Özellikle mevsim geçişleri sırasında sıklıkla sorulan sorulardan birisi de Bağışıklık Güçlendirmek İçin Ne Yemeliyiz? Olmaktadır. Mevsim geçişlerinin yanı sıra koronavirüs sebebiyle de sıklıkla bağışıklık sistemi hakkında konuşulmaktadır. Sağlık Bakanlığı bu dönemde vatandaşların bağışıklık sisteminin güçlü tutması gerektiğini belirtmiştir. Özellikle bu dönemde sağlıklı yaşamaya daha fazla özen göstermek ve bağışıklık sistemini güçlendirmek adına bazı besinleri tüketmek gerekmektedir.

Bağışıklık Sistemi Nedir?

Organ, doku, hücre, protein gibi bileşenlerin hastalıklara karşı savaşmasını sağlamaktadır. Bağışıklık sistemi herhangi bir hastalıkla karşılaştığı takdirde bağışıklık tepkisi vermektedir. Böylelikle bazı yiyecekleri daha fazla yiyerek bağışıklık sistemini güçlendirebilir ve vücudun direncini arttırmak mümkün olabilir.

İzleyin: Bağışıklık Sistemini Güçlendirmek İçin Nasıl Beslenmeliyiz?

Bağışıklık Sistemi Nasıl Güçlenir?

Bağışıklık sistemini güçlendirmek için beslenmenin yanı sıra hijyene de dikkat etmek gerekmektedir. Bağışıklık sistemini güçlendirmek isteyen bir bireyin aşağıdaki konulara dikkat etmesi gerekmektedir;

 • Sigara kullanmamak
 • El ve ağız için hijyene dikkat etmek
 • Egzersiz yapmak
 • Stresten kaçınmak
 • Sağlıklı kilo vermek ya da kiloyu sağlıklı bir biçimde korumak
 • Yeterince uyumak
 • Alkolden kaçırmak

Gibi vücudun direncini azaltacak şeylerden uzak durarak bağışıklık sistemini güçlendirmek mümkündür.

Bağışıklık Sistemini Güçlendirmek İçin Uygulanacak Alışkanlıklar

Yeterli uyku uyumak vücudu hastalıklara enfeksiyona karşı dirençli tutmaktadır. Bu nedenle bağışıklık sisteminin çökmesini istemeyen vatandaşların düzenli uyku uyuması aynı zamanda stresten kaçınması çok önemlidir.

Bununla birlikte günlük olarak egzersiz yapmak bağışıklık sistemi için önemli bir detaydır. Egzersiz sayesinde daha iyi uykuyabilmek de mümkündür. Her gün 30 dakikalık düzenli egzersizler sayesinde vücuda kendini iyi hissettirebilecek hormonları salgılamak ve bağışıklık sistemini arttırmak mümkün olacaktır.

NE? NASIL?  Yüzdeki kızarıklıklar nasıl geçer?

Her zamanki beslenmenin yanı sıra C E vitaminleri, çinko gibi zengin minerallere sahip olan yiyeceklerin bol bol tüketilmesi önerilmektedir. Her insanda bulunan stres bağışıklık sisteminin en önemli düşmanlarından birisidir. Stres yaşayan bir insan ufak kabul edilen grip gibi hastalıkların yanı sıra devam etmesi durumunda ölümcül hastalıklara da sebep olmaktadır. Bu sebeple sakin olmak doğru insanlarla doğru iletişim kurmak ya da uzman yardım almak en doğru olanı olacaktır.

Su İçmek

Özellikle vücuttan toksin atımını hızlandırabilmek için ve metabolizmanın daha iyi çalışabilmesi için bol bol su içmek gerekmektedir. Günlük olarak en az 10 bardak su içilmesi önerilmektedir.

Video: Bağışıklık sistemini güçlendiren besinler neler?

Bağışıklık Sisteminin Güçlü Olup Olmadığını Anlamak

Bağışıklık sistemini güçlü ya da zayıf şeklinde nitelendirilebilecek bir test bulunmamaktadır. Bu kapsamda bazı kan testleri yapılmaktadır. Ancak tam olarak sonuç vermemektedir. Bunlar sadece bağışıklık sistemi ile ilgili ipuçlarıdır. Bağışıklık sisteminin güçlü olduğunu gösterebilecek en etkili gösterge hastalıklara karşı dirençtir.

