Genellikle günde iki kez kullandığımız diş macununun içindeki kimyasallardan korkuyorsanız evde doğal bir diş macunu yapabilirsiniz. Evde kendi diş macunumuzu nasıl yaparız? Bu sorunun yanıtını yazımızda bulabilirsiniz. Bu tarifte kullanılan tüm bileşenlerin ayrı ayrı dişler için önemli avantajları vardır. Diş macunlarında bulunan parabenler, boyalar, gliserin ve florür gibi maddelerin sağlığımıza zararlı olduğu tespit edilmiştir. Bu maddelerin kansere neden olduğu bile bulundu.

Daha doğal bir diş macunu arıyorsanız, bunu evde kendiniz yapabilirsiniz. Ayrıca ev tipi diş macununda kullanılan karbonat dişler dişleri beyazlatırken, formülündeki doğal yağ da uzun vadede diş etleri, dil ve damak durumlarında önemli bir iyileşme sağlar. Bentonit kili ise diş ve diş eti hastalıklarının tedavisinde etkilidir, virüslerin, bakterilerin ve ağır metallerin ağzını temizler, diş eti kanamasını önler, dişin gerektirdiği mineral desteği ve pH dengesini sağlar ve sonuçta dişlerinizi beyazlatmaya yardımcı olur.

Ayrıca tarifin içerdiği mür, ağız ülserlerini etkili bir şekilde iyileştirir, diş çürümelerini ve diş kaybını en aza indirir ve ağızdan hoş olmayan kokuları giderir. Diş macunlarında bulunan florürden kaçındığımız için, doğal diş macunumuza, yutulması halinde zihinsel geriliğe neden olabilecek florür eklemeyiz. Bu şekilde evde yaptığımız diş macunumuz çocukların güvenle kullanabileceği bir ürün haline gelir.

Evde Kendi Diş Macunumuzu Nasıl Yaparız?

Evde Kendi Diş Macunumuzu Nasıl Yaparız?

Sodyum Flor Nedir? Zararları Nelerdir?

Florürün tehlikeleri önemlidir, çünkü madde birçok yerde bulunur. Hemen hemen her diş macununda bulunmasının yanı sıra, birçok belediye suya florür katmaktadır. Ağız sağlığını desteklemek için bir neden verilir, ancak bunun zararlı oral bakterileri önleyip önlemeyeceği belirsizdir. Kesin olan şey florürün toksik bir madde olduğudur.

NE? NASIL?  Bebeklerde karın guruldaması neden olur?

Çok uzun süreli flor alımı zararları şunlardır;

 • İskelet sistemini zayıflatır Kemik florürü, florürün yutulmasından kaynaklanır. Karaciğer florürü işleyemez, bu nedenle florür kan dolaşımına girer ve iskeletten emilen kalsiyum ile birleşir. Sonuç olarak kemikler zayıflar. Yaşam kalitesini büyük ölçüde azaltan bir hastalıktır.
 • Artrite neden olur Florürün kıkırdak kalsifikasyonuna neden olduğu gösterilmiştir. Kıkırdak, eklem sağlığı için gerekli bir dokudur. Eklemlerin ve kemiklerin osteoartriti, iskelet florozu ile ilişkilidir ve florürlü hastalarda daha yaygındır.
 • Tiroid bezi için toksik İyot ve flor halojen ailesine aittir. İyot tiroid bezi için faydalı iken florür değildir. Bununla birlikte, bu benzerlik nedeniyle, tiroid bezi iyot yerine florür emebilir. Florür zehirli olduğu için tiroid hücrelerinin fonksiyon kaybına ve ölümüne neden olur.
 • Kadınların olgunlaşmasını hızlandırır. Epifiz bezi de ergenliğin başlangıcında rol oynar ve aşırı florüre maruz kalan kızlarda ergenliğin daha erken başladığı gözlemlenmiştir.
 • Doğurganlığa zararlı Doğurganlık hızı ile florlu içme suyu arasında doğrudan bir ilişki vardır. Florür oranı arttıkça doğurganlık oranı düşer.
 • Hayvan çalışmalarında, florürlerin kadınlarda üreme hormonlarını azalttığı gösterilmiştir. Erkeklerde testosteron seviyeleri ve doğurganlık oranı da düşer.
 • Böbrek sağlığı için kötü Florür böbrekler için toksiktir ve kronik böbrek hastalığı insidansını arttırır.
 • Kardiyovasküler sisteme zararlı Florür, kardiyovasküler sistemin iltihaplanmasına ve ateroskleroza neden olur.
 • Kan basıncı üzerindeki etkilerine yönelik araştırmalar karışık sonuçlar verdi. Kardiyovasküler hastalığın birçok nedeni olabilir, ancak florür riskini artırır. Peki, ama evde kendi diş macunumuzu nasıl yaparız? İşte tüm detaylar.

