil, damak ve yanak üzerinde kendisini gösterir ve bir mantar paraziti sebebiyle oluşur. Genel olarak yeni doğan bebeklerde çok sık bir şekilde rastlansa da aslında bir yaşına kadar bütün bebeklerde görülebilir.

Pamukçuk Hastalığının Nedenleri

Pamukçuk hastalığına neden olan durumlar şunlardır:

  • Annenin hamilelik zamanında aşırı olarak antibiyotik kullanması ve annede yaşanan hormon değişiklikleri mantarın üremesine sebep olur.
  • Doğumla birlikte bebeğin sindirim sistemine ve solunum yollarına geçen cadıda albicans adlı mantar paraziti ilk bir haftada oluşur. Pamukçuk hastalığı tedavi edilmediğinde ise bebeklerin akciğerlerinde ciddi oranda enfeksiyonlara sebep olabilir.
  • Folik asit, demir ve B12 gibi mineral ve vitamin eksiklikleri, bebeğin stres altında olması, bazı gıda alerjileri gibi durumlarda pamukçuk nedenleri arasındadır.

Annedeki pamukçuk enfeksiyonu emzirme yolu ile bebeğe geçebilir veya bebekteki enfeksiyon da annenin göğüslerinde enfeksiyon meydana gelmesine neden olabilir. Ayrıca dezenfekte edilmeyen biberon ve emzik kullanımı da ağız içinde enfeksiyona sebep olabilir.

NE? NASIL?  Çocuklarda kemik ve diş gelişimi nasıl desteklenir?

Video: Bebeklerde pamukçuk nasıl geçer?

Pamukçuk Belirtileri Nelerdir?

Yanaklarda, dilde ve damakta beyaz küf tabakası görünümündeki lezyonlar kazınırsa altta bulunan tabakada yanmış deri şeklindeki yaralar gözlenir. Bu yaralar tedavi edilmediğinde ise çeşitli ağrılara yol açar. Ayrıca bebekler ağızda pamukçuk sebebiyle de emme isteğini kaybedebilir.

Bu durum da bebekte kilo kaybına neden olur. Huzursuzluk, isteksizlik ve sinirlilik gibi de belirtilere hafif ateş belirtisi de eklenir. Prematüre bebeklerde ise pamukçuk daha fazla görülür. Genel anlamda ağızda ve dilde bu hastalığa daha sık bir şekilde rastlansa da az da olsa anüste de pamukçuk oluşabilir. Kırmızı bir tabaka biçiminde kendini gösteren bu anüs pamukçuğu çoğu zaman pişik ile karıştırılabilir.

Pamukçuk Tedavisi

Pamukçuk hastalığı kendiliğinden geçebilecek olan bir hastalık türü değildir ve kesinlikle tedavi edilmesi gerekir. Ağız içinde oluşan pamuğa benzeyen bu beyaz lezyonlar kesinlikle el ile temizlenmemelidir. Çünkü bu durum ağız içinde yer alan mukus tabakasının bozulmasına yol açarak enfeksiyonu daha hızlı yayılabilir.Doktor kontrolünde pamukçuk tedavisi için ilaç kullanılır. Bu ilaç antimikotikli damlalardır ve 7-10 gün kadar bebeğe verilir. Bunun yanında annenin göğsünde de bir enfeksiyon varsa bu mantar önleyici ilaçlar annenin göğüs ucuna sürülebilir. Ayrıca bebeğin kullandığı bütün emzikler ve biberonlar da mutlaka steril edilmelidir.

NE? NASIL?  Yağlı saçlarla nasıl başa çıkabilirsiniz?

Yazı içeriği tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Yazıda tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.