Türkiye’de temizlik sonrası acile başvuranların sayısı bir hayli yüksek. Çünkü çok sık yapılan bir hata var. Diyelimki bir elimizde kezzap (tuz ruhu), bir elimizde çamaşır suyu var. Çamaşır suyunu döktükten sonra daha da etkili olsun diye bir de tuz ruhu kullanmak istersek, ikisi bir araya geldiğinde ortaya çok tehlikeli olan klor gazı çıkıyor.

İzleyin: Bir anda hastanelik ediyor! Uzmanlar uyarıyor: Tuz ruhu ve çamaşır suyunu karıştırmayın

Oluşan kimyasal reaksiyon sonrasında atmosfere yoğun bir şekilde klor gazı salıyor.  Bu ortaya çıkan klor gazı, insan vücudundaki su molekülleri ile birleşerek dokuya zararlı olan maddelere dönüşüyor. Göz ve akciğer gibi dokularda zarara neden olabiliyor.

Bu direk etki ile  zarar verebildiği gibi, astımı olan hastalarda ciddi nefes darlıklarına neden oluyor. O nefes darlıkları ise ölüme bile yol açabiliyor. Bu nedenle çok dikkatli davranmamız gerekiyor.

NE? NASIL?  Titanik Neden Battı? Sağ Kurtulan Gizemli Türk Kimdir?

Ev hanımları dikkat! Temizlik sırasında öldüren karışım

Denizli’de yaşayan 28 yaşındaki ev hanımı, temizlik için karıştırdığı kezzap ve çamaşır suyundan çıkan klor gazından vefat etmesi, temizlik maddelerinin risklerini gündeme getirdi. Genç kadının tuvaleti temizlemek için yaptığı tuz ruhu ile çamaşır suyu karışımından çıkan klor gazı solunum yolunu daraltarak nefes almasını engelledi.

Çamaşır suyu ve tuz ruhu kullanılacaksa ayrı ayrı kullanılmalı

Bu tarz temizlikler yaparken, evin havalandırılmasına çok dikkat edilmeli.  Astım hastalarının ise bu tarz temizlikleri yaparken, teker teker kullanmaları, hatta bu tarz maddeleri kullanmaktan sakınmalarında fayda var. Doktorların bir uyarısı da eldiven konusunda. Mümkün mertebe cilde temastan kaçınılmalı, özellikle gözlerimizde oluşacak bir etkisi durumunda, öncesinde yoğun su ile yıkayarak, mutlaka doktora başvurmalıyız.