Aslında güneş kremi hem yazın hem de kışın rutin bir şekilde kullanılması gereken bir ürün. Güneş kremi nasıl seçilmelidir? yaz aylarında her kadın için önemli bir soru. Ama Güneş kremi seçiminde öncelikle kaliteli ve güvenilir bir marka tercihi önemlidir. Marka konusunda emin olduktan sonra ise içeriğine bir göz atmanız gerekiyor.

Güneş Kremi İçeriği

Güneş kremi seçiminde içeriğinde zararlı bir kimyasal olmamasına özen gösterilir. Eğer cildiniz hassas ve de alerjiye yatkınsa kesinlikle içeriğinden emin olmadığınız bir krem seçmeyin. Hatta doktorunuza danışarak krem seçmeye çalışın.

İçeriğinde çinko olan kremler daha etkili. Çünkü çinko cildin korunması ve güneşe karşı kalkan oluşturabilmesinde çok etkili. Bir diğer önemli içerik ise titanyum dioksit. Bu madde de cildinizin korunmasını sağlıyor. Bu ikisini içeren güneş kremlerini kullanırsanız çok daha iyi olur.

Video: Güneş Kremi Nasıl Seçilir?
En İyi Türk & Avrupa Dermokozmetik Güneş Kremleri

Güneş Kremi mi Losyonu mu?

Bazı kadınlar yazın güneş losyonlarını hem vücudu hem de yüzü için tercih ediyor. Ama bu doktorlar ya da cilt uzmanları tarafından önerilen bir şey değil. Çünkü kremlerin koruyucu özelliği çok daha fazla ve kesinlikle yüz için krem tercih edilmeli. Losyon ise vücudun diğer bölgeleri için kullanılabilir. Tabi büyükler için en az 30 faktörlü çocuklar içinse 50 faktörlü bir krem seçmek de önemli.

NE? NASIL?  Dünyanın En İlginç Ülkesi İsrail ve Tarihi

Yağlı ve Yağsız Kremler

Güneş kremleri farklı özellikler taşır. Bazıları daha yağlı ciltler bazıları ise kuru ciltler için önerilir. Bazı cilt kremleri roza, ya da hassas cilt sorunları olanlar için özel olarak üretilir. Güneş kremlerinin bu özelliklerini bilerek satın almalısınız. Cildinizin ihtiyaçlarını ve özelliklerini bir uzmandan yardım alarak belirleyebilir ve seçiminizi ona göre yapabilirsiniz.

Ten Rengine Göre Güneş Kremi

Kuzeyde yani daha soğuk iklimlerde yaşayanlar ve çok açık tenliler güneşten daha çok etkilenebilir. Ten rengi güneş kremi seçiminde önemlidir. Eğer çok açık tenli iseniz yüksek koruma faktörlü bir krem seçmelisiniz.

Buğday tenli ya da krem rengine yakın bir ten renginiz varsa orta düzeyde korumalı ve de koyu ten rengine sahipseniz çok daha düşük korumalı bir krem seçebilirsiniz. Cildiniz kuru ve hassassa açık renkli ve krem formunda, yağlı ise daha hafif jel kıvamında bir güneş kremi seçmelisiniz.

NE? NASIL?  Aşık olduğumuzu nasıl anlarız?

Akneye Yatkın Ciltler İçin Güneş Kremi

Sivilceli ve her zaman akneye yatkın bir cildiniz varsa önce sizde akneye neden olan şeyleri saptamak için bir doktorla görüşmelisiniz. Doktorunuz kremin içeriği hakkında size bilgi verebilir ve öneride bulunabilir. Ama akneye yatkın ciltler de yağlanmaya meyilli olduğu için jel formunda güneş kremi tercih etmelidir. Ayrıca yine koruma faktörü yüksek olan bir krem seçmek gerekir.

UVB ve UVA Koruması

Güneş kremlerinin içerisinde genelde bu iki özelliğin bulunması gerekiyor. İkisinden biri eksikse sizin kreminiz tam olarak bir koruma sağlamayabilir. Birisi bronzlaşma birisi ise korunma konusunda etkilidir. Güneş kreminizin kaliteli ise kesinlikle bronzlaşmanıza katkıda bulunur.

Güneş kremlerinin bronzlaşmayı engellediği düşüncesi yanlış. Ayrıca güneş kreminizin nemlendirme özelliği de taşıyabilir. Güneş kremi kesinlikle cildi kurutmaz. Tabi yaşlanma ve sarkma karşıtı bir krem de seçebilirsiniz. Önemli olan bir diğer konu ise güneşe çıkmadan en az yarım saat kadar önce krem sürmeniz gerektiği.

NE? NASIL?  Cilt alt tonu nasıl belirlenir? Ne işe yarar?

Böylece kreminiz daha etkili olur. Kesinlikle kış aylarında da güneş kreminizi ihmal etmemelisiniz. Güneş kremi yaşlanma etkileri ve güneşin zararlı ışınlarıyla savaşmanızda yardımcı olur. Bir diğer önemli nokta ise mutlaka her yıl kreminizi yenilemeniz gerekmesi. Çünkü güneş kremleri bir yıl boyunca kullanıldığında etkisini yitirir.