Filtre kahve yapımının püf noktaları arasında yer alan öğütme, filtre kahve severler için oldukça önemlidir. Kahve çekirdeği sanılanın aksine bir ağaçta yetişmektedir. Kahve ise kahve çekirdeğinin istenen tatları yakalamak amacıyla öğütülerek toz haline getirilmesinin ardından su ya da süt ile karıştırılmasıyla oluşan farklı tür ve tarzları olan içecek olarak anılıyor. Kahve bir içecek olarak toz haline getirilmiş çekirdeği ile demlenmesi sonucunda oluşur. Ancak filtreleme işi öğütme boyutu, demlenme süresi gibi birçok farklı aktörlerin bir araya gelmesiyle oluşur. Ayrıca çeşitli püf noktaları da bulunmaktadır.

İzleyin: V60 ile kahve demleme

Filtre Kahve İçin Gerekli Malzemeler Nelerdir?

Filtre kahve yapmak için birçok yöntem bulunmaktadır ancak bu yöntemlerin yapılış aşamasında kullanılan malzemelerinde önemi oldukça büyüktür. Kahvenin yapılış tarzına uygun olmayan malzemeler ile kahvenizi yapmanız sizin istediğiniz aromada bir kahve olmasını engeller.

Kahve yapmak için başlıca gereken temel malzemeler şu şekilde;

 • 1 adet French Press
 • 1 adet presse göre öğütülmüş kahve
 • 1 bardak su
 • İsteğe bağlı olarak süt ya da süt tozu

Video: French Press ile kahve nasıl demlenir?

Kahveniz için temel elemanlar olabilir. Eğer daha farklı tatlar yaratmak istiyorsanız çilek, muz ve elma gibi farklı tatlarda meyveler kullanabilirsiniz.

Filtre Kahve Yapımı

Filtre Kahve Yapımı

Filtre Kahveler İçin Öğütme Tekniğinin Önemi Nedir?

İyi bir filtre kahve yapmak için kahveyi öğütürken aşırı derecede inceltmeden orta dereceli kalınlıkta bırakmak gerekir. Kahveyi öğütme esnasında aşırı derece inceltmek ya da çekirdeği kalın bir şekilde bırakılmamalıdır. Eğer istenilen gibi çekirdek öğütülmezse kahvenin aromalı olmasına engel olur. Aşırı derecede çekirdeği inceltmekte oluşan durum ise kahve suyunun kahve içerisine cıvık bir şekilde yayılmasına neden olur. Bu durumlar söz konusu olduğunda ise kahvenin ideal demlenmesi gereken süreleri olumsuz derecede etkileyecek ve kahvenizin tatsız olmasına neden olacaktır.

NE? NASIL?  Ayakkabı nasıl bağlanır?

İzleyin: Çok fazla kahve içersek ne olur?

Kahve Türleri Nelerdir?

Filtre kahve yaparken çoğu zaman ilk odak noktası olarak içine ne kadar su koyduğumuz olur. Bu konu elbette çok önemlidir ancak filtre kahve yapımının püf noktaları arasında yer alan başka bir konu ise yapacağınız kahvenizin aromasını iyi bir şekilde ayarlamak olacaktır. Bu aroma ve tat oranı yeterince ideal bir şekilde ayarlandığında tadı muhteşem olan kahveler ortaya çıkacaktır.

Bu tatlara sahip yaygın olarak tüketilen kahvelerden bahsetmek gerekirse;

 • Arabica Kahvesi
 • Rabusta Kahvesi
 • Liberica Kahvesi
 • Excelsa Kahvesi

Olacaktır. Bu kahve çeşitleri farklı aromalarda ve farklı çeşitlerdedir. Kahve çekirdeğinin öğütülüp farklı aromalarla hazırlanması kahve severlerin gönlünde taht kurmalarını sağlamıştır.

Filtre Kahve Yapımı

Filtre Kahve Yapımı

Filtre Kahve Hazırlanırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Bir diğer filtre kahve yapımının püf noktaları arasında yer alan konu ise yapılacak olan kahvenin soğuk ekipmanlarla yapılmıyor olmasıdır. Kahve yapacağınız french pres aletinin içini kahve yapmadan önce mutlaka ılık bir suyla çalkalamak yapacağınız kahvenizin tadını ciddi şekilde etkileyecektir.

Aynı zamanda kahveyi yaptıktan sonra dökeceğiniz fincanı kahveden önce ılık bir suyla çalkalamanız da fayda var. Kahvenizin yaparken dikkat etmeniz gereken bir diğer konu ise kahve suyunun kaynar sıcaklıkta olmamasıdır. Yapacağınız kahvede aşırı derecede kaynar su kullanılmasının halinde kahvenizin acıması ve yanması içten bile değildir.

