Günümüzde birçok probleme iyi gelmesi nedeni ile popülerleşen tuzlu su ile gargara yapmak, birçok kişi tarafından ”Tuzlu su ile gargaranın faydaları nelerdir?” konusunun araştırmasına neden oldu. Mikrop önleyici etkisi ile öne çıkan tuzlu su, yaşanabilecek birçok sağlıksal problemi önleyebiliyor.

Boğaz Ağrısı

En sık yaşanan kronik problemler arasında yer alan boğaz ağrısı, birçok kişinin çeşitli nedenler ile başına gelen sorunlardan biridir. En yaygın karşılaşılma nedeni olarak ise, bademcik ve gırtlak bölgesinde yer alan bakteri, mikrop birikimi olarak bilinmektedir.

Bu problemi kısa süre içerisinde çözmek amacı ile sıkça tercih edilen tuzlu su ile gargara yapımı, boğaz bölgesinde yer alan bakteri birikimini önleyerek yaşanabilecek iltihapları da engelleyebilmektedir. Bu nedenle boğaz ağrısını kesici özelliği ile bilinen tuzlu su gargarası, birçok kişi tarafından uygulanan hızlı tedavi yöntemlerinden biridir.

İZLEYİN: Tuzlu su ile gargaranın faydaları

Ağız İçi Yara Oluşumu

Birçok farklı nedenin kaynaklık ettiği ağız içerisinde oluşan yaralar, en yaygın olarak iltihaplanma problemleri sebebi ile meydana gelmektedir. Yakıcı etkisi nedeni ile birçok kişinin çekindiği bir yöntem olan tuzlu su gargarası, kısa süre içerisinde ağız içerisinde oluşan yaraların sebebiyet verdiği ağrıları dindirerek iyileşme sürecini hızlandırabilmektedir. Aynı zamanda ağız içi plak oluşumunu da engelleyen gargara, diş etlerine oldukça sağlıklı gelen uygulamalar arasında yer alır.

NE? NASIL?  Evimize sinen evcil hayvan kokusu nasıl giderilir?

Solunum Yolu Enfeksiyonları

Yapılan birçok araştırma sonucunda ulaşılan sonuç ile beraber, tuzlu su ile gargara yapımı sırasında asidik bir etki yaratan tuz, solunum yolu enfeksiyonlarının gösterdiği semptom belirtilerini en düşük seviyeye çekebilmektedir. Tuzlu su ile yapılan gargaranın iyi geldiği solunum yolu enfeksiyonları şunlardır;

  • Grip
  • Sinüs
  • Faranjit
  • Orta kulak iltihabı

Günümüzün en sık karşılaşılan hastalıklarından biri olan solunum yolu enfeksiyonları, genel olarak tipik belirtiler ile ortaya çıkarak kişiye rahatsızlık verebilmektedir.

Diş Sağlığı

Diş etlerinde oluşan bakterilerin en büyük sebepleri arasında bulunan plak oluşumu, uzun vadede birçok diş probleminin yaşanabilmesini sağlayabilmektedir. Üretilen birçok diş bakım ürünü, asidik etki yaratan maddeler yardımı ile üretilmektedir. Tuzlu su ile gargara yapımı ile kolayca oluşabilecek asidik etki sayesinde, uygulamanın düzenli olarak yapılması sonucu birçok diş eti problemini kolaylıkla önleyebilirsiniz.

NE? NASIL?  Limon ile cilt bakımı nasıl yapılır?

Saman Nezlesi

Alerjik rinit adı ile de bilinen saman nezlesi hastalığı, birçok kişi de mevsimsel olarak karşılaşılan ve burun mukozasında biriken iltihaplanmalar sonucunda kişi bünyesinde rahatsızlık meydana getiren bir hastalıktır. Tuzlu su ile gargara yapımının sunduğu faydalardan biri olan saman nezlesi tedavisi, bu işlem sayesinde hız kazanarak yaşanılan rahatsızlığın en düşük seviyeye indirilmesine yardımcı olabilmektedir.

Bahar Alerjisi

Tuzlu su ile sık sık gargara yapmanın bariz bir avantaj sağladığı problemlerin başında gelen bahar alerjisi, bahar aylarında dağılım seviyesi artan polenlerin bazı insan bünyelerinde meydana getirdiği bir problemdir. Bu kişiler için sıkça önerilen tuzlu su ve gargara işlemi, bahar alerjisi sebebi ile meydana gelen problemleri ortadan kaldırarak yaşam seviyesini yükseltmeyi sağlayan tedavi yöntemleri arasında yer almaktadır.

Ağız Temizliği

Ağız içerisindeki faydaları birçok araştırma sonucu kanıtlanan tuzlu su ile gargara yapma eyleminin, birçok ağız içi dokuya da ekstra bir etkisi bulunmaktadır. Tuzlu su ve gargara işleminin ağız içerisinde yer alan şu alanlara birçok faydası bulunmaktadır;

  • Diş eti
  • Diş minesi
  • Bademcik
  • Oral mukoza
  • Burun kanalları
  • Orta kulak kanalı
NE? NASIL?  Yavaşlayan Bilgisayarı Nasıl Hızlandırırız? Laptop'a SSD Nasıl Takılır?

Bu gibi birçok ağız içi dokusunun bakteri biriktirerek iltihap kapmasını önleyen tuzlu su ile gargara işlemi, günümüzde birçok kişi tarafından tercih edilmektedir.