Nasır hastalığına sahip olan hastaların en çok merak ettiği sorudur “Ayaktaki nasır nasıl tedavi edilir?” Ayakta oluşan nasır, doktorlar tarafından genellikle kalınlaşmış cilt problemlerinin yol açabileceği sonuçları ekarte ederek ayağın incelenmesiyle tanı koyuluyor. Eğer vücutsal olarak hastanın bedeninde fiziksel bir anormallik nasıra yol açtıysa doktorlar genellikle X Işını yoluyla hastalığın derinine inebiliyor.

Tedavisi

Nasırın tedavi edilebilmesi için genellikle nasırın ilerlemesine veya gelişmesine neden olan eylemleri yapmaktan kaçınan bir tavır izlenebilmesi gerekiyor. Örneğin, uygun bir şekilde oturarak ayakkabı giymek, nasırın bulunduğu bölgede koruyucu pedler giymek ve de diğer kişisel bakım ürünleriyle bölgeye yapılan temizlikle bu sorun ortadan kaldırılabiliyor. Bir nasır, kişisel bakım çabalarına rağmen devam ederse veya ağrılı hale gelirse birçok seçeneği bulunan tıbbi tedaviler rahatlama sağlayabilir.

Bölgedeki Sorunlu Cildin Kesilmesi

Bulunduğu bölgenin cildini kesme yönteminde gidilen doktor, muayene sırasında kalınlaşmış olan bölgedeki deriyi veya büyümüş olan nasırı bir neşter ile kesebilir. Ancak bu yöntem profesyonel olmayan yollarla veya profesyonel olmayan kişiler tarafından yapılmamalıdır. Aksi takdir de enfeksiyon kapılabilir ve nasır daha da kötü hale gelebilir.

Ayaktaki Nasır Nasıl Tedavi Edilir?

Ayaktaki Nasır Nasıl Tedavi Edilir?

İlaç Yoluyla Nasırdan Kurtulmak

Piyasada nasır giderici ilaçlar bulunuyor. Doktorlar nasır problemi yaşayan hastalarına ayrıca yüzde 40 salisilik bir asit içeren yama yapabilir. Bu tür yamalar aynı şekilde diğer seçeneklerde de olduğu gibi yalnızca doktorun gözetiminde yapılmalıdır. Başvurulan doktor bu yamaların ne sıklıkla değiştirilmesi gerektiğini hastalarına bildirir. Yeni bir yama yapılmadan önce ölü deriyi düzeltmek için süngertaşı, tırnak törpüsü veya zımpara tahtası ile kullanılması tavsiye edilir. Ayrıca daha geniş alanlara uygulanabilmesi için jel formlarında bulunan salisilik asitler de kullanılabilir.

NE? NASIL?  Kedilerin hareket dili ne anlatır?

Özel Ayakkabı Tabanları veya Parçaları

Eğer gizli bir ayak deformite probleminiz varsa doktorunuz tarafından nasırın etkisinin azalmasını, nasırın kaybolmasını veya kurtulmuş olduğunuz nasırın tekrarını önlemek için özel yapım kabarık ayakkabı ekleri veya ortezlerini temin edebilirsiniz.

Ameliyat Yoluyla Nasırdan Kurtulmak

Nadir durumlarda sürtünmeye neden olan bir kemiğin hizalanmasını düzeltmek amacıyla doktorlar nasır problemi çeken hastalarına bu seçeneği önerebilirler. Ancak kemiksel problemlerin dışında büyük sebeplerden dolayı yaşanan nasır problemlerinde de ameliyat önerilebilir.

Amatör Bir Şekilde Nasırdan Kurtulmak

Nasır gibi bir hastalığa sahip hastaların doktorlara gidilmesi önerilir. Ancak doktora gidilme gibi bir imkanı olmayanlar veya evdeyken de nasır hastalığının azalmasını isteyen kişiler için oldukça sağlıklı ve güvenli imkanlar bulunuyor.

İşte kolay bir şekilde nasırınıza iyi gelecek bazı yöntemler:

 • İngiliz tuzu olarak bilinen tuzu nasırlı bölgeye masaj yaparak cildin yumuşamasını sağlayabilirsiniz.
 • Süngertaşı ile alakalı bölgeye sürtülerek ölü derinin atılmasına yardımcı olabilirsiniz.
 • Eksfoliye edici kremler sayesinde ölü deriden kurtulabilirsiniz.
 • Kabartma tozu macunu eksfoliye edici kremler için kullanılabilecek bir alternatif olup macunun sürüldüğü bölge bir ped yardımıyla kapatılmalıdır.
 • Vaseline gibi cilt yumuşatıcı kremler ile nasırlı bölgenin tamimiyle kuruyup daha da zarar görmesini engelleyebilirsiniz.
NE? NASIL?  Türkiye'de salgın ne zaman bitecek? İşte bitiş tarihi

Koruyucu pamuklar, ayakkabı tabanları ile de kolay bir şekilde nasır hastalığının yarattığı etkiden kurtulabilirsiniz. Ancak nasır problemine sahip hastaların doktora başvurması gerekir. Aksi takdir de diğer hastalığa sahip olan hastalar yanlış tedavilerden dolayı daha büyük sorunlarla karşılaşabilir.

