Aldığımız yiyecekleri bozulmaması ve ömrü uzun olması için buzdolabında saklarız. Bilinenin aksine buzdolabına konulan bazı yiyecekler tazeliğini koruyamıyor.  Bu nedenle raf ömrünü uzatmak istediğimiz bazı yiyecekleri asla buzdolabına koymamız gerekir. Hatta listede öyle yiyecekler var ki, sizi çok şaşırtacak.

Pazardan,  marketten alıp eve getiriyoruz. Birçoğunu buzdolabına koyuyoruz. Ancak bozulmasını engellemek için soğuğa teslim ettiğimiz, bu yiyeceklerin bazıları dışarıda muhafıza edilmeli.

Bu yiyecekleri kesinlikle buzdolabında saklamayın!

Ekmek

Buzdolabında bekletilmemesi gereken yiyeceklerin başında ekmek geliyor. Normalde biz ekmeği bayatlamaması için buzdolabına koyuyoruz. Ancak uzmanlara göre buzdolabına konan ekmek, buzdolabındaki nem nedeniyle daha kısa sürede küfleniyor.

Turunçgiller

Portakal, mandalina ve limon gibi bir çok meyveyi mutfak rafında saklayabiliriz. Böylece hem lezzetini, hem de vitamini muhafaza edecektir.

Sarımsak ve Soğan

Sarımsak ve soğanı daha uzun süre tazeliğini koruması için serin ve karanlık bir yerde saklayabilirsiniz.  Buzdolabında saklarsanız daha çabuk küflenecektir. Hatta soğanı bir kağıt içine sararak, daha uzun süre taze kalması sağlanabilir.

NE? NASIL?  Muskat cevizi nedir? Bilinmeyen faydaları nelerdir?

Video: Bu yiyecekleri buzdolabına koymayın!

Yumurta

Yumurta için bazıları buzdolabında daha iyi saklandığını savunurken bazıları da oda sıcaklığında saklanması gerektiğini savunur. Fakat iki farklı görüş de ortak bir noktada buluşur: Yumurtalar saklanırken satın alındığı kabın içinden çıkartmamalısınız. Böylelikle yumurtalarınızı daha uzun süre taze tutabilirsiniz.

Patlıcan

Patlıcan buzdolabında saklamak için kesinlikle uygun bir sebze değil. Bu sebzeyi buzdolabında sakladığınızda hızlıca yumuşar. Patlıcanın uzun süre taze kalması için buzdolabında saklamamalısınız.

Zeytinyağı

Zeytinyağını buzdolabının içinde saklarsanız soğuk sebebiyle katılaşır ve yağın yüzeyinde beyaz parçacıklar oluşabilir. Zeytinyağı doğrudan güneşle temas ettirmemek gerekir. Bu sebeple oda sıcaklığında ve özellikle karanlık, ışık almayan bir ortamda saklamalısınız.

Domates

Buzdolabına konan domatesler lezzetlerini kaybeder ve tadsız olurlar. Ayrıca buzdolabı içindeki soğuk hava domateslerin olgunlaşma sürecini yavaşlatır ve daha az sulu olur. Bu yüzden domatesleri oda sıcaklığında bir yerde sepet içinde saklayabilirsiniz.

NE? NASIL?  Evde ayak bakımı nasıl yapabilirsiniz?

Salatalık

Salatalıkları buzdolabında saklayabilirsiniz ama en fazla üç gün. Soğuk salatalıkların daha hızlı çürümesine neden olur. Salatalıklarınızı mümkün olduğunca taze tutmak için mutfakta rafta saklamalısınız.

Bal ve Pekmez

Bal belli bir raf ömrü yoktur. Eğer doğru bir yerde saklıyorsanız, balı sonsuza kadar saklayabilirsiniz. Bal oda sıcaklığında ve karanlık bir yerde saklanmalıdır. Buzdolabına koyduğunuzda düşük sıcaklık nedeniyle kristalize oluyor ve üzerinde tortular oluşur.

Çilek

Çilek yıkanmamışsa buzdolabına konabilir. Ama yıkanmış çilek buzdolabına konduğunda küflenme yapabiliyor.

Çikolata ve Türk Kahvesi

Uzmanlara göre çikolata buzdolabına konursa, yapısı ve tadı hatta kokusu değişiyor. Aynı şekilde türk kahveside buzdolabında daha hızlı bayatlıyor.