KOSGEB girişimci gençlere iş alanında iş yeri açma ve istihdam yaratma amacı ile hibe ve destekler veriyor. Ama bunlardan yararlanmak için KOSGEB iş planı hazırlamak gerekiyor.  Bu desteklerle, genç girişimciler hem işe sahip oluyorlar hem de memleketi kalkındıracak üretim ve hizmet sunarak, işsiz gençlere iş imkanı sağlayabiliyorlar. Geleneksel girişimcilere KOSGEB 60 bin TL veriyor ve daha ileri girişimcilere de 370 bin TL destek veriyor. 

Girişimciler için iş kurma ve işi geliştirme amacı ile KOSGEB girişimciler için kurslar vererek, onları iş dünyasına atılma konusunda cesaretlendirerek ufuklarını açıyor. Geleneksel girişimci desteği adı altında kişi işletmeleri için 5.000 TL kuruluş desteği, şirket kuruluşu için 10.000 TL kuruluş desteği veriyor. Toplam prim gün sayısı 180 ile 539 olanlara 5.000 TL performans desteği, 540 gün ve üzeri olan işletmelere 10.000 TL performans desteği ve 1080 gün üstü işletmeler için 20.000 TL performans desteği veriyor. Performans dönemleri 2 dönemden oluşuyor.  İkinci dönemde de aynı tutarlarda parasal destek veriyor. İleri girişimciler için makine ve teçhizat destekleri, teknoloji düzeyine göre 100.000 TL, 200.000 TL ve 300.000 TL olarak farklılaşıyor. Bu kuruluş danışmanlık ve işletme koçluğu desteği olarak 10.000 TL ek destek veriyor.

  1. İş Kurma Sürecini Açıklayın
  2. Girişimci Bu İş Fikrini Neden Seçmiştir?
  3. İş Fikri Hangi Sektöre Dahildir?
  4. Hizmet Bölgesinde Rakiplerin Durumu
  5. Şirketinizi Nasıl Tanıtacaksınız?
  6. Rakip Karşısında Zayıf Yönlerinizi Belirtin
  7. Ürün Tanıtım Kanallarınızı Listeleyin
  8. İşletmenin Tahmini Satış Planı
  9. Ekipman İhtiyaç Tablosu

KOSGEB Hibe ve Kredilerinden Nasıl Yararlanabiliriz?

İş yapma potansiyeli ve güçlü bir iş fikir olan girişimciler önce kurumun verdiği girişimcilik kurslarına katılmak zorundalar. Ya da üniversitede bu dersi bir dönem almış olmaları gerekiyor. Bazı üniversitelerde seçmeli bazılarında zorunlu olarak girişimcilik dersi veriliyor.  Kurs alınıp başarı ile geçildikten sonra önünüzde 2 engel daha kalıyor. Biri KOSGEB iş planı dosyasının doldurulması, diğeri de bu dosyanın komisyon üyeleri önünde sözlü mülakatta savunulmasıdır.

KOSGEB İş Planı Nasıl Hazırlanır?

Bu dosyayı önce kurumun sitesine girerek indirmeniz gerekiyor. Dosyada size bazı sorular hazırlanmıştır ve siz bu soruları cevaplayabilmek için belli bir iş  fikrine sahip olmalısınız. Kuracağınız işi zihninizde kesinleştirmiş olmanız, kar zarar ve istihdam durumunu, piyasa durumunu iyice hesaba katmış olmanız gerekiyor.  İsterseniz örnek bir iş planı üzerinden konuyu açalım. Böylece siz de bu örnek iş planına bakarak, kendi iş planınızı oluştururken fikir sahibi olabileceksiniz.  Örneğimizde bir girişimcinin bulunduğu ilde kamera ve diğer güvenlik sistemlerinin satış ve montajı alanında bir iş yeri açmak istediğini varsayalım.  Bu kişi dosyayı doldururken önce kendi adını soyadını eğitim bilgilerini yaşını ve adresini belirtir bir sayfa yazacaktır.  Sonra iş fikrini tarif edecektir.  İş fikrinin kısa tarifinde, bulunduğu şehirde son zamanlarda hırsızlık olaylarının artmış olduğunu ve bu sıkıntıları önlemenin tek yolunun kamera güvenlik sistemlerini kurmak olduğu teziyle hareket edebilir.  Şehirde TÜİK verilerinden yararlanarak, son 1 yıldaki hırsızlık olaylarını ve zararı belirtebilir.  Bu sistemlerin sadece iş yerleri için değil aynı zamanda evler için de büyük önem arz ettiğini belirtebilir.

NE? NASIL?  Borcu Olanlara Müjde! Düğmeye Basıldı Tam 50 BİN TL Kredi Haberi Geldi...

İş Kurma Sürecini Açıklayın

İş yeri açacaksınız ve bu iş yerinin merkezi bir yerde olması müşteri potansiyeliniz açısından önemlidir. Sapa bir yerde iş yeri açarsanız kimse iş yerinizi bulamaz. Daha çok reklam gideriniz olacaktır.  İş kurma sürecinde iş yerinizi merkezi bir yeri kiralayarak açacağınızı belirtin.

