Bakan Koca kullanılmış eldiven ve maskelerin rastgele atılmasıyla ilgili twitterdan flaş uyarıda bulundu.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 5 Haziran Dünya Çevre Günü çerçevesinde kullanılmış maske ve eldivenler, virüsle temas etmiş olabileceğini belirtti.

CANLI VİRÜS TAŞIYABİLECEĞİ İÇİN risklidir. Maske ve eldiveni rastgele bir yere atmayın. Çöpe atın. Bugün 5 HAZİRAN DÜNYA ÇEVRE GÜNÜ. Salgın dünyayı bu denli etkilemişken bir de çevreyi kirletmesine izin vermeyelim. –  Dr. Fahrettin Koca

Ellerimizi nasıl yıkamalıyız?

Özellikle son dönemde tüm dünya ülkelerini etkisi altına alan koronavirüs nedeniyle birçok ülke büyük tehdit altında yer alıyor. Vaka sayısının gün geçtikçe artması ve ölüm oranının da her gün artarak devam etmesi nedeniyle bu virüse karşı alınacak önlemler de her geçen gün daha büyük önem kazanmış durumda.

Alınacak önlemlerin başında da mutlaka ellerimizi yıkamak ön plana çıkıyor. Gün içerisinde çok fazla yere dokunduğumuz için ellerimiz en büyük tehdit oluşturan bölge olarak dikkat çekiyor. Ellerimizi ise gün içerisinde sık sık yıkamamız tüm uzmanlarca öneriliyor. El temizliğini aksatmadan yapmak ve elimizle ağzımıza, gözümüze, kulaklarımıza ve burnumuza mümkün oldukça dokunmamamız gerekiyor.

NE? NASIL?  Tırnak yeme alışkanlığından çocuğunuzu nasıl kurtarabilirsiniz?

Ellerimizi Yıkarken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Tüm dünyada birçok kişiyi etkisi altına alan virüs salgınından sonra el temizliğinin önemi bir kez daha gündeme geldi. Peki, ellerimizi nasıl yıkamalıyız? Bu konuda uzmanlar ortak noktada birleşiyor.

Ellerimizi yıkama konusunda dikkat etmemiz gereken noktalar şu şekildedir;

  • Ellerimizi yıkamadan önce mutlaka varsa parmağımızdaki yüzüğü ve bileklerimizde yer alan saat ya da bileklikleri çıkarmamız gerekir.
  • Hali hazırda akmakta olan su ile öncesinde eller ıslatılır ve sabun ondan sonra ele dökülür.
  • Avuç içi, bilekleri ellerin sırtı, parmak araları ve tırnak araları köpüklü sabun ile iyice ovularak yaklaşık 20 saniye katar sabunlanır.
  • Sabunlu eller suyun altında iyice durulanır.
  • Duruladığınız elleriniz mümkünse kağıt havlu ile kurulanır.
  • Musluğa temas etmeden, ellerimizi kuruladığımız kağıt havlu ile musluk kapatılır.

Bu işlemleri elimizi her yıkadığımızda uygularsak doru ve etkili bir şekilde el temizliğini yapmış oluruz. Bu şekilde de korona ve benzeri virüslerden kendimizi ve çevremizdeki insanları mümkün olduğunca koruyarak sağlıklı bir yaşam sürmeye devam edebiliriz.

NE? NASIL?  Yağlı saçlarla nasıl başa çıkabilirsiniz?

Video: Ellerimizi Nasıl Yıkamalıyız?

El İle Temas Etmekten Kaçınmalıyız

Gün içerisinde ne yazık ki ister istemez birçok yere ellerimizle temas ediyoruz. Özellikle madeni ve kağıt para, kapı kolları, toplu taşıma tutacakları vb. yerlerde birçok mikrop olmaktadır. Bu gibi yerlere temas ettiğimiz zaman oradaki mikropların elimize geçmesine neden oluruz ve sonrasında gayri ihtiyari elimizi ağzımıza, gözümüze, burnumuza ya da yüzümüze dokunduğumuz zaman mikrobun vücudumuza girmesine neden oluruz. Bu nedenle mümkün oldukça az yere temas etmemiz gerekiyor ve özellikle karşımızdaki insanlarla el sıkışmamamız gerekiyor.

Ellerimizi Ne Sıklıkta Yıkamalıyız?

Ellerimizi fırsat buldukça yıkamamız hem kendi sağlığımız hem de çevremizdeki insanların sağlığı açısında oldukça büyük önem taşımaktadır. El temizliği ile birlikte özellikle çalışma ortamınızda elleriniz ile sıkça temas ettiğiniz yerleri de düzenli aralıklarla kolonyalı mendil ile silmeniz daha temiz bir çalışma ortamı yaratmanızı sağlayacaktır. Temiz olmasından şüphelendiğiniz bir yere temas etmek zorunda kaldığınızı anladığınız her an hemen en yakın lavaboya gidip ellerinizi yıkamanızda büyük fayda olacaktır.

NE? NASIL?  Pürüzsüz Bir Cilt İçin Yapılacaklar ve Maske Tarifleri

Ellerimizi mutlaka yıkamamız gereken bir diğer zaman ise yemek yemeden hemen öncesidir. Eğer ellerinizi temizlemeden yiyeceğiniz şeyleri ağzınıza götürürseniz, ellerinizde yer alan mikropları kolay ve hızlı bir şekilde vücudunuza taşımış olursunuz.

Bu nedenle mutlaka bir şey yemeden önce ellerinizi yukarıda anlatılan el yıkama prosedürüne uyarak temizlemeniz gerekmektedir. Bu el yıkama işlemini alışkanlık haline getirerek varsa çocuklarınıza da aynı işlemi yapmaları için gerekli eğitimi vermenizde büyük fayda olacaktır.

El temizliği sadece virüs sonrası oluşan olan üstü bir önlem değil bu süreç geçtikten sonra da her gün yapmanız gereken bir işlemdir. Virüsler dışındaki diğer birçok hastalıktan da bu şekilde korunmanız mümkün olacaktır.