Bağışıklık Sisteminin Zayıfladığının Belirtileri

Bağışıklık sistemi kişiden kişiye farklı olabilir. Kısacası her bireyin kendine özgü bağışıklık sistemi haritası bulunmaktadır. Bağışıklık sistemi için birçok etken zayıflatma sebebi olabilir. Bu sistemin zayıfladığının en önemli belirtisi ise sık sık enfeksiyon geçirmektir. Özellikle yaşlı bireylerde biyokimyasal fonksiyon değişiklikleri sebebiyle vücut direncinde azalma görülmektedir. Bu sebeple özellikle pandemi döneminde bağışıklık sistemi zayıf olan her yaşlı bireyin daha fazla dikkat etmesi gerekmektedir.

NE? NASIL?  En Doğru ve Sağlıklı Lens Kullanımı! Lens Nasıl Kullanılır?

Bağışıklık Sistemi Doğuştan Var mıdır?

Koruyucu maddeler bir bebeği ilk olarak anne sütü ile birlikte geçmektedir. Daha sonra bebeğin organları geliştirmeye başladıkça bağışıklık sistemi de oluşmaktadır. Sonrasında ise genetik faktörler ve yaşantının etkisi ile birlikte çocuğun bağışıklık sistemi oluşmaktadır. Ancak yaşlanma ile birlikte bağışıklık sisteminde bir çöküş meydana gelmektedir.

Bağışıklık Sistemini Güçlendirecek Besinler

Bağışıklık sistemi üzerinde etkisinin en büyük olduğu şeylerden birisi de bireylerin beslenmesidir. Bu sebeple bazı yiyeceklerin daha fazla tüketilmesi ile birlikte bağışıklığın güçlendirilmesi sağlanmaktadır. Bu konu hakkında sıralanabilecek besinler ise aşağıdaki gibidir;

– Balık: Bağışıklık sistemi için Omega 3 kaynağı besinler oldukça önemlidir. Özellikle kış aylarında haftada bir ya da iki kez balık tüketmek gerekmektedir. Protein, selenyum, Omega 3, E vitamini, antioksidan ve benzeri tarafından zengin olduğu için vücudu hastalıklara daha dirençli hale getirmektedir.

 • Probiyotik besinler: Hazır süt ve süt ürünleri açısından belirtilse de doğal olan süt ve süt ürünlerinden yönelmek daha güvenilir olacaktır.
 • Sarımsak: antioksidan içermesi bakımından enfeksiyona karşı oldukça etkilidir.
 • Brokoli: Özellikle kış aylarında tüketilmesi önerilmektedir. Folat içeren bu besin sayesinde bağışıklık sistemi de izlenebilmektedir.
 • Kırmızı Biber: C vitamini içeren besinler bağışıklık sistemi açısından oldukça önemlidir. Aynı zamanda kırmızı biber soğuk algınlığı, cilt sağlığı, gözlerin sağlığı açısından da önemlidir.
 • Yaban Mersini: Içerdiği zengin flavonoidler sebebiyle üst solunum yolu enfeksiyonu ve soğuk algınlığı için oldukça etkilidir.
 • Bitter Çikolata: Teobrobin gelmesi sebebiyle zarar verecek herhangi bir atığı önleyebilir. Aynı zamanda çeşitli hastalıklara karşı koruyabilir. Ancak az miktarda tüketilmesi önerilir.
 • Zerdeçal kurkumin, antioksidan tarafından zengin olan bu baharat bağışıklık sistemi için büyük etkiye sahiptir.
 • Tatlı Patates: Ülkemizde henüz tüketimi yaygınlaşmış olan besin günlük C vitamini ihtiyacımızın %30 unu karşılayabilmektedir. A vitamini ihtiyacımızın ise %20’sini karşılayabilmektedir. Bu sebeple özellikle ciddi hasarlarına karşı koruma özelliği bulunmaktadır.
 • Zencefil: Baharat olarak tüketilmesinin yanı sıra çay yapımında ya da tatlı yapımında kullanılabilir. Hastalıkları önlemeye yardımcıdır.
 • Yeşil Çay: Soğuk algınlığı üstüne azaltmasının yanı sıra kan lipitlerine olumlu etki yapar, iyi kolesterolü artırır şeklinde birçok olumlu özelliği vardır.
 • Portakal: Yanı sıra mandalina, kivi ve benzeri asitli meyveler zengin C vitamini kaynaklarıdır. C vitamininin soğuk algınlığına iyi geldiği herkes tarafından bilinmektedir. Bu sebeple virüslerle savaşma konusunda oldukça etkilidir.
 • Kefir: Fermente bir içerik olması ile birlikte sağlık için oldukça faydalıdır. Kefir üzerinde yapılan birçok araştırmaya göre vücut için faydaları oldukça fazladır. Özellikle bağırsak sağlığı için büyük etkileri bulunmaktadır.