Kadınların en sık sorduğu sorulardan birisi de adet kanaması düzensizlikleri ile ilgilidir. Çünkü kadınların üreme sistemi için adet kanamasını düzeni oldukça önemli rol oynar. Sağlıklı bir kadın ortalama olarak 28 günde bir rahmin iç yüzeyini oluşturan endometrium tabakası, olası bir gebeliğe hazırlık için kalınlaşır. Kalınlaşan tabaka kan damarları yönünden zenginleşir. Hamilelik olmaması durumunda bir sonraki aya hazırlanmak için, dönem sonunda dökülür.

Adet Kanaması Nedir?

Endometrium adı verilen rahmin iç yüzeyinde bulunan tabaka kan damarları açısından oldukça zengindir. Bu sebeple dökülürken kanamaya sebep olmaktadır. Bu kanamanın ise ise regli (adet) olarak belirlenmiştir.

Video: Adet düzensizliği neden olur? Balçiçek ile Dr. Cankurtaran 52. Bölüm

Adet Düzensizliği Nedir?

Adet kanama düzeni birinci günden başlayarak diğer ayki kanamanın ilk gününe kadar olan gün ile hesaplanır. Sağlıklı bir kadının adet döngüsü 21 ile 35 gün arasında değişmektedir. Ancak bu düzen yerine ara kanama yada aşırı kanama yaşanıyorsa adet düzensizliği adını alır.

Adet Düzensizliğinin Nedenleri

Adet düzensizliği birçok nedene bağlı olarak yaşanabilir. Ara kanama yaşanmasındaki temel neden yumurtlama esnasındaki hormonların düşüşü olarak nitelendirilebilir. Hormonlarda oluşan bu düşme sonrasında rahim iç dokusu hormon desteğini kaybetmektedir. Bu kayıp sonrasında ise lekelenmeler yaşanır. Kadınların yaşamış olduğu bu sorundan rahatsızlık duymaları sonucuna bir doktor ile görüşmeleri gerekmektedir.

İzleyin: Adet düzensizliği neden olur? – Op. Dr. Zeki Salar (Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı)

Hormonal sebeplerden kaynaklanması yada şiddetli kanamalar yaşandığı taktirde tıbbi yardım almak gerekmektedir. Adet düzensizliğine neden olan durumların bazıları şöyle sıralanabilir;

 • Rahim ve overlern kistleri
 • Miyom
 • Polip
 • Yumurtlama sorunları
 • Adenomyozis
NE? NASIL?  Bağışık sistemi nasıl güçlendirilir?

Adet Düzensizliğinin Belirtileri

Adet kanamaları 2 ile 7 gün arasında sürmektedir. Bununla birlikte bir kanamanın ilk gününden diğer kanamanın ilk gününe kadar 21 ile 35 gün geçmektedir. Bunlar haricinde yaşanan adet kanaması döngüsü ise adet düzensizliği olarak nitelendirilmektedir. Genellikle yeni adet görmeye başlayan kadınlar ile menopoz dönemi başlayan kadınlar için düzensizlik yaşamak normal olarak görülmektedir. Harici durumlarda yaşanan düzesizlikler ise kontrol edilmelidir. Ve tedavi edilerek düzeltilmelidir. Adet düzensizliğinin belirtileri ise şöyle sıralanabilir;

-Bir adet döngüsünün ilk günü ile diğer adet döngüsünün ilk günü arasındaki sürenin 21 günden daha az yada 35 günden daha fazla sürmesi

 • Adet kanamasının 2 günden az yada 7 günden fazla sürmesi
 • Kansızlık
 • Şiddetli kanama
 • Şiddetli ağrı
 • Kusma
 • Baş dönmesi

Seyredin: Ergenlik döneminde adet düzensizliği nelere işaret edebilir?

Adet Düzensizliğinin Tanısı

Adet düzensizliği yaşayan kadınların öncelikle bir doktora başvurması gerekmektedir. Doktor öncelikle tıbbi öykü öğrenip jinekolojik muayene yapmak gerekmektedir. Jinekolojik muayene yapılırken rahim, yumurtalık ve iç yapının görüntüsü için ultrasonografik inceleme yapılmalıdır.

Muayene olduktan sonra tanının netleşmesi için östrojen, AMH, LH ve benzeri birkaç kan tetkiki istenir. Hatta MR görüntülemesi de yapılabilir. Adet düzensizliği rahim içi ile ilgiliyse inceleme amaçlı örnek alınmalıdır.