Girişimci ve Kişisel Özellikler

Kişinin adı soyadı adresi iletişim bilgileri yazılacak. Girişimci kişinin geçmişi, çalıştığı kuruluşlar ve görevleri hakkında bilgi verilecek. Bilgisayar kullanma becerisi bildiği programlar, yabancı dili hakkında bilgiler verilebilir.

Eğitim Durumu

En son mezun olunan eğitim kurumu mezuniyet tarihi ve diğer bonservisler, iş konusunda deneyim anlatılacak. Daha önce bu işle ilgili çalışılan iş yerleri hakkında bilgi verilecek. Kişinin sahip olduğu bilgi ve beceriler hakkında bilgi verilecek.

Girişimci Bu İş Fikrini Neden Seçmiştir?

Bu konu en önemli konu olup, dosyaya gerçekçi, tutarlı ve gelecek vaat eden bir vizyonla iş fikrinin neden seçildiği belirtilmelidir. Işık vaat eden  tüm işler onay alır, etmeyen iş fikirleri genelde onay almaz.  O yüzden orijinal bir iş fikriniz olmalıdır.

İşletmenin Yasal Statüsü

İşletmenin en az 2 ortakla kurulması planlanıyorsa ilk etapta ltd şti olarak kurulması gerekir. Bu şirket yasal olarak serbest bir şekilde şirketlerle çalışabilecek ve devlet tarafından açılan ihalelere girebilecektir.  İş kuruluşunun ortaklık yapısı da belirtilmelidir. Mesela ortak olarak alacağınız kimselerin bilgisi, şirkete ne katacakları da belirtilmelidir. İŞ kurma sürecinde alınacak belgeler ve izinler de vardır. Bunlar için bir tablo oluşturmanız gerekir. Mesela ruhsat, nereden alınacağı ve kaç günde alınacağı belirtilir. Altına ticari faaliyet izni, ticaret odası ve kaç günde alınacağı, vergi kayıt işlemleri vs. gibi bilgiler toplu olarak bir tabloda yer alacaktır.

İş Fikri Hangi Sektöre Dahildir?

Bu örneğe göre şirketiniz elektronik güvenlik sektöründe yer alır. Bu sektörün özelliği iş yerleri ve evlerde 7/24 görüntülü ve/veya sesli izleme yapabilecek sistemlerle güvenliği sağlamak olacaktır.

NE? NASIL?  İş görüşmesi için nasıl makyaj yapmalısınız?

İşletmeniz Hangi Sektörle İlişki İçinde Olacaktır?

Bu sektörde ürün temini yapabileceğiniz firmalar hakkında bilgi verebilirsiniz. Ürünleri en uygun fiyata alarak, başlangıçta az karla işçilik yaparak piyasada yer edineceksiniz.  Ürünleri ikinci üçüncü kez el değiştiren satıcılardan alırsanız, kar oranınız çok düşer. O yüzden ürünü mümkün mertebede birinci elden almaya dikkat etmeniz gerekir.

Hizmet Bölgesinde Rakiplerin Durumu

Hizmet vereceğiniz bölgede rakiplerinizin, güvenlik sistemleri satan ve monte eden şirketlerin durumu nedir? Onlarda birim ürün fiyatları nedir? Birkaç firmayı gezerek fiyat almanız gerekir. Örneğin 4 kameralı bir sistemi kaç liraya monte edeceklerini ve hangi kamera, DVR kayıt cihazını, hangi HDD hard diski kullanacaklarını, hangi marka CCTV kablo kullanacaklarını, kablo kanallarını öğrenmeniz gerekir. İşi kaç günde bitirecekler ve tüm bu işi ne kadar fiyata yapacaklardır? Bu şablona göre siz de kendinize bir fiyat çizelgesi oluşturabilirsiniz. Toptan güvenlik sistemleri ürünleri satan firmaların yüzlerce marka ve farklı fiyat politikaları var.  CCTV kamera fiyatları 20 dolardan başlar 5.000 dolara kadar çıkar. Kayıt cihazı DVR cihazları da yine en ucuzundan en pahalısına kadar farklı fiyat yelpazesine sahiptir. En ucuz ürünleri araştırırken, parça garantisi teknik servis hizmeti verip vermediklerini de bilmeniz gerekir.

Şirketinizi Nasıl Tanıtacaksınız?

Şirketinizi kurduğunuzda bu şirketi nasıl tanıtacaksınız? Reklam politikanız ne olacak bu işe ne kadar para yatıracaksınız? Reklam vermek için kullanacağınız medya ve kullanma sıklığını da belirtin. Yerel TV, Radyo ve yerel gazeteler bir yanda, seo uyumu çok iyi olan yazılarla dolu, güzel bir internet sitesi de açmanız gerekir.

