Sivilceler, gözeneklerin tıkanmasıyla oluşan ufak yağ torbacıklarıdır. Farklı sebeplerden dolayı ortaya çıkarlar ve farklı şekillerde kendilerini gösterirler. Bir cilt hastalığı olan sivilceler, genellikle belli dönemlerde ve belli cilt tiplerinde meydana gelirler. Tıkanma nedeniyle oluşurlar fakat bu tıkanmaların da farklı nedenleri vardır. İnsanlar bu yüzden sık sık bu sorunla karşı karşıya kalırlar ve mücadele etmenin farklı yollarını ararlar. Kızarıklık gibi belirli göstergeleri olan sivilcelerin birçok tedavi şekli vardır fakat her yöntem işe yaramayabilir. Bu yüzden kişiler kendileri için en doğru tedavi şeklini seçmeli ve buna göre hareket etmelidir. Aksi takdirde daha farklı cilt sorunları ortaya çıkabilir ve daha fazla mağduriyet yaşanabilir. Peki, sivilcelerden doğal yöntemlerle nasıl kurtulunur?

Sivilcelerden Doğal Yollarla Kurtulmanın Yolları

Sivilcelerden kurtulmak her zaman için zor olmuştur. Neredeyse her insan bir sivilce sorunuyla karşı karşıya kalmış ve bu durumda kendi yöntemlerini uygulamıştır. Fakat denenen yöntemler bazen sonuç vermemekle beraber daha kötü sonuçları beraberinde getirebilir. Bu yüzden sivilcelerden kurtulmak için doğal yollar tercih edilmeli ve bu yollar doğru şekilde izlenmelidir. Kimyasallar yerine doğal yöntemleri kullanmak her zaman daha iyi ve etkili olmuştur. İşte bazı doğal çözümler şu şekildedir;

 • Lavanta çayları
 • Su
 • Limon
 • Sirke
 • Ceviz yaprakları
NE? NASIL?  Sürekli Yorgun Hissediyorsanız Bu Yazı Sizi İlgilendiriyor!

Belirtilen malzemeler farklı karışımlar oluşturmak içindir. Bu karışımlardan birisi hazırlanarak kullanılabilir fakat kullanılırken cilt tiplerine ve hassasiyetlere dikkat edilmelidir. Bir uzamandan yardım almak veya cilt tipini doğru analiz etmek oldukça önemlidir.

Yanlış analizler yapılırsa uygulanan karışımların yan etkileri ortaya çıkabilir. Tüm unsurlar göz önüne alınmalı ve buna göre adımlar atılmalıdır. Kuru, yağlı ve karma olmak üzere 3 cilt tipi bulunur. Bu cilt tiplerinden hangisine uygun olunduğu bulunmalı ve aşamalar buna göre uygulanmalıdır.

Video: Sivilcelerden Kurtulma Yolları

Bu tür etmenler sivilcelerin oluşmasının başlıca nedenleridir. Bu durumlara dikkat edilmeli ve sivilcelerin oluşması önlenmelidir. Yanlış yemek seçenekleri, cilt kirliliğine neden olan unsurlar, az su tüketimi gibi unsurların önüne geçilmelidir. Böylece sivilcelerin ortaya çıkması önlenir ve sivilce gibi bir sorun oluşmaz.

Sivilceler neden olur?

Sivilceler birçok farklı sebepten dolayı ortaya çıkan yağ tomurcuklarıdır. Ortaya çıkmalarının birçok nedeni olabilir. Bu yüzden tedavi edilmeden önce neden ortaya çıktıkları bulunmalıdır. Bazı sivilce oluşumu nedenleri şunlardır;

 • Yağlı yiyecekler tüketmek
 • Asitli içecekler içmek
 • Az su içmek
 • Abur cuburu fazla tüketmek
 • Cilt temizliğini yapmamak
 • Makyaj ürünlerini çıkarmamak
NE? NASIL?  Kağıt Bardak Tesisi Kurdu Şimdi Para Basıyor

Sivilcelere karşı lavanta çayı

İçerisinde bulunan lavanta özleri sayesinde sivilceler üzerinde büyük bir etkisi olan lavanta çayı, belirli bir süre kullanıldıktan sonra olumlu etkiler sağlar. Sivilcelerin üzerine sürüldüğü takdirde sivilcenin kurumasını ve sebep olan gözeneklerin temizlenmesini sağlar.

Düzenli ve belirli aralıklarla kullanılan lavanta çayları kişiler için mucizevi bir etki yaratacaktır. Kişiler bu çayı kullanmadan önce ciltlerini çok iyi bir şekilde temizlemeli ve tamamen temiz bir cilt üzerine sürmelidir. Kirli cilt üzerine sürülen lavanta çayının hiçbir etkisi olmayacaktır.

Sivilceleri engellemenin en iyi yolu su

Sivilcelerden kurtulmanın hatta çıkmasını engellemenin en iyi yolu su içmektir. Su sivilcelere neden olan bakterilerle oldukça güçlü bir şekilde savaşır ve çıkmalarını önler. Neredeyse tüm sağlık problemlerine iyi gelen su, yeterli miktarda tüketilmelidir. Sivilceler için de en etkili ve en iyi doğal yöntem su içmektir. Gerekli miktarda su tüketilirse sivilcelerin oluşmanı önlenir ve çıkan sivilcelerden de kurtulmak mümkün olur.

NE? NASIL?  Yılanların Efendisi Şahmeran Nedir, Nerede Yaşadı?

İZLEYİN: SİVİLCELERDEN 1 GECEDE KURTULMANIN 12 YOLU!

Bakteri savaşçısı limon

Limon en etkili bakteri savaşçılarından biridir. İçerisinde yer alan asitler sayesinde sivilceler ile hızlı ve güçlü bir şekilde mücadele ederek onları yok eder. Yeteri kadar kullanılan limon suyu karbonat ile karıştırıldığı takdirde daha kurutucu bir etkiye sahip olabilir. Böylece sivilcelerden kurtulma hızı daha da artar.

Mikropları öldüren sirke

Sirke çok uzun yıllardır kullanılan bir besindir. Özellikleri ve faydaları oldukça fazladır ve bu faydalardan birisi de mikropları öldürmesidir. Ciltte meydana gelen sivilceler de bir bakıma mikrop etkisine sahiptir. Bu yüzden sirke kullanarak ciltteki sivilcelerden kurtulmak mümkündür.

Sivilce ilacı ceviz yaprakları

Ceviz yaprakları önceden kaynamış bir suyun içerisinde bekletildiğinde etkili bir sivilce ilacı olacaktır. Faydalı bir yaprak olan ceviz yaprakları düzenli bir şekilde ve doğru miktarda kullanıldığı takdirde sivilcelerin geçmesini sağlayacaktır.