NE? NASIL?  Kıymalı Kol Böreğinin Pastanede Yediğinizden Daha Lezzetli Tarifi

Bu yanma ve acıma olayı ise kahvenizin aromasını kaçıracak ve içimini son derece zorlaştıracaktır. Kahvenizin suyu kaynadıktan sonra mutlaka ağzı açık şekilde 1 dakikaya yakın bir süre dinlenmeye bırakılması gerekiyor. Bu sayede kahve suyunuzun ısısı kahve yapmak için en ideal düzeye ulaşmasını sağlayacaktır.

İzleyin: Kahve dükkanı nasıl açılır? Tavsiyeler ve gerekli belgeler

Yapılışlarına Göre Kahve Çeşitleri Nelerdir?

Kahve çeşitlerinin hazırlanışının temel faktörü aynı çekirdekler olsa da hazırlanış ve süt konuş biçimlerine göre kahvelerin adları değişebiliyor. Bu farklı türlerde hazırlanan kahve çeşitleri kimi zaman istediğiniz aromada olamayabiliyor. Bunun nedeni kahve çekirdeğinden değil de kahvenin hazırlanış tekniğiyle oldukça doğrudan ilgilidir.

Yine de yapılışlarına göre ayrılan bu kahvelerin isimleri şu şekildedir;

 • Ekspresso Kahve
 • Americano Kahve
 • Filtre Kahve
 • Türk Kahvesi
 • Cafe Latte
 • Macchiato
 • Cappuccino
 • Mocca
 • Cortado
 • Frappe

Gibi birçok kahve farklı türde adlarla anılabiliyor. Bu kahve çeşitlerinde kullanılan çekirdek aynı olsa da farklı yöntemlerle hazırlandıkları için tatları oldukça birbirlerinden farklıdır. Bu kahve çeşitleri kimi zaman birbirleri ile tekrardan harmanlanarak farklı tarzda tatlarda elde edilebiliyor. Bugünlerde kahve kültürü ise giderek artmakta ve bu kahve çeşitlerine daha niceleri eklenmektedir. Kahve kültürünün ileriki dönemlerde oldukça artacağı görülüyor.

Filtre Kahveler

Filtre Kahveler

French Press İle Nasıl Kahve Hazırlanır?

Filtre kahve yapımının püf noktaları arasında French Press aletinin doğru kullanımı da önemli konular arasındadır. Lezzetli filtrelenmiş kahveler yapmak istiyorsanız french pressi amacına uygun olacak şekilde kullanmanız gerekecektir. Press tekniğinde dikkat edilmesi gereken önemli bir detay olarak öğütülme işlemi geliyor olacaktır. Bu ezme işlemi olarak bilinen öğütme, kahve makinesinden farklı olarak çekirdeğinin biraz daha kalın olması gerekmektedir. Daha lezzetli bir kahve hazırlamak istiyorsanız sıcak olan kahve suyunu kaynadığı anda değil kaynadıktan sonra 1 dakika bekleterek presse ilave etmek kahveniz açısından önemli olabilir.

NE? NASIL?  Türkiye'de kaç Starbucks var? İşte ülkelere göre Starbucks sayısı

Filtre Makinesi İle Nasıl Kahve Hazırlanır?

Filtre kahve makinesinin fiyatları genel olarak her bütçeye uygun olarak satılmaktadır. Model ve özelliklere göre bu makineler arasında farklı fiyat çeşitliliği olabilir. Bu tür kahve makinelerinde kahvenizi hazırlarken ilk olarak makinenin haznesine yeterli miktarda su koymanız gerekiyor.

Hazneye suyu doldurduktan sonra ise yapmanız gereken kahve filtresinin bulunduğu yere isteğinize bağlı olarak kahve koymanız gerekmektedir. Makinenizde filtre bölümü mevcut değilse aynı bölgenin kenar kısımlarına boşluk kalmayacak şekilde kahve koymanız gerekiyor.

Genel tat olarak kahvenizi hazırlamak istiyorsanız 1 fincan kahve başına ortalama olarak 6 ile 8 gram arasında kahve koymanız sizin ideal kahve yapmanız için yeterli olacaktır. Kahvede makinesinde bulunan filtre türde oldukça önemlidir. Filtrenizin sağlam ve kaliteli olması sizin keyifle içeceğiniz bir kahve yapılması anlamına gelebilir.