Pazar Payı Hedefiniz

Bu pazara girerken iddialı girmeniz gerekir, rakiplerle aynı fiyata hizmet ve ürün satışı sunarsanız ilerlemeniz hızlı olmaz. Onlardan daha iyi bir hizmet, daha iyi ürünler ve daha ucuz fiyatlarla teklifler verebilmelisiniz. Böylece Pazar payı hedefiniz ilk yıl için pazarın yüzde 30’u ikinci yıl yüzde 60’ı olabilir.

Hedef Müşteri Kitleniz

Ulaşmak istediğiniz hedef müşteri kitleniz kimlerdir? Bunu ifade eden bir liste hazırlayın. İşyerleri konutlar, siteler, villalar, oteller, hastaneler, okullar vs. hakkında bilgi verin.

Rekabetle Baş Edin

Rekabet sizin için bir tehdittir, buna yönelik önlemlerinizi belirtmeniz gerekir. Borç harç, kredi hibe ve yardımlarla kuracağınız ve gözünüz gibi bakacağınız bu ekmek kapısını, rakip firmaların fırtınalarından ve kasırgalarından nasıl koruyacaksınız? Hangi alanda öne çıkacak ve rakipleri gölgede bırakacaksınız. Rakiplerinizin 1.000 TL’ye satışını yaptığı sistemi siz 800 TL’ye satacaksınız. Arıza durumunda müşteriyi bekletmeden hemen onarım yapacaksınız. Ürün değişimi gerektiğinde, satıcı firmanın yanında değil, müşterinin yanında olacağınızı göstermeniz ve müşteriye güven vermeniz gerekir.

NE? NASIL?  Ziraat Bankası Kredi Kampanyasına Rekor Sayıda Başvuru Var!

Video: KOSGEB İŞ PLANI NASIL HAZIRLANIR ?

Rakip Karşısında Zayıf Yönlerinizi Belirtin

İlk kez kurduğunuz bu firma, henüz tanınmıyor. Onu reklamlarla tanıtacaksınız.  Marka adınız bilinmiyor, reklamlarla bu eksikliği gidereceksiniz. Daha fazla çeşitli ürün bulunduracaksınız. Sony, Phillips, Neutron gibi markaların yanında Çin piyasasının taban fiyata satışını yaptığı ucuz ürünlere de yer vereceksiniz.

İşletmenin Tahmini Satış Planı

Birinci yıl, ikinci yıl, üçüncü yıl ve 5. Yıl ne kadar kamera, DVR cihazı alarm sistemi yangın ihbar sistemi satışı yapacaksınız? Tahmini verileri bu sayfada yazın.

Alış ve Satış Fiyatlarınızı Belirten bir Liste Hazırlayın

Ürünlerinizin alış fiyatı ve satış fiyatlarını belirten bir liste oluşturun. Garanti dışı ürünlerin tamirini de yapabilecekseniz bununla ilgili birim onarım fiyatlarını da belirtin. Bir CCTV kamera onarımını kaç TL fiyatla yapacaksınız? Bir DVR cihazını kaç TL fiyatla onaracaksınız?

Ürünleri Müşteriye Nasıl Ulaştıracaksınız?

Ürünleri müşterilere ulaştırmak için bir strateji oluşturun. Araç ve ekipmanlarınız, teknik servis elemanlarınız hakkında bilgi verin.

Ürün Tanıtım Kanallarınızı Listeleyin

Ürünlerinizi radyo TV ve internet sosyal medya ve kurumsal internet sitesi aracılığı ile broşür ve belediye reklam araçları ile tanıtacağınızı belirtin. Bunun için ayırdığınız bütçeyi de yazınız.

Kuracağınız Yeni Şirketinizde Teşhir Edeceğiniz Ürünlerin Listesini ve Birim Maliyetlerini Yazın

İlk etapta 100 adet farklı CCTV kamera modelleri, 20 adet alarm sistemi, yangın ihbar sistemi, 20 adet DVR cihazı yazabilirsiniz. Montaj için araç satın alacaksınız ve araca kendi şirketinizin reklam afişini yerleştireceksiniz.  Makine ve ekipman gereksinimlerinizin listesini de yapmanız gerek.

Video: KOSGEB’DEN 50.000 TL NASIL ALINIR ?

Üretim Akış Şeması

Ürünleri toptancıdan temin ettiniz, ürünler şirketinize oradan da müşteriye gidecektir.

Ekipman İhtiyaç Tablosu

İş yeriniz için 2 araç, teknik servis montaj onarım alet edavatları, teşhir ürünleri ve büro malzemeleri tablosu ve fiyatlarını belirtin.

Bu dosyada şirketi kurarken kendi sermayeniz, ortaklardan alacağınız destekler ve KOSGEB’ten beklediğiniz destekleri ayrı ayrı tablo halinde sıralamanız gerekiyor. Hiçbir paranız yoksa KOSGEB size kredi –hibe vermez. Yani sıfırdan başlayayım diye bir düşünceniz olmasın. Sıfır yutan ve yok eden elemandır. Girişiminizde sıfırdan uzak durmaya gayret edin.