Osmanlı Macunu Nasıl Yapılır? Kolay Osmanlı Macunu Tarifi!

Osmanlı Macunu Nasıl Yapılır? Kolay Osmanlı Macunu Tarifi! Ramazan aylarının vazgeçilmezi Osmanlı Macununu evimizde nasıl yaparız? Osmanlı Macununun tüm detaylarıyla anlatımını sizler için ayağınıza kadar getirdik. Afiyet Olsun…

Malzemeler

15 su bardağı şeker (5 çeşit macun için)

2 çay bardağı limon suyu

Yarım çay bardağı portakal suyu

Yarım çay bardağı çilek suyu

Yarım çay bardağı kivi suyu

Yarım çay bardağı ezilmiş muz püresi

Nane yağı

Yarım avuç karanfil

10 adet zencefil

1 avuç hibiskus

3 adet tane tarçın

2 tatlı kaşığı portakal oralet çayı

2 tatlı kaşığı limon oralet çayı

2 tatlı kaşığı muz oralet çayı

2 tatlı kaşığı kivi oralet çayı

2 tatlı kaşığı çilek oralet çayı

Osmanlı Macunu Nasıl Yapılır? Kolay Osmanlı Macunu Tarifi!

YAPILIŞI

PORTAKALLI MACUN

Tavaya önce 3 su bardağı şeker, 2 yemek kaşığı portakallı oralet, yarım çay bardağı portakal suyu, çeyrek su bardağı limon suyu, 2 damla nane yağı, 1 çay kaşığı çekilmiş baharat(karanfil,zencefil,hibiskus,tarçın) ve portakalın biraz kabuğunu rendeleyip ekliyoruz. Orta ateşte sürekli karıştırıyoruz. Kaynamaya başladıktan sonra 10 dakika pişiriyoruz. Pişen macunu ayrı bir kaseye ekleyip oda sıcaklığına gelmesini bekliyoruz. En son internetten aldığım tepsisine ekliyoruz.

NE? NASIL?  Misafirlerinizi Şaşırtın Hazır Yufkadan Peynirli ve Sodalı Kolay Börek Tarifi

KİVİLİ MACUN

Tavaya önce 3 su bardağı şeker, 2 tatlı kaşığı kivili oralet, çeyrek su bardağı limon suyu, 2 damla nane yağı, yarım çay bardağı kivi suyu, 1 çay kaşığı çekilmiş baharat(karanfil, zencefil, hibiskus, tarçın) ekliyoruz. Orta ateşte sürekli karıştırıyoruz. Kaynamaya başladıktan sonra 10 dakika pişiriyoruz. Pişen macunu ayrı bir kaseye ekleyip oda sıcaklığına gelmesini bekliyoruz. En son internetten aldığım macun tepsisine ekliyoruz.

ÇİLEKLİ MACUN

Tavaya önce 3 su bardağı şeker, 2 tatlı kaşığı çilekli oralet, çeyrek su bardağı limon suyu, 2 damla nane yağı, yarım çay bardağı çilek suyu, yarım çay kaşığı çekilmiş baharat(karanfil, zencefil, hibiskus, tarçın) ekliyoruz. Üzerine biraz limon kabuğu rendeliyoruz. Orta ateşte sürekli karıştırıyoruz. Kaynamaya başladıktan sonra 10 dakika pişiriyoruz. Pişen macunu ayrı bir kaseye ekleyip oda sıcaklığına gelmesini bekliyoruz. En son internetten aldığım macun tepsisine ekliyoruz.

NE? NASIL?  Ispanaklı Börek Nasıl Yapılır ? Ispanaklı Böreğin En Lezzetli Hali !

MUZLU MACUN

Tavaya önce 3 su bardağı şeker, 2 tatlı kaşığı muzlu oralet, çeyrek su bardağı limon suyu, 2 damla nane yağı, yarım çay bardağı muz püresi, yarım çay kaşığı çekilmiş baharat(karanfil, zencefil, hibiskus, tarçın) ve çeyrek çay bardağı su ekliyoruz. Orta ateşte sürekli karıştırıyoruz. Kaynamaya başladıktan sonra 10 dakika pişiriyoruz. Pişen macunu ayrı bir kaseye ekleyip oda sıcaklığına gelmesini bekliyoruz. En son internetten aldığım macun tepsisine ekliyoruz.

LİMONLU MACUN

Tavaya önce 3 su bardağı şeker, 2 tatlı kaşığı limonlu oralet, 1 çay bardağı limon suyu, 2 damla nane yağı, yarım çay kaşığı çekilmiş baharat(karanfil,zencefil,hibiskus,tarçın) ve limon kabuğunu rendeliyip ekliyoruz. Orta ateşte sürekli karıştırıyoruz. Kaynamaya başladıktan sonra 10 dakika pişiriyoruz. Pişen macunu ayrı bir kaseye ekleyip oda sıcaklığına gelmesini bekliyoruz. En son internetten aldığım macun tepsisine ekliyoruz.

NE? NASIL?  Hamsi Tava Nasıl Yapılır ? Püf Noktalarıyla Gizli Tarifini Öğrenin