Ayaktaki Nasır Nasıl Tedavi Edilir?

Ayaktaki Nasır Nasıl Tedavi Edilir?

Marketlerde Satılan Pedlerle Tedavi

Makyaj pedleri gibi pedlerin üstüne nasır sökücüler veya sıvı nasır ilacı döküp nasırın bulunduğu bölgeye uygulayabilirsiniz. Ancak bu uygulama yapılırken dikkatli olunması gerekiyor. Sebebi ise cildi tahriş edebilmesi ve de özellikle şeker hastalığı olan veya zayıf kan akışına neden olan diğer hastalıklarda enfeksiyona yol açabilen salisilik asit bulunmasıdır.

Ilık Su ile Tedavi

Ne fazla soğuk ne de fazla sıcak olan bir suyun içine nasırın bulunduğu bölge sokularak nasıra iyi gelmesi sağlanabiliyor. Ilık suyun ve de sabunlu suyun içine sokulan nasırlı bölgede kalınlaşmış cildin kesilmesini ya da alınmasını kolaylaştırılacaktır.

Kalınlaşmış Cildin İnceltilmesiyle Tedavi

Banyo sırasında veya sonrasında nasırlı deri bölgesinin çıkarılmasına yardım olmak için nasırlı bölgeye tırnak törpüsü, süngertaşı, lif veya zımpara tahtası uygulanabilir. Ancak bulunan hastalıklı bölgedeki deriyi kesmek veya kırpmak için keskin bir nesne kullanılmamalı. Ayrıca şeker hastalığına sahip kişiler süngertaşı kullanmamalı.

Nasır İçin Profesyonel Öneriler

Nasır hastalığı hem temizlik sorunlarından kaynaklanabildiği gibi hem de kişinin elinde olmayan etkenlerden dolayı da ortaya çıkabiliyor. Nasırlar, bir gitarcının parmak uçları veya bir tamircinin avuç içi gibi, vücudun tekrarlayan sürtünmenin olduğu herhangi bir yerde gelişebiliyor. Deriye uygulanan kemik basıncına bağlı olarak nasırlar gelişiyor. Ayak parmaklarının üst ve yanlarında ve ayak uçlarında yaygın olarak görülebiliyor. Nasırlar sert ve kuru veya yumuşak olabiliyor. Nasırların yaygın nedenleri artrit veya uyumsuz ayakkabılar olabiliyor.

NE? NASIL?  A101 KAMPANYALARI BAŞLADI! A101'DE İNDİRİMLİ BİLGİSAYAR VE TABLET SATIŞLARI BAŞLADI !

Nasır ve nasırları tedavi etmek için dermatologlar aşağıdaki ipuçlarını öneriyor:

 • Bölgeye her gün nemlendirici losyon veya krem ​​sürün.
 • Salisilik asit, amonyum laktat veya üre içeren nemlendirici bir losyon veya krem ​​bulabilirsiniz.
 • Bu bileşenler, sert mısırları ve nasırları yavaş yavaş yumuşatmaya yardımcı olacaktır.
 • Ayağınıza tam oturan ayakkabılar giyin.
 • Nasırların yaygın bir nedeni, ayağınız için doğru boyut ve biçimde olmayan ayakkabıdır.
 • Doğru uyumu elde etmek için, günün sonunda ayaklarınızın hafifçe şişebileceği bir ayakkabı satın alın. Ek olarak, bir çalışandan özel olarak ayağınızı ölçmesini isteyin ve çok gevşek veya sıkı olmayan ayakkabılar seçin.
 • Ayak tırnaklarınızı daima kesin.
 • Çok uzun ayak tırnakları, ayak parmaklarını ayakkabınıza doğru itmeye zorlayarak zamanla nasır oluşumuna neden olabilir. Bu baskıyı gidermek için ayak tırnaklarınızı kesik tutun.
 • Çoğu nasır, onlara neden olan sürtünme veya basınç durduğunda yavaş yavaş kaybolur. Bununla birlikte, nasırınıza neyin sebep olduğundan emin değilseniz, sertleşmiş cilt çok ağrılıysa veya şeker hastalığınız varsa bir doktora görünmeyi unutmayın.