Güzellik açısından El ayak bakımında püf noktalar hem daha bakımlı hem de daha sağlıklı görünümler elde edecektir. Estetik görünümde el ve ayak bakımı oldukça önemlidir. El ve ayaklar ne kadar kusursuz görünürse, bir o kadar estetik duruş kazanırsınız. Aynı zamanda sağlık açısından el ve ayak bakımları düzenli olarak yapılmalıdır. Ancak doğru ve düzenli bakım son derecede önemlidir. Çeşitli püf noktalar ve birçok yöntem ile bakımlar yapabilirsiniz. Bu sayede estetik görünümü de en iyi şekilde yansıtacaktır.

El Ayak Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Kadın ve erkek fark etmeden, her birey dış görünüşüne önem verir. Dış görünüş tamamen bakıma bağlıdır. Özellikle de el ayak en dikkat çeken bölgeler arasındadır. El ve ayak bakımı gerek sağlık gerekse estetik görünüm açısından son derecede önemlidir. Dış görünümü yansıtır ve daha bakımlı olmanıza yardımcı olur. Fakat güzel ve kusursuz sonuçlar elde etmek adına birçok yönteme başvurmanız gerekebilir. Bazı el ayak bakımında püf noktalar ile güzel sonuçlar alabilirsiniz. Üstelik düzenli rutinler belirlemeli ve doğru ürünlerle ek ürünler tercih etmelisiniz. Böylelikle el ayak bakımında güzel sonuçlar kazanabilirsiniz.

Video: EVDE PEDIKUR YAPIMI, HIZLI VE PRATIK!

El ve Ayak Bakımı Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli?

El ve ayak bakımına geçmeden önce birçok detaya dikkat etmelisiniz. İyi ve olumlu sonuçlar elde edebilmek açısından bu detaylardan yardım alabilirsiniz.

NE? NASIL?  Kışlık kıyafetler nasıl saklanır?

El ayak bakımında dikkat etmeniz gerekenlerse;

 • Her zaman doğru ürünler tercih edilmelidir.
 • Sadece düzenli aralıklarla bakımlar yapılmalıdır.
 • Kimyasal içeren ürünlerden uzak kalınmalıdır.
 • El ayak bakımından önce cilt tamamen temiz olmalıdır.
 • Son olarak da el ayak yumuşamadan bakımlar yapılmamalıdır.

Yukarıda belirtilen detayları göz önünde bulundurarak bakım yapmaya başlayabilirsiniz. Cilt kuru ve sert olursa, bakımlar hiçbir sonuç vermeyecektir. O yüzden el ayak bakımına geçmeden önce alt zemini ayarlamalı ve daha sonra bakımlar yapmalısınız. Ayrıca el ayak bölümlerinde nasır ya da mantar sorunları varsa, bilinçsiz bakımlar kesinlikle uygulanmamalıdır.

En iyi Tavsiyelerle El ve Ayak Bakımı

Bilindiği üzere estetik görünümü güzelleştirmek bakımlı olmak ile ilişkilidir. El ve ayaklar detaylı bakım isteyen bölgelerdir. Cilt sorunlarını engellemek, sorunlu etlerden kurtulmak ve temiz görünümler açısından en iyi tavsiyelerle bakımlar yapabilirsiniz. Sıcak su yardımıyla etlerinizin yumuşamasını sağlayabilirsiniz. Ardından topuk törpüsünden destek alarak ölü derileri arındırabilir ve et parçalarından kurtulabilirsiniz. Ölü deriler azaldıkça sertlik ve kabuklu görünümler ortadan kalkacaktır. Aynı zamanda temiz görünüm elde edecektir. Bununla beraber törpü yardımıyla tırnaklara şekiller verebilirsiniz.

Tırnak bakımı el ayakların kusursuz görünmesine yardımcı olur. Elde ve ayaklarda biriken ölü hücreleri peeling yöntemiyle temizleyebilirsiniz. Peeling yaşlılık lekeleri ve cildin gergin görünmesini sağlar. Ayrıca bu işlemlerin ardından dilerseniz doğal yağlar kullanarak cildi iyice yumuşatabilirsiniz.

Doğal Yöntemlerle El ve Ayak Bakımı

Doğal yöntemler cilt bakımında en iyi sonuçlar elde eden uygulamalar arasındadır. El ayak bakımında doğal yöntemler kullanarak, daha diri cilde kavuşabilirsiniz.

