Yüzyıllardır bazı rahatsızlıkların tedavisinde yardımcı olarak kullanılan bitkiler var. İşte bunlardan bazıları…

Bazı bitkiler, bazı hastalıkların tedavisinde yardımcı olabiliyor. Şimdi size bazı bitkiler ve yararlarından söz edeceğiz. Her ne kadar bu bitkilerin yararları yüzyıllardır bilinse de, her hasta özeldir ve doktorunuza danışmadan burada bahsettiğimiz bitkileri tedavi yöntemi olarak kendi başınıza  kullanmaya karar vermeyin. Bunun nedenini size bir örnekle açıklayalım. Adaçayı, soğuk algınlığı ve gripte faydalı bir bitki olsa da örneğin hamilelerin katiyen kullanmamaları gerekir.

Çörekotu:

Her derde deva diye anılan bir bitki Çörekotu. Bir kere metabolizmayı hızlandırdığı ve yorgunluğa iyi geldiği biliniyor. Bunun dışında astım, romatizma, öksürük, baş ağrısı, bağışıklık sorunları gibi rahatsızlıklara iyi geldiği söyleniyor. Kan şekerini olumlu etkilediği ve emziren annelerin sütünü artırdığı da söylenenler arasında… Peki size diz ağrısına bile iyi gelebileceğini söylesek… Örneğin çörekotu yağını diz kapağınıza masaj yaparak sürerseniz, diz ağrınız azalabilir.

NE? NASIL?  Bitkisel doğal antibiyotik nasıl yapılır?

Video: Çörek otunun faydaları nelerdir?

Zerdeçal:

Zerdeçalın, tıbbi ilaçlara benzeyen anti-enflamatuar yani iltihap önleyici etkileri bulunduğu söyleniyor. Ağrı kesici özelliği olduğu de söylenenler arasında… Bunlar dışında bağırsaklara yani dolayısıyla bağışıklık sistemimize iyi geliyor. Depresyonun etkisini azaltabiliyor. Kansere karşı koruyucu özelliği bulunduğu de biliniyor. Ancak uzmanlar, zerdeçalı tüketirken mutlaka yanında karabiber de tüketilmesi gerektiğini söylüyorlar. Tıpkı zeytinyağının havucun içindeki maddeleri aktive etmesi gibi karabiber de zerdeçalın yararlı özelliklerini ortaya çıkarıyor.

İzleyin: Zerdeçal ne işe yarar? Kullanımı / Şifası / Ve Tüm Detayları

Zencefil:

Zencefil, özellikle grip ve soğuk algınlığı dönemlerinde tam bir kurtarıcı. Bu işi, bağışıklık sistemimizi güçlendirerek yapıyor. Ayrıca mide ve bağırsaklarımızdaki gazı sökmeye, bulantıyı azaltmaya yardım ediyor. Regl ağrılarını azalttığı ve metabolizmayı hızlandırdığı da söylenenler arasında. Bir de öksürüğe bire bir. Size hemen, bağışıklık sisteminize iyi gelecek ve öksürüğü azaltacak zencefilli bir tarif verelim. Kaliteli bir balın içine rendelenmiş azar azar zencefil, zerdeçal ve propolis ekleyin. Sabah akşam bu karışından birer çay kaşığı için.

NE? NASIL?  Sivrisineklerden nasıl korunabiliriz?

Adaçayı:

Adaçağının en önemli özelliklerinden biri, antisepsik özelliği ile zararlı toksinleri vücuttan atması olarak görülüyor. İdrar yolu enfeksiyonu tedavisinde de yardımcı oluyor. Bronşit ve astım hastalarına tavsiye ediliyor. Karaciğer temizliğinde yine yardımcı madde olarak değerlendiriliyor. Ayrıca stresi azalttığı ve depresyona iyi geldiği de biliniyor. Kaynar suya koyduğunuz adaçayının buğusunu soluduğunuzda ise öksürüğünüz azalabilir!

Seyredin: Adaçayı, Adaçayı nasıl demlenir, adaçayının faydaları

Mürver:

Gribi önlemek, bağışıklık sistemini güçlendirmek; sinüs ağrısı, sırt ve bacak ağrıları ile kronik yorgunluğun tedavisinde yardımcı, doğal bir ilaç olarak görülüyor.

Biberiye:

Burun tıkanıklığı dahil olmak üzere mevsimsel alerjilerle mücadeleye yardımcı olduğu söylenen biberiyenin ayrıca güçlü bir iltihap önleyici olduğu biliniyor. Sindirim sistemine iyi geliyor, bağışıklık sistemini güçlendiriyor. İdrar söktürücü ve sinir sistemini koruyucu özelliği olduğu da vurgulanıyor.

Hatmi çiçeği:

Hatmi çiçeği özellikle kronik öksürüğü olanların imdadına yetişen bir bitki. Özellikle aktarlardan alacağınız iyi bir sahlepi pişirirken içine hatmi çiçeği atarsanız, bu öksürüğünüze çok daha iyi gelecektir. Tabii normal bitki çayı olarak da demleyip içebilirsiniz. Grip ve soğuk algınlığı durumlarında çok işinize yarayacaktır. Hatmi çiçeğini kaynatıp suyunu yüzünüze sürerseniz, cildinizi nemlendirmek ve güzelleştirmek için de iyi bir yöntem olacaktır. Hatmi çiçeğinin ayrıca idrar söktürücü ve ödem attırıcı özelliği olduğu da biliniyor.

NE? NASIL?  Makyaj paleti nedir, nasıl kullanılır?

Video: Hatmi çiçeğinin faydaları nelerdir?

Ekinezya:

Bağışıklık sistemini güçlendiren bitkilerden biri de ekinezya. Soğuk algınlığı ve gribe karşı etkili, enfeksiyonları önlemeye yardımcı. Eğer sürekli halsizliğiniz varsa da ekinezya tüketmeniz öneriliyor. Ağrı kesici özelliği bulunduğu, hatta diş ağrılarını bile hafiflettiği de söylenenler arasında.