Havaların ısınmasıyla birlikte insanlar yavaş yavaş balkonlarda yerini almaya başladı. Balkon, ülkemizde özellikle yaz aylarında vazgeçilmez bir konumdadır. Şehir veya köy fark etmeksizin kaçamak yapılabilen bir alandır. Fakat her balkon yeterince büyük olamıyor. Bu yüzden de balkonlar çoğunlukla depo veya kiler işlevi görüyor. Balkonlarını kullanmak isteyenlerin öncelikle dikkat etmesi gereken noktalar vardır.

Balkonda Yapılacak İşlemler

Her odanın kendine ait bir işlevi, kullanım alanı vardır. Bunu belirleyen birçok faktör vardır. Mobilyalar, teknik detaylar, tesisat ve dekorasyon. Dekorasyon içlerinde en önemli olanıdır. Çünkü bir odayı tasarımı gösteren en önemli detaydır. Öncelikle balkonun kullanma amacı belirlenmelidir. Daha sonra ise kullanılacak mobilyalar, dekorasyon parçaları ve gerekli olan diğer malzemeler bir liste haline getirilmelidir. Yapılacak tadilatlar belirlenmelidir. Çünkü tadilat diğer tüm aşamalar için bir basamak niteliğindedir. Balkonda yapılacak en önemli tadilat balkonu kapalı veya açık hale getirmektir. İsteğe göre cam veya başka malzemeler kullanılabilir. Bu balkonun küçük veya büyük olmasına bağlı olarak değişir.

NE? NASIL?  Stor perde alırken nelere dikkat etmeli? Stor perdeler nasıl takılır?

İzleyin: BALKON DEKORASYONU KÜÇÜK BALKON YENİLEME

Balkon Eşya Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Balkon eşyaları seçiminde son derece özgür olunabilir. Küçük balkonlar için öncelikli amaç oturma düzenini belirlemektir. Küçük balkon dekorasyonlarında bank tarzında sandalyeler, katlanıp açılabilen tabureler ve açılıp kapanan masalar tercih edilir. Bu, yer açısından oldukça tasarruf etmeyi sağlar. Küçük balkonlar için özel üretilmiş eşyalar da kullanılabilir.

Masa seçiminde yuvarlak hatlı ürünler kullanılır. Bu köşeleri değerlendirmek için büyük bir fırsattır. Bunun yanında sedirler, puflar ve minderler kullanılabilir. Bu sayede balkon, daraltılmadan kullanımı son derece kolay ve ferah bir hale gelir. Balkon eğer kapalı değilse tüm mevsim için kullanılan mobilyalar tercih edilmelidir. Bakımları düzenli olarak yapılmalıdır. Aydınlatma olarak fenerler, mumlar ve lambalar kişinin kendi tercihine göre belirlenir. Kilimler de tercihen kullanılan eşyalar arasında sayılır

NE? NASIL?  Bir Kız Evlenen Eski Sevgilisin Düğün Arabasının Önünü Kesti O Hüzünlü Anlar Kameralara Yansıdı

Video: Dar mekanlara geniş fikirler

Balkon Renklendirmesi Nasıl Yapılır?

Renk konusunda oldukça geniş bir tercih imkanı vardır. İstenirse ev dekorasyonuna uygun olarak düzenleme yapılabilir. İstenirse de evden tamamen farklı sanki evden uzaklaşmış hissi veren renkler kullanılır. Renkler balkonun ne kadar güneş aldığı, ışığı ne kadar yansıttığıyla alakalı bir durumdur. Bu duruma uygun renkler kullanılmalıdır.

Pastel, mat, parlak renkler kullanmak tercihlere göre değişen bir durumdur. Eğer çok karışık renkler kullanılmak istenmezse ton sür ton tekniği ile belirlenen bir rengin türleri kullanılabilir. Balkona bahçe havası katılmak istenirse yeşil renkler fazla kullanılmadır. Canlı bitkiler küçük veya büyük balkon fark etmeksizin kullanılır. Eski sandıklardan ve ahşaptan orijinal saksılar yapılabilir. Küçük balkonlarda ağır renkler kullanmak yer alanı dar olduğu için boğucu bir hava yaratabilir. Bu yüzden daha açık renkler kullanmak daha ferah bir görünüm verecektir. İkili kombinasyonlara şirinlik katmak amacıyla yer verilmelidir. Tercihen pastel veya baz renkler yerine canlı renkler kullanılır.