  Evde Kendi Diş Macunumuzu Nasıl Yaparız?

Zerdaçal

Zerdeçal, iyi bilinen bir diş beyazlatma bitkisidir. Dişleri inciler gibi parlamaya yardımcı olur ve plak oluşumunu önler. Çünkü zerdeçal tozu aynı zamanda iltihap önleyici ve anti bakteriyel özelliklere de sahiptir.

NE? NASIL?  Yüzünüzde hint yağı kullanmanın faydaları nelerdir?

Zerdeçal İle Macun Hazırlama

Zerdeçal ve kabartma tozunu bir kaseye dökün ve hindistan cevizi yağını bir macun oluşturana kadar karıştırın. Ev yapımı diş macunun hazır.

Ceviz İle Macun Hazırlama

Malzemeler 40 gr ceviz kabuğu 1 su bardağı su Ceviz kabukları anti bakteriyel özellikleri sayesinde tartar ve plaklardan kurtulmanın en etkili ve doğal yöntemidir. Ceviz kabuklarını bir bardak suya koyun ve 20 dakika pişirin. Fırından çıkarın ve soğutun. Diş fırçanızı bu soğutulmuş suya 10 dakika batırın. Bu suyla dişlerinizi fırçalayın. Günde 3 kez devam edin.

Karbonat İle Macun Hazırlama

Malzemeler 1 çay kaşığı karbonat 1 tutam tuz Diş fırçası Kabartma tozu, anti bakteriyel özelliği sayesinde plak ve tartarı giderir, ayrıca dişlerin beyazlamasına yardımcı olur. Ağız içi pH seviyesini antrasit içeriği ile dengeler. Tuz, anti bakteriyel bir ajan olduğu için kısa sürede plak ve tartardan kurtulmanızı sağlar. Karbonat ve tuzu karıştırın, diş fırçanızı nemlendirin ve karışıma batırın. Bu karışımla dişlerinizi nazikçe fırçalayın. Sonra ağzınızı suyla çalkalayın ve tükürün. Bu yönteme bir gün iki günde bir ara vererek devam edin.

NE? NASIL?  Kansızlık sorununa karşı beslenme nasıl olmalıdır?

Portakal Kabuğu

Portakal kabuğu ile ovmaya doğrudan devam edin ve dişlerinize masaj yapın ve birkaç dakika bekletin. Ardından suyla durulayın. Kabuklar ağızdaki mikroorganizmaları öldürür.

Limon

Normal fırçaladıktan sonra limon suyuna batırın. Fırçayı dişlerinizle hafifçe ovalayın ve ılık suyla durulayın. Dişleriniz bir hafta içinde daha beyaz olacak!

Aloe Vera

Aloe Vera jeli, gliserin, sodyum bikarbonat, sıkılmış limon ve biraz su. Günlük karıştırın ve yıkayın ve tartarın soluk olduğunu fark ettiğinizde miktarı haftada bir veya iki kez azaltın.

Biberiye İle Nane

Bu iki malzemeyi suyla karıştırın ve yaklaşık 15-20 dakika bekletin. Sadece sıvıları için ve ağzınızı iyice durulayın. Diş taşı temizliği de günümüzde birçok insan için bir bakımdır. Yani, evde basit bir şekilde tartardan kurtulabilir miyiz? Bu sorunun cevabı ise evet. Diş taşlarını temizlemenin yöntemleri de yukarıda sırası ile saydığımız yöntemler ile hemen hemen aynıdır. Böylece evde kendi diş macunumuzu nasıl yaparız? Sorunun cevabını öğrenmiş olduk ve bu sayede dişleriniz daha beyaz ve daha bir harika görünüme sahip olacaktır.