NE? NASIL?  Geceleri Kaliteli Bir Uyku İçin Yapmanız Gereken Şeyler!

Adet Düzensizliğinin Tedavisi

Adet düzensizliği tek başına bir hastalık değildir. Genel olarak farklı hastalıkların bulgusu olarak görülmektedir. Bu sebeple önemli olan adet düzensizliğinin ortadan kalkmasını sağlamaktır. Eğer bu sorun hormonal bir dengesizlik nedeniyle olduğu tespit edilirse hormon düzenleyici ilaç verilmelidir.

Altta yatan sorun polip ve benzeri organik bir hastalık ise histereskopi adı verilen alet yadımıyla rahim içi incelenmelidir. Bazı durumlarda ise patolojik bölge temizlenir. Kanamanın diğer sorunlarından birisi ise miyomlardır. Miyomlar zararlı olarak görülmemektedir. Genelikle rahim içinde bulunan iyi huylu urlar olarak tanımlanırlar. Ancak bazı kadınlarda rahim içine baskı yapabilir.

Şiddetli kanama olan durumlarda ise Minyonlar hasta kişinin yaşına ya da çocuk sahibi olup olmamasına bağlı olarak farklı tedaviler uygulanmaktadır. Bu kapsamda bazen yalnızca miyomların alınması Bazen ise rahmin alınması öngörülmektedir.

Ergenlik yaşında olan aşırı kanaması sebebiyle rahatsızlık yaşayan kadınlarda ise pıhtılaşma bozuklukları dahil tüm sebepler incelenmektedir. Sonrasında ise tanıma kontrol altına alınarak adet düzenleyici tedaviler uygulanır ve hastanın adet döngüsü düzenli hale getirilir. Ergenlik döneminde erken yada geç adet görülmesi durumu incelenir. Bu durumlara göre tedavi uygulanır.

Adet Düzensizliği Hamile Kalmayı Zorlaştırır mı?

Adet düzensizliği yaşamak yumurtlama ile ilgili bir sorunun göstergesi olduğu için kadınlarda hamile kalma da doğruluk yaşam olacağının bir göstergesi olabilir. Adet düzensizliği yaşayan bir kadının çocuk sahibi olmak istediği durumlarda bir doktora başvurması gerekebilir. Düzensizliğin neden olduğu saptandıktan sonra uygun bir tedavi uygulanmalıdır. Bazen basit tedaviler uygulanırken bazense ileri üreme teknikleri kullanılabilir.

NE? NASIL?  Embriyo transferi kaçıncı günde yapılmalıdır?

Video: Adet Düzensizliği Hamile Kalmayı Engeller mi? Yrd. Doç. Dr. Ayşe KONAÇ

Adet Düzensizliği İçin Bitkisel Çözüm

Adet düzensizliği yaşayan kadınların Doktor kontrolünde bitkisel çözüm uygulaması mümkündür. Doktor bilgisi ve önerisine bağlı olarak aktarlardan temin edilen birtakım bitkiler kullanılabilir. Bu kapsamda bazen bitkilerin direkt olarak kullanılması haricinde karışım hazırlamakta mümkündür. Adet düzensizliği için kullanılan bitkiler şöyle sıralanabilir;

 • Mine Çiçeği: mine çiçeği suyu adet kanamasını fazla yaşayan kadınlar için uygundur
 • Kuşkonmaz: Kuşkonmaz vücutta fazla su birikmesinin önlemektedir içeriğinde bulunan maddeler sebebiyle vücutta fazla bulunan suyu dışarı atabilir
 • Adaçayı: adet düzensizliği yaşayanlar için hem de şiddetli sancılar yaşayan kadınlar için oldukça yardımcı bir bitkidir
 • Ahududu: hem akıntılar için hem de adet kanaması düzensizliği için kullanılan bir bitkidir
 • Ballıbaba otu: ballıbaba otu ezildikten sonra suyu çıkarılır busu sayesinde akıntı ve adet düzensizlikleri düzelebilir

Kadınların genellikle yüzde 14’ü ile yüzde 25’i düzensiz adet döngüsü yaşamaktadır. Genellikle uzun süre stres yaşayan bayanlar da normal adet döngüsü etkilenebilir. Bu sebeple adet kanaması erken başlar veya gecikebilir. Uzun süren adet kanaması düzensizliği yaşayan kadınların mutlaka bir doktor ile görüşmesi gerekmektedir. Her zaman bir sorun olarak nitelendirilmez. Adet düzensizliği sık sık yaşanması ağrı ve kanamanın olmaması gibi durumlarda anormal kabul edilmektedir.