Özellikle spor ayakkabıları,  özellikle gençler, koşup terleyince havasız kalıyor ve felaket kokuyor. Ayakkabılar eskidikçe kokular da ağırlaşıyor. Ayakların gün içerisinde ayakkabının içerisinde havasız kalması ve terlemesi farklı kokulara neden olmaktadır. Ayakkabının da modeline, şekline ve yapısına bağlı olarak da istenmeyen kokular da oluşabilmektedir. Hem sizi gem de çevredekileri rahatsız eden bu kokulardan kurtulmak için de yöntemler mevcuttur.

Ayakkabı Kokusundan Kurtulma Yöntemleri

  1. Hijyen ise öncellikle ayakkabı da kokusunun oluşmaması için de ayak hijyenine ve ayakkabının temizliğine de özen gösterilmelidir. Ayakların her gün yıkamak mantar ve bakteri gibi oluşumlarını engellemektedir.
  2. Havalandırma ise ayakkabıları çıkardıktan sonra kapalı bir alana koymak yerine de havalandırmak kokunun yerleşmemesi için de etkili bir yöntemdir.
  3. Karbonat ise kullanımı kokusunun da giderilmesin de kullanılan bilindik bir yöntemdir. Bir tatlı kaşığı karbonatı ayakkabıların içerisine koyarak da kötü kokulardan kurtulabilirsiniz.
  4. Turunçgil kabuğu ise ayakkabının içerisine limon kabuğu, mandalina kabuğu ve portakal kabuğu koyabilirsiniz. Turunçgil kabukları da ferah bir kokunun oluşmasını da sağlarken, kötü kokuyu da emecektir.
  5. Lavanta ise ayakkabıya bir tutam lavanta koyabilir ya da birkaç damla da lavanta yağı damlatabilirsiniz. Lavanta yağı ayakkabı da kötü kokunun oluşmasına neden olan bakterileri de yok ederken kendi kokusunu da ayakkabının içerisine bırakmaktadır.
  6. Naftalin ise lavanta yağı gibi bakterileri de kötü kokuları da gidermekte kullanılır. Ayakkabının içerisinde birer top naftalin de bırakarak ferah bir kokunun oluşmasını sağlayabilirsiniz.
  7. Pudra ise kokusunu da gidermek için kullanılan başka bir yöntem de bebek pudrasıdır. Kokunun oluşmasına neden terlemeyi önlemektedir.
NE? NASIL?  Yağlı saçlara bakım nasıl yapılır?

İzleyin: Ayakkabı Kokusu Nasıl Giderilir?

Ayakkabı Kokusu Nasıl Geçmektedir?

Ayakkabılarını çıkardıktan sonra havalandırma kötü kokuların da ayakkabının içine sinmesini de büyük oranda engellemiş olursunuz. Ayakkabı dolabına da hemen kaldırmak yerine de dışarı da biraz bekletmekte işe yarayabilmektedir.

Giymediğiniz ayakkabıların içine de portakal kabuğu koyarak da oluşan kokuların da emilmesini sağlayabilirsiniz. Portakal kabuğu da kötü kokuları da içine hapsederken, kendine has kokusunu ayakkabının içine bırakmaktadır. Portakal kabuğu yerine de mandalina ve ya limon kabuğu da kullanabilirsiniz.

Ayakkabı kokusuna da çözüm olan bir diğer yöntem ise kahvedir. Geceden bir miktar da kahveyi ayakkabınızın içine dökün. Sabah da tüm kokuların yok olduğunu görürsünüz.

Aktarlardan ve ya eczanelerden alacağınız çay ağacı da ayakkabı kokusuna iyi gelmektedir. Dezenfektan özelliği de bulunan çay ağacı yağını da ayakkabılarınızın içine birkaç damla ile damlatarak gece boyunca bekletmeniz de bakterileri de ve istenmeyen kokuları da yok etmede oldukça etkili olmaktadır.

NE? NASIL?  Dünyanın En İlginç Ülkesi İsrail ve Tarihi

Ayakkabı kokusu giderici spreylerden de faydalanabilirsiniz. Ancak bu ürünler de kimyasal olduğundan açık hava da kullanmanız gerekir.

Ayakkabı Kokusu Neden Olur?

Ayakkabı kokusunun da ilk ve önemli nedeni ise ayakların ayakkabı içerisinde terlemesidir. Bir ayakta ortalama 250 bin ter bezi bulunduğu da bilinmektedir. İşte bu ter bezleri, her gün yaklaşık da yarım litre ter üretilmesine sebep olmaktadır. Kötü koku oluşmasının ana sebebi ise bakteriler, terle bir araya geldiklerinde bir çeşit gaz üretilmesine neden olmaktadır.

Bunun yanı sıra da bakteriler, karanlık ve nemli ortamlar da ise oldukça hızlı bir şekilde üreyebilmektedir. Dolayısıyla da gün boyu ayakkabıların içinde de havasız kalan ayaklar bakteri üremesi için de son derece uygun yerlerdir.