Virüs ve bakterilere karşı alınan önlemlerin en başında özellikle ellerin güzelce sabunlu suyla yıkanması tavsiye ediliyor. Ama sabun ve suya ulaşamadığınız yerlerde ellerinizi dezenfekte etmenin diğer bir yolu da,  el dezenfektanları kullanmak. Bu tavsiyeler de bir çok kişiyi evde el dezenfektanı yapmaya yöneltti.

Özellikle fiyatları artması nedeniyle Dünya Sağlık Örgütü’nün önerdiği, bu formülü kullanmanızı tavsiye ederiz. Bu aşağıdaki formülü uyguladığınızda, yaklaşık 1,5 LT’lik bir dezenfektan üretmiş olacaksınız. Daha fazlası veya azı için malzeme miktarlarını oranlı olarak, arttırıp ya da azaltabilirsiniz.

Evde doğal dezenfektan yapmak için malzemeler;

  • 1000 ml izopropil alkol (%99.8) (Eczanelerden alabilirsiniz) (30-50 TL)
  • 55 ml oksijenli su (%3 hidrojen peroksit)
  • 19 ml gliserin
  • 266 ml su (İçme suyu)

İlk olarak 1 LT(1000ml) izopropil alkolü 1,5 LT’lik bir pet şişeye koyuyoruz. Onun ardından 55ml okjisenli suyu da şişeye ekliyoruz. Sonrasında 19 ml gliserini de ilave ediyoruz. Son olarak da içme suyumuzu (266 ml) katıyoruz. Hepsini koyduktan sonra, şişenin ağzını kapayıp, olabildiğince homojen bir duruma gelmesi için şişeyi çalkalıyoruz.

NE? NASIL?  El titremesi neden olur ve nasıl tedavi edilir?

El dezenfektanız böylece hazır olmuş oluyor. Mutlaka pet şişenin üzerine, unutulmaması veya karıştırılmaması için bunun dezenfektan olduğunu belirten bir not yazınız. Bundan sonrasında bu karışımı bir süre beklettikten sonra küçük şişelere koyarak, yanınızda taşıyabilirsiniz.

İzleyin: Evde el dezenfektanı yapımı (Covid-19 / Koronavirüs’e karşı etkili, WHO’nun formülü)

Bu videoda Covid-19 (yeni koronavirus)’e karşı etkili Dünya Sağlık Örgütünün (WHO) önerdiği formül ile evde nasıl dezenfektan yapılabileceğini göstermek istedim, çünkü dezenfektan fiyatları bir anda inanılmaz artmış durumda. Tabi en etkili yöntem hala eli sabun ve su ile yıkamak, ama bu mümkün olmadığı zamanlarda bu hesaplı ve etkili dezenfektan ile ellerinizi dezenfekte edebilirsiniz. Umarım işinize yarar.
Lütfen bu videoyu sosyal medyada paylaşın, videodaki reklamları kapadım, ne kadar çok kişiye ulaşırsa o kadar çok bu fiyat enflasyonu ve diğer kaynaklardaki çalışıp çalışmadığı belli olmayan dezenfektan formülasyonu dezenformasyonuna karşı koyabiliriz. İyi seyirler.