Bir çok türü olan armut insanlar tarafından tüketilen en önemeli meyvelerden birisidir.  Armut meyvesi ağaçta yetişen meyveler arasında yer almaktadır. Tarihi çağlardan beri insanlar armut tüketmektedir ve bunda armudun insan sağlığı için pek çok faydasının bulunması etkili olmaktadır.

Armudun Faydaları Nelerdir?

İri yapraklı ve uzun boylu ağaçlarda yetişen armudun daha çok kabuğu ile beraber tüketilmesi önerilmektedir. Çünkü faydasının daha çok kabuğunda olduğu yapılan bilimsel araştırmalarla kanıtlanmıştır.

Besin değeri yüksek olan armudun faydaları şunlardır;

 • Armudun kanser önleyici etkisi vardır.
 • Armut lif açısından zengin bir meyve olduğu için kişilerin tok kalmasını sağlamaktadır.
 • Armut antioksidan bakımından zengin bir meyvedir. Bu sebeple düzenli tüketildiğinde bağışıklığı güçlendirerek soğuk algınlığı kaynaklı rahatsızlıkların meydana gelmesini önlemektedir.
 • Armut potasyum açısından zengin bir meyvedir. Bu sebeple de insanların kalp sağlığı için oldukça faydalıdır.
 • Armut düzenli tüketildiğinde sindirim sisteminin düzenli çalışmasını sağlamaktadır.
 • Armudun aynı zamanda enerji verici özelliği bulunmaktadır.
 • Armut içerisinde bulunan K vitamini sayesinde kemiklerin gelişmesini de sağlamaktadır. Ayrıca düzenli tüketildiğinde kemik erimesini de engellemektedir.
 • Armut yaraların iyileşmesinde de etkilidir.
 • Armut içerisinde bulunan antioksidanlar sayesinde cilt sağlığını da korumaktadır.
 • Özellikle armudun kabuklu tüketilmesi durumunda iltihap giderici özelliği vardır.
 • Armudun şekeri dengeleyici özelliği vardır. Bu sebeple de diyabet hastaları için önerilen diyetlerde armudun sıkça tüketilmesi önerilmektedir.
 • Armut aynı zamanda nefes problemlerine de iyi gelmektedir.
 • Kan pıhtılaşmasını engelleyici etkisi bulunmaktadır.
 • Armudun en önemli faydalarından birisi de kolesterolü azaltıcı etkisinin olmasıdır.
 • Armut meyvesini düzenli tüketen hastalarda gut ve safra kesesi gibi hastalıkların daha az görüldüğü araştırmalarda görülmüştür.
 • Armut meyvesi içerdiği bileşenler sayesinde müshil gibi etki göstererek insanlarda görülen kabızlık sorunlarının ortadan kalmasını sağlamaktadır.
 • Armudun aynı zamanda ateş düşürücü etkisi vardır. Ateşi çıkan hastalara armut suyunun verilmesiyle ateşinin düştüğü gözlenmiştir.
 • Armudun ayrıca stres, yorgunluk ve depresyon gibi problemlerin çözümünde de etkili olduğu bilinmektedir.
 • Armut dişlerde görülmesi muhtemel rahatsızlıkların riskini azaltmaktadır.
 • Ayrıca armudun erken yaşlanmayı önleyici ve beyni güçlendirici etkisi olduğu bilinmektedir.
NE? NASIL?  Çok Pratik Hazırlanan Enfes Şerbetli Tatlı Tarifi

Armudun bilinen faydaları bunlardır. Ayrıca armut folik asit açısından zengin bir meyve olduğu için hamilelerin folik asit ihtiyacını karşılayabilmektedir. Bu sebeple de doğum sırasında oluşabilecek sorunlar ortadan kalkmaktadır.

Video: Armut Neye İyi Gelir? | İbrahim Saraçoğlu

Armudun Kanser Hastalıkları İçin Faydası

Armut meyvesi kanser hastalıkları için oldukça faydalı bir meyvedir. İçerisinde bulunan anti kanserojen bileşenleri sayesinde insan vücudunda kanser hücrelerinin oluşumunu engellemektedir. Armudun oluşmasını engellediği kanser türleri arasında göğüs kanseri, kolon kanseri, prostat kanseri, akciğer kanseri ve rektum kanseri bulunmaktadır.