NE? NASIL?  Yaz sıcağında bebekler nasıl giydirilmeli?

El ayak bakımında kullanabileceğiniz doğal yöntemlerse;

 • Aloe Vera
 • Kahve telvesi
 • Zeytinyağı ve şeker
 • Elma sirkesi
 • Salatalık suyu
 • top
 • Karbonat ve tuz

Bu yöntemler ciltteki ölü derileri azaltan doğal ürünlerdir. El ve ayaklarınızı sıcak suda beklettikten sonra bu doğal ürünleri kullanabilirsiniz. Cilt tonunu eşitler ve el ayakların yumuşamasına yardımcı olur.

Hangi Zamanlarda El Ayak Bakımı Yapılmalıdır?

El ayak bakımlarında düzenli rutinler oluşturmak son derecede önemlidir. En iyi sonuçlar ancak düzenli periyotlardan sonra belli olur. Etkili sonuçlar almak için haftada 1 ya da 2 kez bakımlar yapabilirsiniz. Bakımları aşırıya kaçırmak kötü sonuçlar elde etmenize neden olabilir. Cildin kurumasını engellemek adına dikkat edilmelidir.

El ve Ayak Bakımı Yan Etkiler Yaratır mı?

El ayak bakımı yan etkisinden çok, sağlıklı görünümler sağlar. El ayak bakımları aksatıldığı zaman cilt yüzeyinde ölü deriler, bakteriler ve gözle görünmeyen mikroplar birikebilir. Aynı zamanda nasırlar, tırnak batmaları, cildin kızarması ve pul pul görünümler oluşabilir. Bu sorunları engellemek ve sağlıklı ciltlere ulaşmak amacıyla da bakımlar yapılmalıdır. El ayak bakımı hiçbir yan etki yaratmaz. Ancak gereğinden fazla bakım yapmak cildin kurumasına ve egzama oluşumlarına neden olabilir. Üstelik sürekli bakımlar yapmak kızarık görünümlere yol açabilir. El ayak bakımları haftalık rutinler oluşturarak yapmak daha etkili olacaktır.

NE? NASIL?  Akne ile mücadele nasıl olmalıdır?

El Ayak Bakımını Her Yaşta Kişiler Uygulayabilir mi?

El ve ayaklar zaman geçtikçe sürekli ölü deri biriktirmeye ve kusurların ortaya çıkmasına yol açar. Özellikle de yetişkin kişilerin el ve ayak bakımlarını aksatmaması gerekir. Yine de bakım yapmanın ciltte herhangi bir zararı olmadığından, her yaş grubu rahatlıkla bakımlar yapabilir. Fakat cilt yüzeyinde egzama, kızarıklık ve alerjik reaksiyonlar mevcutsa, bilinçsiz uygulamalar yapılmamalıdır. Cilt yapısına uygun ürünler kullanmalı ve cildinizi tanıyarak, el ayak bakımları yapılmalıdır. Böylece her yaş grubu en iyi bakımlarla güzel sonuçlar kazanabilir ve estetik görünümlerine katkı sağlayabilirler.

El Ayak Bakımı İçin En İyi Uygulamalar Nelerdir?

El ve ayaklar düzenli bakıma ihtiyaç duyar. Özellikle de ayaklar sürekli ayakkabı içerisinde kaldığından ve terlediğinden bakteriler ortaya çıkabilir. Her türlü cilt rahatsızlığını engellemek yapılan bakımlarla sağlanacaktır. Her akşam düzenli olarak ayaklara nemlendirici kremler sürülmelidir. Ayağın kuru kalması hem kokuya hem de nasırların oluşmasına yol açabilir. Aynı zamanda haftada 1-2 kez doğal yağlar kullanabilirsiniz.

Topuk bölgesini yumuşatacak ve sertlik deriyi yok edecektir. Eller içinde her gün düzenli olarak cilt tipine uygun nemlendiriciler sürülmelidir. Haftalık olarak da peeling uygulamaları yaparak, ölü derilerden kurtulabilirsiniz. Son olarak da ayda 1 kez el ayak bakımı için manikür ve pedikür işlemlerine başvurabilirsiniz.