“Bağışık nasıl güçlendirilir” konusu son zamanlarda oldukça önem kazandı. Vücudumuzun çeşitli zararlı etkenlere karşı mücadele etmesinde bağışıklığın bizler için önemli oldukça büyüktür. Bu konu hakkında yeterince iyi bir bilince ve bilgiye sahip olmak önemli. Her bakımdan hayatımızda bizlere nasıl hareket edeceğimize dair yol gösterecektir. Bu bakımdan bağışıklık sistemimizi daima yaşantımızda en iyi şekilde güçlü tutmamız gerekir.

Bağışıklığı güçlendirmek için 5 altın kural

Güçlü bir bağışıklık sistemine sahip olmamız konusunda rol oynayan birbirinden farklı etkenler vardır. Bunların her birine gereken özeni gösterdiğimizde doğal bir şekilde bağışıklığımızı da güçlendirme şansını elde ederiz.

  • Kaliteli bir uyku düzeni
  • Egzersizle dolu hareketli bir yaşam tarzı
  • Vitamin ve mineral ağırlıklı beslenme
  • Bol sıvı tüketim
  • Sosyal ilişkiler ve bağlar kurulması

Tüm bu önemli özellikler bir bütün halinde insanın yaşamı üzerinde etkili olarak iyi bir bağışıklık sisteminin yapılanmasına yardımcı olur.

NE? NASIL?  Sağlıklı uykunun kuralları neler?

İzleyin: Bağışıklık sistemini güçlendiren besinler neler?

Beslenme

Bağışıklığı güçlendirmede en temel ve önemli hususlarından biri beslenmedir. Çünkü vücudumuzun bütünsel bir işlev ortaya koyabilmesi için he vitaminin insanda gerekli seviyelerde bulunması gerekir. D3 vitamini, B12 ve diğer B grubu vitaminler, magnezyum, omega 3, çinko, bakır ve iyot yönünden mutlaka zengin besinler tüketmeye çaba gösterilmelidir.

Uyku Düzeni

Düzenli ve kaliteli bir uyku, vücuttaki tüm işleyiş sistemi üzerinde olumlu bir etki meydana getirir. Özellikle hücre yenilenmesinde ve beyin sağlığının korunmasında uykunun her defasında ne kadar önemli olduğu ortaya çıkarılmıştır.

Bu bakımdan beyindeki dopamin gibi hormonların dengesinin bozulmaması ve vücudun her zaman güçlü bir yapıda kalabilmesi için mutlaka uykuyu aksatmadan yeterince almak gereklidir. Bu durum özellikle sağlam bir bağışıklığa sahip olunması konusunda önemli bir rol oynar.

NE? NASIL?  Çok fazla kahve içmek sağlığınızı nasıl etkiler?

Egzersiz Yapmak

Egzersiz ve hareketin insan yaşamında oldukça önemli bir yeri vardır. Çok fazla aşırı olmayacak şekilde haftada uygun miktarlarda yapılacak egzersizler, daima vücudun çalışma aktivasyonunu artırıcı bir etki meydana getirir. Kan dolaşımının hızlanması ve vücuda daha fazla oksijen girmesi bakımdan bu duruma insanların hayatlarında yer vermesi gerekir.

 

Sıvı Tüketimi

Vücutta iyi bir detoks etkisi meydana getirmek için mutlaka sıvı tüketimine de gereken özeni göstermek gereklidir. Çünkü düzenli sıvı ve su tüketimiz her zaman toksik maddelerin vücuttan uzaklaştırılmasına yardımcı olur. Bu da bağışıklığın düzgün bir şekilde çalışması için önemli bir etkiyi meydana getirir.

Sosyal İlişkiler

Ruhsal açıdan kendimizi nasıl hissettiğimizin bağışıklık durumumuzla oldukça yakından bir ilişkisi vardır. Çünkü çevremizde bizleri mutlu ve memnun eden arkadaşlarımız ve sevdiklerimiz olduğunda vücudumuzda da her bir organ işlevini en iyi şekilde yerine getirir. Böylelikle stres hormonu yerine daha çok oksitosin salgılanmış olur.