Halılar bir çok sebepten dolayı kirlenip toz biriktirmektedir.  Halıların üstüne dökülen sıvıları zamanla bakteri ve kir biriktirmesi sağlık açısından kötü sonuçlar doğurabilmektedir. Bu nedenle evimizde veya ofisimizde bulunan halıların en doğru şekilde temizlememiz gerekir. Halı temizlemek için son yıllarda çeşitli yollara başvurulurken püf noktaları için uzman kişilerden bilgi alınması en mantıklı karardır. Halıların cinsine göre temizlenebilme özellikleri de açıkça ortaya çıkarılmaktadır. Halı temizlenirken bazı adımlara dikkat etmek gerektiğinden dikkatli olunması esastır. Peki, Halı Temizlemenin Püf Noktaları Nelerdir?

Halıların Kirlenme Süreci

Halılar kullanıma bağlı olarak çok sık olarak kirlenir. Bu konuda gereken özenin gösterilmesi de gerekir. Halılar hangi aşamalarda çok sık şekilde kirlenir?

 • Evde evcil hayvan bulunması
 • Çocukların yer alması
 • Çok kalabalık aile üyelerinin yer alması
 • Mevsimlerin geçişi
 • Evin veya iş yerin yol kenarına yakın olması
NE? NASIL?  Dünya’da En Güçlü Pasaport Hangi Ülkenin? Türkiye Kaçıncı Sırada?

Halıların rengi cinsi ve yapısı ne olursa olsun kirlenme süreci çok hızlı olarak ilerler. Açık renkli halılar daha çok kir belli edeceğinden dolayı bu konuda seçimlerin önemi büyüktür. Halıların kirlenmesi çok doğal bir durum olduğundan pratik temizleme kurallarını öğrenmek daha mantıklı olacaktır. Halı temizlerken tüm fırsatlar ve özel adımları incelemek gerekmektedir.

İzleyin: Erkan Şamcı Halı Temizliği

Halı Temizliğinde Önemli Püf Noktaları

 1. Kirlenen ve tozlanan halıların temizlenmesinde bazı kimyasal temizleyiciler kullanılmalıdır. Halıların derinden temizlenmesi için kaliteli maddelerin kullanılması gerekir.
 2. Halıların cinsine göre ağartıcı kullanılmaması önerilirken, parlak ve canlı halılar için beyaz sirke ve lekeler için karbonat kullanılması gerekir.
 3. Hayvan tüyleri içinde ufak bir fırça yardımı gerekir. Bu sayede daha temiz halılara sahip olmak mümkündür.
 4. Lekelerin çıkarılması içinde doğrudan temizleyici kullanmak gerekebilir. Halıları deforme etmeden en doğru malzemeleri kullanmak önemlidir. Bu kapsamda gereken destek temizleme ürünleri ile sağlanabilmektedir.
NE? NASIL?  Taharet nasıl alınır? Taharet musluğu ile temizlik nasıl yapılır?

Halıların Temizlenmesinde Kullanılan Özel Maddeler

Halıların temiz olması demek ortamın daha hijyen olacağı anlamını taşır. Bunun için kullanılan bazı maddeler de yer almaktadır. Halıların temizlenmesinde kullanılan tüm özel temizleyici maddeler;

 • Beyaz sabun
 • Arap sabun
 • Beyaz Sirke
 • Fırça
 • Leke çıkarıcı
 • Toz deterjan
 • Halı köpüğü
 • Karbonat

Tüm halılar bu özel maddelerle temizlenebilmektedir. Ancak önceden halının ufak bir bölümünde denenmesi halının boyasının akmadığı görülünce devam edilmesi de önerilmektedir. Tertemiz halılar için bu maddelerden yararlanılması gerekir. Halının tüylerine zarar vermeden tüm temizleme ürünleri kullanılmaktadır.

Halıların Temizlenmesinde Önemli Aşamalar

Halılar temiz olsa da ufak lekelerin çıkarılması için en uygun ve en kaliteli malzemelerle temizlenmesi önemli bir adımdır. Kötü lekelerin giderilmesinde bu kimyasal maddeler çok işe yaramaktadır.

Günlük yaşamda halıların kirlenmesi çok normal olduğu kadar temizlenmesi de çok doğal bir durumdur. Halıların orijinal renginden de anlaşılacağı gibi temizlik konusunda çok dikkat edilmelidir. Lekelerin ve dökülen sıvıların temizlenmesinde fırsatları yaratmak için gerekli araştırmayı yapabilirsiniz.

NE? NASIL?  Badem yağı ile saç bakımı nasıl yapılır? Saça faydaları nelerdir?

Halıları Tozdan Kurtarmak Gerekir

Evinizde ailenizin sağlığını düşünmek için işe halıların temizliğinden başlanmalıdır. Genel olarak 6 ayda bir halıların temizliğinin yapılması gerekir. Düzenli halı temizliği için tüm fırsatları değerlendirmek için tüm bilgileri edinmek gerekir. Tozların giderilmesi içinde en özel süpürgelerle çekilmesi de gerekir.

Halıların temizlenmesinde atılacak her adım çok önemlidir. Uygun malzemelerle tüm halılar en kısa sürede temizlik yapılabilmektedir. Her cins halının temizliği mutlaka yapılmalıdır. El dokuma halıları makine halıları ve diğer cinsteki halılar için temizlenme kuralları benimsenmektedir.