Yazın güneşten faydalanmak yetişkin insanların olduğu kadar bebeklerinde vazgeçilmez ihtiyacıdır. Fakat bu durum bebekler için bazı risk ve zararları da birliktede getirebilir. Güneş ışınlarında aşırı kalmak, yazın sıcak havalarda sağlıklı ve hijyenik olmayan bilinçsiz giyim tercihi bebeklerde bir çok rahatsızlık ve hastalıklara neden olabilir. Bu sebepten dolayı anne babaların tedbiri elden hiç bırakmaması gerekiyor. Peki yazın bebekler nasıl giydirilmeli? Anne babaların bunu bilip bu doğrultuda hareket etmesi en doğru ve sağlıklı olanıdır. Yazın sıcak havalarda bevekler için genelde açık renkli ve ince ​​pamuklu kıyafetler tercih edilmesi gerekiyor.

Naylon ve sentetik karışımı giyisiler, bebeğin sıcak havalarda daha çok terlemesine neden olur. Bu sebeple bebeklerde, terlemeye bağlı olarak kaşıntılı cilt hastalıkları ve alerjik döküntüler yaz aylarında daha sık görülmektedir.

Sıcak havalar dışındada hijyenik ve sağlıklı olmayan bilinçsiz giyim tercihi de bu rahatsızlıkların artma sebebi olur. Güneş ışınlarını çok fazla alan bölgelerde giyisilerde renk seçimi de büyük önem kazanır. Işığı yüksek seviyede yansıtan açık pastel renkli kıyafetler, bebeklerin sağlığı için çok daha faydalı seçimdir.

Kıyafetlerin bebeğin vücudunu sıkmaması da çok önemli bir faktördür. Bu konuya da büyük özen gösterilmelidir. Bunun yanı sıra giysilerin yakaları, kol ve bacakları açık olması gerekiyor.

Video: Yaz aylarında bebeklere ne tarz kıyafetler giydirilmeli?

Bebeğin kafasını ve yüzünü direk gelen güneş ışınlarına maruz bırakmamak için kesinlikle siperlikli şapkalar tercih edilmesi önemlidir. Gözleri zar ışınlardan korumak için güneş gözlüğü de tercih edilmelidir. Bebeğe tercih edilen kıyafetlerde üç önemli temel özelliğe dikkat edilmesi gerekir.

NE? NASIL?  Tüp bebek tedavisi nasıl uygulanır?

Bunlar; sağlık, güvenlikli olması, rahatlık hali. Yazın sıcak havalarda bu temel özellikleri göz önüne alarak bebekler için kıyafet seçimi çok önemlidir. Yaz aylarını sağlıklı ve rahat geçirmek için yazın bebekler nasıl giydirilmeli? Hangi unsurlar bu konu için çok önemli nerelere dikkat etmemiz gerekiyor inceleyelim.

  1. Modadan Daha Çok Bebeğin Güvenliği ve Rahatlığı Önemli

Moda ve görüntüden ziyade bebeğin sağlığı, güvenliği, rahat olması istediği gibi hareket etmesi daha çok önemlidir. Bebek giysisinin keten ve pamuktan yapılmış olanları tercih edilmesi gerekiyor.

Kesinlikle yüzde 100 pamuklu, hafif ve açık renkli kıyafetler tercih edilmelidir. Bunun yanı sıra elbisenin kumaş yapısı ince, hafif ama güneş ışınlarını geçirmeyecek seviyede sık dokunmuş olmalıdır.

Yaz aylarında anne babaların rengarenk giysilere aldanıp, terleten sentetik kumaşlar seçimi yapılmamalıdır. Narin ve hassas bebek cildiyle temas eden sentetik hammaddeler bebeğinizin cildini tahriş veya yara edebilir.

Naylon, polyester veya sentetik kumaş içerisindeki cildin hava almasını engellediği den dolayı derideki nemi ve teri emmesi mümkün olmadığından ötürü cilt nemli ve sıcak kalır. Sonrasında ise pişik yada kaşıntı gibi sorunlarla karşı karşıya kalınır.

Bunun yanı sıra bebekte atopik dermatit diğer adı ile egzama varsa, onu da tetikleyen faktörler arasında yer alır. Baskılı giyisiler de bu riskler çok daha fazla olduğu için asla tercih edilmemelidir.

