Ayak bakımı da genel bakım içinde oldukça önemli bir yer tutar. Ayrıca ayak sağlığı için ayak bakımı olmazsa olmazlardandır. Peki, Evde Ayak Bakımı Hakkında Bilmeniz Gerekenler nelerdir?

Evde Doğru Bir Ayak Bakımı Yapılabilir mi?

Doğru uygulamalarla sağlıklı bir şekilde ayak bakımı yapılabilir. Hijyenik malzemelerle, deriyi tahriş etmeden, tırnak etlerinin kesimine dikkat ederek kolay bir şekilde ayak bakımı gerçekleştirilebilir.

Evde Ayak Bakımı Nasıl Olur?

  • Evde ayak bakımı için birkaç adımı takip etmek yeterli.
  • Bir kovada ayaklar suyun içinde kalacak miktarda sıcak su ile doldurulur.
  • Suyun içine yaklaşık olarak üç ya da dört yemek kaşığı kadar karbonat ilave edilir.
  • Yirmi ya da yirmi beş dakika süre ayaklar bu suda bekletilir. Ayakların iyice yumuşaması sağlanır. Ayaklar yumuşamadan işlem yapılırsa cilt tahriş olur.
  • Ayaklar yumuşadıktan sonra topuklar topuk taşı ile ovulabilir.

Bu şekilde ayak bakımı yapıldıktan sonra ayaklar kurulanır. Bu işlem sonrasında hemen çorap giyilmemesi önerilir. Nemli ayaklara çorap giyilmesi ciddi cilt hastalıklarına neden olabilir. Ayakları kuruladıktan yarım saat sonra çorap giyilebilir.

NE? NASIL?  Cevizli baklava nasıl yapılır?

Ayağında Çatlak Problemi Olanlar İçin Ayak Bakımı

Topuk bölgelerinde çatlak problemi sıklıkla görülebilmektedir. Bu problemi olan kişilerin ayak bakımında çok daha özenli olması gerekir. Yine bir kova sıcak suda ayaklar yumuşatılır. Yarım limonla topuk bölgesi ovulur. On ya da on beş dakika kadar beklenir. Daha sonra ayaklar tekrar yıkanır. Topuklara özel yumuşatıcı kremler ya da çatlaklara özel merhem uygulanır.

Topuk çatlağı olanlar ayaklarını nemli tutmaya özen göstermelidir. Çatlak olan kısımlarda bulunan kurumuş parçalar çıkarılmaya çalışılmamalıdır. Zorlana esnasında çatlak daha da derinleşebilir.

Video: Ayak Bakımım Evde Pedikürümü Nasıl Yapıyorum Uygulamalı

Evde Ayak Bakımında Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Evde ayak bakımı yapılırken bazı noktalara dikkat edilmesi gerekir.

  • Öncelikle ayağın bakımı için kullanılacak tüm malzemelerin kişisel olması gerekir. Bu hijyen açısından çok önemli.
  • Yine ayak bakımı sonrası kullanılacak havlunun da kişiye ait olması gerekir.
  • Ayak bakımında hangi ürünlerin kullanılacağına özen gösterilmelidir. Ayak bakımında doğal ürünler kullanılabileceği gibi medikal ürünler de mevcut. Bunlar hakkında bilgi edinilmelidir.
  • Ayak tırnakları bakımında tırnak etlerinin kesilmemesi önerilir. Zira bu etler mikropları önler. Bu etler kesildiğinde açık yaralar, iltihaplar ve enfeksiyonlar gibi birçok riskle karşı karşıya kalınabilir.
  • Topuk taşı kullanılması her zaman önerilir. Topuk taşı uygulanırken çok fazla tahrişe neden olmadan hafif hareketlerle yapılmalı topuk fazla tahriş edilmelidir.
NE? NASIL?  Yahudilerin Gizemli Gelenekleri

Tüm bunlara dikkat edilirse çok daha sağlıklı ayak bakımı yapılmış olur.

Ayak Bakımında Kullanılacak Kremler

Ayak bakımı için önerilen birçok krem mevcut. İsteği göre bu kremler tercih edilebilir. Genelde yumuşatıcı ve nemlendirici özelliği olan kremler tercih edilmektedir. Bakım esnasında ayağa her hangi bir krem uygulanacaksa kremi uyguladıktan sonra ayaklar yere temas ettirilmemelidir.

Kremli ayak yerdeki tüm tozu emer. Bu da cilt hastaları riskini artırır. Bunun için krem sürüldükten sonra çorap giyilebilir. Bir başka alternatif olarak ayak hafif bir bezle sarılabilir. Krem cilde işledikten sonra çorap ya da ayağa sarılan bez çıkarılır ve ayağın hava alması sağlanır.

Ayak Bakımının Önemi

Ayaklar, gün içinde en çok işleve sahip uzuvlardır. Dolayısıyla ayak sağlığına gereken önem verilmelidir. Ayak bakımı belli aralıklarla ve düzenli olarak yapılırsa tüm sağlık sorunlarının da önüne geçilmiş olur. Herkesin her gün bir kez ayaklarını yıkaması gerekir. Bu yıkama işlemi için sabunda kullanılabilir. Tırnakların kesilmesi parmakların hava alması için önemlidir. Genelde uzmanlar ayak tırnaklarının uzatılmaması gerektiğini ifade ederler.