Oje kadınlar tarafından en çok kullanılan makyaj malzemeleri arasındadır. Ojeler bir yere bulaştığında lekeleri oldukça zor çıkar. Her ne kadar iyi bir oje sürücü olsanız da en azından bir defa ojeyi herhangi bir yere bulaştırmışsınızdır. Oje döküldüğünde lekenin çıkarılabilmesi için lekeye hemen müdahale edilmelidir. Ancak ojenin yayılmasını önleseniz de genelde tamamen çıkaramadığınızı görmüşsünüzdür. Oje lekelerini sorunsuz bir şekilde çıkarmanın belli başlı yöntemleri vardır.

Video: Oje lekesi nasıl çıkarılır?

Kıyafetlerdeki Oje Lekesi Nasıl Çıkar?

Ojelerin en fazla döküldüğü yerlerin başında kıyafetler gelir. Özellikle sevdiğiniz bir kıyafetinize oje bulaştıysa üzülmenize gerek yok. Belirli adımları takip ederseniz lekeyi kolayca çıkarabilirsiniz.

Bu adımlar:

  • Beyaz bir bez alın ve üzerine asetonu dökün,
  • Ardından kıyafetinizi ters çevirin ve oje dökülen yere aseton dökün,
  • Sonra kıyafeti tekrar çevirip lekeli olan kısma kağıt havluyu koyun,
  • Aseton döktüğünüz bez ile kıyafeti arkasından ovalamaya başlayın.
NE? NASIL?  Anne yapımı çilek reçeli nasıl yapılır?

Bu adımları yaptığınızda kıyafete dökülen oje kağıt havluya geçecektir. Ancak kullandığınız bezin renginin beyaz olması bu noktada çok önemlidir. Zira renkli bez kullandığınızda bu kez bezin rengi de kıyafetinize geçecektir.

Mobilyadaki Oje Lekesi Nasıl Çıkar?

Mobilya ya da ahşap yer döşemenize oje döküldüyse bu kez farklı bir teknik uygulamanız gerekir. Öncelikle mobilyanın oje ile lekelenen bölgesine bir saç spreyi sıkmalısınız. Yaklaşık 25 saniye kadar bekleyin. Ardından bir bez yardımıyla bölgeyi temizleyin. Oje lekesi muhtemelen tamamen çıkacaktır. Ancak yine de leke tam olarak çıkmadıysa aynı işlemi tekrar yapmalısınız.

Halıdaki Oje Lekesi Nasıl Çıkar?

Halılardaki ojeler çoğu zaman çıkmayacak gibi gözükse de bu yanlıştır. Öncelikle bir pamuğa aseton dökün. Ancak burada halınızı boyamamak için ojenizin renginin beyaz olmasına önem göstermelisiniz. Daha sonra asetonlu pamukla lekeye hafif bir şekilde bastırarak fazla ovalamadan silmeyi sürdürün. Pamuk rengi oje sebebiyle bir süre sonra değişecektir. Bu sebeple halının daha fazla boyanmasının önüne geçmek için pamuğu ara sıra değiştirmelisiniz.

NE? NASIL?  Transparan pudra nedir, nasıl kullanılır?

Kurumuş Olan Oje Lekesini Çıkarma Yöntemi

Eğer oje yeni dökülmüşse kolayca çıkarmak mümkündür ancak bu leke daha önceden kalmış ve kurumuşsa daha çok uğraşmanız gerekir. Burada da yapmanız gereken aynı işlemleri tekrar etmektir. Ancak leke eski olduğu için çok fazla bastırarak ya da şiddetli bir şekilde ovalayarak temizlemeye kalkışmamalısınız. Aksi takdirde eşyanızın boyası çıkabilir.