NE? NASIL?  Bebek emmeyi redediyorsa ne yapılmalıdır?

Bebeğin boyun kısmı ve gövde üst bölümü ile baş en çok terleyen bölümlerdir. Etiketi kumaşta baskılı olan yada giyisinin cilde temas etmediği yerlerde bulunan kıyafetler tercih edilmesi gerekir.

Ense kısmında bulunan etiketler bebekleri rahatsız ettiğinden dolayı ve ciltte tahriş yaptığından kesilmelidir. Bebek kıyafetinde her zaman için yumuşak, kolay giydirilip çıkarılabilen ve fermuar, kurdele, düğme kullanılmayan elbiseler tercih edilmelidir.

Bebeğin dikkatini çektiği için elbisedeki fermuar parçalarını ve düğmeleri yerinden koparıp kurdele iplerini yutabilir. Altın takılar nazar boncuğu ve bileklikler de anne babanın fark edemediği bir anda kopup bebeğin yutmasıyla solunum yollarının tıkanmasına sebep olabilir.

İzleyin: BEBEK NASIL GİYİNMELİ?

  1. Yazın Gidilecek Olan Çorap Seçimi Bebekler İçin Önemli

Çorap deyip geçirmesi çok önemli bir faktördür. Gün boyu ayakta kaldığı için çorap tercihinde de çok dikkat edilmesi gerekiyor. Çoraplar cilt ile doğrudan temas ettiği için yüzde pamuk içeren seçimi yapılmalı.

Bu etken özellikle alerjisi olan bebeklerde çok daha önemlidir. Sıkı lastiği olan çoraplardan da kaçınmalı, bunun yerine boğaz kısmı katlanabilir sıkı olmayan çoraplar bebek için tercih edilmeli.

  1. Ayakkabı Seçimi Bebekler İçin Önemli

Yürümeye yeni başlayan bebekler için ilk adım ayakkabıları daha çok tercih edilmesi gerekiyor. Yazlık giydirilen ayakkabılar hava alan şekilde seçim yapılmalı. Bebeklerin ayak gelişimini engellemeyecek anatomik ayakkabı türleri tercih edilmeli. Dar ve sıkı rahatsızlık veren ayakkabılar bebeklere giydirilmemeli.

NE? NASIL?  Ebeveynlerin ruh hali çocukları nasıl etkiliyor?

Bebeklerde Ayakkabılar yarım numara büyük alınmalı. Yazın sıcak havalarda bebeklerin ayaklarını serin tutacak görünüşün yanı sıra rahat ayakkabı modelleri giydirilmesi çok önemlidir.

  1. Ekolojik Tekstil Ürünleri Bebeklerde Tercih Edilebilir

Ekolojik tekstil yada eko tekstil ifadesi ile elyaf durumumdan giyilebilir kıyafet olana kadarki bütün işlem aşamalarında çevre gözetilerek üretilmiş, kullanım durumlarında kullanıcıya kesinlikle zarar vermeyen ve kullanım sonrası geri dönüşüm ile çevreye zararsız materyallere tekrar dönüşebilen ürünlere verilen addır.

Bu sebeple bebek giyiminde ekolojik tekstil ürünlerini bebekler için rahatlıkla tercih edebilirsiniz. Bu ürünleri tercih ederek hem bebeğinizin sağlığını hemde çevreyi korumuş olursunuz. Anne babalar bu ürünleri yazın bebeklerinin sağlığı ve rahatı için tercih edilebilir.

Bebeğinizin ensesi, dizleri ve kolları sıcaksa yeterince giydirilmiş anlamına gelir. Yanakları kızarmış ve ensesinde terleme varsa çok fazla giydirmişsiniz demektir. Bebekleri aşırı fazla giydirmek, onları sinirli hele getirip huzursuzlanmalarına sebep olur. Bebeğin ellerinin yada yüzünün soğuk olması, vücut ısısını hiç bir zaman göstermez. Soğuk bir rüzgârdan yüzü ve elleri üşümüş, yalnız vücudu sıcak olabilir.

Bunun için bebeğinizi kat kat giydirmeye gerek yoktur. Doğru kıyafet modelleri ve doğru seçim yapılmış kumaşlar ile bu saydığımız faktörler de göz önüne alınarak kıyafet seçimi yapılmalı.