Armudun Zayıflamaya Faydası

Armut meyvesi zayıflamak amacıyla tüketilebilin meyvelerden birisidir. Meyvenin içerisinde lif bulunduğu için armut tüketen insanlarda tokluk hissi ortaya çıkmaktadır. Bu da kişilerin fazla yemesini engelleyerek zayıflamasını kolaylaştırmaktadır. Armut aynı zamanda kalorisi en düşük meyvelerden birisi olduğu için diyetlerde sıklıkla tüketilmesi önerilmektedir.

NE? NASIL?  Ejder meyvesi nasıl temizlenir, nasıl yenir?

Armutta Bulunan Vitamin ve Mineraller

Armut vitamin ve mineral açısından oldukça zengin bir meyvedir. En önemlisi de armut C vitamini deposudur. Bunun dışında armut antioksidan deposudur. Ayrıca armutta K vitamini, B12 vitamini, D vitamini ve B6 vitamini bulunmaktadır. Ayrıca armut potasyum, demir, magnezyum, kalsiyum, bakır, sodyum ve demir mineralleri bakımından zengin bir meyvedir.

Armudun Zararı Var Mıdır?

Vitamin ve mineraller bakımından zengin olan armudun tespit edilen bir zararı bulunmamaktadır. Ancak armudun gereğinden fazla tüketilmesi durumunda sindirim sorunları yaşanabilmektedir. Bu sebeple yeterli miktarda armut tüketimi yapılması gerekmektedir.

Armut, içerisindeki C ve K vitamini, antioksidanlar ve yüksek lif kaynağı olması sebebiyle vücuda faydaları saymakla bitmeyen bir meyvedir. Kemik erimesini önlemek ve kemikleri sağlıklı tutmaya armutun kalsiyumu kolayca emen yapısıyla kolaylıkla ulaşabilirsiniz. İşte armutun daha önce duymadığınız, saymakla bitmeyen faydaları!

Antikanser özelliği

Armut, C vitamini, K vitamini ve bakır dahil olmak üzere yüksek düzeyde antioksidanlar içerir. Bu kimyasallar serbest radikallerin etkilerine karşı koyarak hücreleri korur. Armutlarda antikanser özellikleri gösterebilen çeşitli bileşikler bulunur. Örneğin, antosiyanin ve sinamik asit içeriklerinin kanserle savaştığı bulunmuştur.

Osteoporozu önler

Kemik sorunları çok yaygın bir problemdir. Kemikleri sağlıklı tutmak ve osteoporozu önlemek için vücudun pH değerini korumak ve günlük önerilen miktarda kalsiyum almak çok önemlidir. Vücudun pH’ı günlük olarak meyve ve sebze tüketerek diyet yoluyla sağlanabilir. Bor bakımından zengin armutlar, tüketilen kalsiyumun kolayca emilmesine yardımcı olabilir.

NE? NASIL?  Neden mi Kilo Veremiyorsunuz? 3 Maddede Açıkladık!

Sindirimi kolaylaştırıyor

Armut, sindirim sağlığı için gerekli olan mükemmel bir çözünür ve çözünmeyen lif kaynağıdır. Bu lifler dışkıyı yumuşatarak ve yukarı kaldırarak bağırsak düzeninin korunmasına yardımcı olur.

Antioksidandan zengin

İltihaplanma normal bir bağışıklık tepkisi olmasına rağmen, kronik veya uzun süreli iltihap sağlığınıza zarar verebilir. Kalp hastalığı ve tip 2 diyabet dahil bazı hastalıklarla bağlantılıdır. Armut, enflamasyonla mücadeleye yardımcı olan ve hastalık riskini azaltabilecek, zengin bir flavonoid antioksidan kaynağıdır.

Kalp hastalıklarına düşman

Armutların en iyi faydalarından biri vücuttaki kolesterolü azaltan ve böylece bizi kalp hastalıklarından koruyan lif varlığıdır. Armut gibi lif bakımından zengin yiyeceklerin günlük tüketimi, inme riskini % 50’ye kadar azaltabilir.

Bağışıklık sisteminin dostu

C vitamini ve bakır gibi yüksek antioksidan içeriği, vücudun bağışıklık sistemini güçlendirerek çeşitli hastalıklara karşı savaşmaya yardımcı olur.

Hamileler mutlaka tüketmeli

Folik asit, hamile bir kadının bebeği doğum kusurlarından uzak tutması için çok önemlidir. Armutta bulunan folik asit bu konuda size yardımcı olabilir ve hamilelik sırasında düzenli olarak kullanılması tavsiye edilir.

Safra kesesi problemini çözüyor

Armut, düzenli olarak tüketildiğinde safra kesesi problemlerini, kolit, artrit ve gut hastalığının önlenmesine yardımcı olur.