Dünya tuvaletleri ile bizim tuvaletlerimiz arasındaki görülebilecek en bariz fark taharet musluğudur. Yurtdışında taharet musluğu bulunmadığı için genellikle tuvalet kağıdı kullanılıyor.  Susuz temizliğe inanmıyorsanız, buralarda tuvalete girerken, yanınıza mutlaka ıslak mendil almanızda fayda olabilir.

Araştırmalar gösteriyor ki, bir çok insan tuvalet alışkanlığını ya sabah işe gitmeden, ya da akşam iş dönüşüne göre ayarlıyor. Özellikle yurtdışında tuvalet sonrası duşa giriliyor.

İZLEYİN: Taharet musluğu nasıl kullanılır? Taharet nasıl alınır?

İngiliz bilimadamlarına göre sadece tuvalet kağıdı ile temizlik yüzde yüz yeterli değil. Mutlaka su kullanılması gerekiyor.

Salgın sonrası ise Avrupa ve Amerika’da da taharet musluklu tuvaletlere yoğun ilgi oluştu. Salgınına karşı hijyenik tedbirler alarak, kendilerini virüsten korumaya çalışanlar nedeniyle taharet musluklu tuvaletlerin satışları yoğun bir şekilde arttı. Bazı ülkelerde görülen tuvalet kağıdı savaşından sonra tuvalette su ile temizlenmeyi teşvik eden ve faydalarını anlatan geniş bir kitle ortaya çıktı.

NE? NASIL?  Çamaşır suyu ve tuz ruhunu temizlikte nasıl kullanmalıyız?

Taharet nasıl alınır?

Tuvaletten sonra taharetlenirken önden arkaya doğru  yıkamak oldukça önem taşımaktadır. Böylece büyük abdest bölgenizdeki bakterilerin idrar yollarına girmesini engellemiş olursunuz. Taharetlenme bittikten sonra mutlaka temiz bir tuvalet kağıdı ile kurulanılmalıdır. Bu işlem bakterilerin hem miktarını hem bulaşıcılığını %100’e yakın azaltmaktadır. Çünkü nemli ortam bakteri üremesi için ideal bir ortam hazırlar.

Video: Tuvalet sonrası genital temizlik nasıl yapılmalı?

Kadınlarda genital hijyen, enfeksiyonlardan korunma açısından büyük önem taşır. Tuvalet sonrası genital temizliğin arkadan öne doğru yapılması gerekir.