Sağlıklı bir yaşamın temel bazı kuralları vardır. Bu kurallar; düzenli olarak spor ve egzersiz yapmak, alkol ve sigaradan uzak durmak, hareketsiz yaşamdan kaçınmak ve tabii sağlıklı, dengeli beslenmek. Bu konuda ilk akla gelenlerden birisi de sağlıklı beslenmek. Sağlıklı beslenme; adından da anlaşılacağı gibi yeterli ve dengeli beslenmedir. Vücut hücrelerinin düzenli ve tam olarak faaliyet gösterebilmesi için, gerekli besin kaynağı olan yağlar, proteinler, karbonhidratlar, vitamin ve minerallerin tam olarak alınması gerekir. Bu da sağlıklı beslenmenin temelini oluşturur. Sağlıklı beslenmenin önemli bir bölümü de antioksidan içeren gıdaların tüketilmesiyle oluşur. Peki antioksidan nedir? antioksidan hangi besinlerde bulunur? Ne işe yarar? İşte antioksidan ve antioksidan içeren gıdalar hakkında bilinmesi gerekenler…

Antioksidan Nedir?

Antioksidan; hazır olarak alınabileceği gibi, vücutta da hazırda bulunan bir kimyasal maddedir. Beslenme yoluyla alınan en önemli antioksidanlar A,C,E vitaminleri ve selenyum’dur.

NE? NASIL?  Obezite (şişmanlık) bulaşıcı mı?

Video: Besinlerle antioksidan alımını nasıl sağlarız?

Antioksidanın Faydaları Nelerdir?

Antioksidanların vücuda en büyük ve en önemli faydası; insan sağlığını tehdit eden birçok hastalıktan ve serbest radikallerden korumasıdır. En başta kanser olmak üzere, kalp-damar hastalıkları, şeker hastalığı gibi hastalıklardan korunmada önemli bir rol oynar. Vücuda zararlı olan serbest radikaller ileri ki yaşlarda ortaya çıkacağı gibi, daha erken yaşlarda da ortaya çıkabiliyor. Fakat antioksidanlar sayesinde bu radikallere karşı vücudun korunması sağlanıyor. Böylece antioksidanların yaşlanma belirtilerini geciktirdiği de sağlanmış oluyor.

Antioksidanlar Hangi Besinlerde Bulunur?

Antioksidanların bulunduğu besinler şunlardır;

A vitamini ve Karotenoid içeren gıdalar: Kabak, domates, brokoli, kara lahana, havuç, kavun, şeftali ve kayısı.

C vitamini içeren gıdalar: Yeşil biber, brokoli, turunçgiller ve narenciyeler, domates, çilek, yeşil yapraklı sebzeler.

E vitamini içeren gıdalar: Fındık ve ceviz gibi sert kabuklu kuru yemişler, bitkisel yağlar ve yeşil yapraklı sebzeler.

NE? NASIL?  Hafif yanıklar nasıl tedavi edilir?

Selenyum içeren gıdalar: Kırmızı et, tavuk ve balık, sarımsak.

Bunların dışında; Superoxide dismutase, Katalaz ve Glutathione peroxidase olmak üzere vücutta üretilen üç farklı antioksidan türü bulunur. Vitamin ve benzeri antioksidanlar ise Koenzim Q10 ve Glutathiondur.

Hangi Antioksidan İçeren Gıda Hangi Hastalığa İyi Gelir?

Antioksidanlar vücutta kalkan görevi görür. Ve vücudu birçok hastalığa karşı korur. Peki hangi antioksidan içeren gıda, hangi hastalığa iyi geliyor?

  • Brokoli, lahana, karnabahar gibi sebzeler; kanser ve kalp hastalıklarına karşı korumada etkilidir.
  • Ispanak; içerdiğinde bulunan lütein maddesi nedeniyle vücuda güç kazandırır. Ayrıca ıspanağı sıkça tüketen insanlarda ki katarakt ve sarı nokta hastalığının ilerlemesi de ciddi oranda düşüş gösterir.
  • Domates; ten rengi dejenerasyonu ve kataraktı önler. Bunun dışında ileri ki yaşlarda ortaya çıkan zihinsel fonksiyonların zayıflaması problemini ortadan kaldırmaya da yardımcı olur.
  • Böğürtlen ve tüm üzüm çeşitleri; iyileştirici antioksidan bakımından zengin gıdalardır.
  • Sarımsak; kolesterolü dengelemek ve kalp sağlığını korumak için etkilidir. Ayrıca yüksek tansiyonu düşürmek ve serbest radikallerle savaşmak konusunda önemli bir rol oynar.
  • Havuç; içeriğinde ki karoten sayesinde kalp hastalıklarına, göz hastalıklarına ve romatizmaya karşı etkilidir. Bu hastalıkların oluşumunu büyük ölçüde önler.
  • Soya; kolesterolü düşürmede etkilidir. Ayrıca menopozun etkilerini azaltmada yardımcıdır. Bunların dışında kemik erimesini engellemede büyük etkiye sahiptir.
  • Tahıllar; bağışıklık sistemini destekler, Alzheimer hastalığının ilerlemesini ciddi ölçüde yavaşlatır.
  • Yeşil çay; İçeriğinde ki E vitamini sayesinde, kanserli hücrelerle savaşmada önemli bir etkiye sahiptir. Ayrıca kilo vermeye de yardımcıdır.
  • Kırmızı üzüm; içeriğinde bulunan resveratrol ve kersetin maddeleri nedeniyle, kalp sağlığını destekler. Ayrıca kanın pıhtılaşmasını önler, kan damarlarının açık ve esnek olmasını sağlar.