Günümüzde antibiyotik kullanımı sınırlandırılmıştır bu nedenle doğal antibiyotik nasıl yapılır sorusu gündeme gelmiştir. Her hastalık için artık antibiyotikler çoğu zaman etkisini göstermemek olup bu nedenle insanlar hastalandıklarında artık ilaç almak yerine doğal formüller arayama başlamışlardır.

Doğal Antibiyotik

Doğal antibiyotik tamamen evde kendi imkanlarınız ve malzemeleriniz ile hazırlayacağınız bir şeydir. Hem kullanımı son derece basit hem de maliyeti oldukça düşüktür. Küçükten büyüğe herkesin rahatlıkla kullanabileceği bu doğal antibiyotik özellikle sonbahar ve kış aylarında yani soğuk algınlıklarının arttığı dönemlerde rahatlıkla kullanılabilir.

Video: Bitkisel Antibiyotik ( zencefil,limon,bal,tarçın)

İlaç kullanımı birçoğumuz için sorunlu olabilmektedir. Özellikle çocuklarımıza ilaç içirmek hastalık dönemlerinde hem yorucu hem de zahmetli olabilmektedir. Bu nedenle hastalanmadan önce bir takım önlemler ile hastalığın önüne geçilmesi gerekmektedir. Hastalık sürecinde de hastalığın etkisini en aza indirebilmek için doğal besinler hayatımızda oldukça önemlidir.

NE? NASIL?  Kilo Verdiren Özelliğiyle Limon Diyeti Mucize Yaratıyor!

Bu nedenle araştırma yaparak size en uygun olanı tercih edebilirsiniz. Genellikle etkili olan karışım zencefil, bal ve limon karışımı olmaktadır. Zencefilin soğuk algınlığına iyi geldiği bilinmektedir. Bu nedenle bu karışım birçok kişi tarafından kullanılmaktadır.

Doğal Antibiyotik Malzemeleri Nedir?

Doğal antibiyotik için kullandığınız malzemelerin doğal olması çok önemlidir. Aksi halde bir önemi kalmayacaktır.

Bunun için gerekli malzemeler;

  • Cam kavanoz
  • Taze zencefil
  • Limon
  • Kök tarçın

Bu malzemeler ile evde rahatlıkla kendi antibiyotiğinizi hazırlayabilirsiniz.

Doğal Antibiyotik Nasıl Hazırlanır?

Öncelikli olarak cam kavanozun temiz olması gerekir. Kavanozu iyice temizleyin, içinin temiz ve kuru olduğundan emin olun. Daha sonra taze zencefilleri küçük küçük küp şeklinde doğrayın ve kavanoza boşaltın. Ardından ince ince kabukları ile dilimlediğiniz limonları da kavanozun içine atın, kök tarçınları da ekledikten sonra yaklaşık bir su bardağı kadar doğal balı kavanoza boşaltın.

NE? NASIL?  Diyabete iyi gelen yiyecekler hangileridir?

Tüm malzemeleri kattıktan sonra kavanozun kapağını sıkıca kapatın. İki gün dolapta beklettikten sonra kavanozun dibinde su birikecektir. Bu biriken su sizin doğal ilacınızdır. Günde iki kere sabah akşam bu suyu tüketebilirsiniz. Tükettikten sonra kavanozun ağzını yine kapatırsanız sürekli bu şekilde su birikecektir. Çocuklarınıza da rahat rahat içirebileceğiniz bu karışım özelikle kış aylarında sizin kurtarıcınız olacaktır.

Nelere Dikkat Edilmeli?

Besinler doğal olmasına rağmen kullanımları dikkatli bir şekilde yapılmalıdır. Genel olarak bu karışın bir yan etkisi bulunmuyor. Ancak ekstra bir hastalığı olanlar mutlaka doktora danışarak kullanmalıdır. Bu gibi doğal besinler yararlı olduğu kadar bazı bünyelerde çeşitli sorunlara neden olabilmektedir.