Ayakkabı, insanlar için vazgeçilemez bir tutkudur. Farklı renklerde ayakkabı bağcıkları ile modaya uyabilir veya ayakkabı bağcıklarınızı farklı şekillerde bağlayarak bir trend yaratabilirsiniz. Oldukça fazla ayakkabı bağlama modelleri mevcuttur. Modaya uymak isteyenler için veya koşu yapacak insanlar için dahi sıkı bir şekilde ayakkabı bağlama modelleri bulunuyor. Peki, ayakkabı bağlamanın püf noktaları nelerdir? Her ayak tipi için özel ayakkabı bağlamanın püf noktaları yazımızda.

Standart Düğümler

Tavşancık veya döngü düğümleri gibi adlandırılan standart düğüm ayakkabıların bağlandığı en yaygın yöntemlerden biridir. Bağcıkların bir ucu şekli haline getirilir. Diğer ucu ise etrafına sarılır ve de ortada oluşan delikten bir halka şeklinde çıkarılır. İkinci bir standart düğüm ise iki halkalı düğümdür. Aynı zamanda tavşan kulakları ve de özellikle de fiyonk olarak bilinir. Bu düğümde, her iki bağcığın ucuyla bir halka yapılır ve de bu halkalarla bir düğüm atılır.

Ayakkabı Bağlamanın Püf Noktaları

Ayakkabı Bağlamanın Püf Noktaları

Sıkı veya Güvenli Düğümler

Çift kayar düğümü sıkı düğümler arasında bilinen en yaygın modellerden biridir. Simetrik bir şekilde, bağcıkların ucuyla iki halka yapılır. İki halka üst üste getirilir ve de ikisi de ortada oluşturulan delikten geçirilir.

İzleyin: 2 saniyede nasıl bağcık bağlanır?

Diğer bir model olan ise Sherpa düğümünde standart bir ayakkabı bağı düğümü yapılır ancak düğümü sıkılaştırmadan önce: oluşturulan fiyonklardan biri diğer bağcığın üstünden iki kez dolanır ve de daha sonra sıkılaştırılır. Başka bir sıkı düğüm olan özgürlük düğümü ise iki bağcığın birbirine dolanarak yani sarmaşık bir halde, hem arkadan hem önden dolanan bağcıklarla O şekli yapılmasıyla oluşturuluyor. Çift ayakkabı düğümü olarak bilinen düğümde ise, düğümün kalıcı hale getirilmesi ve de uçlarının sürüklenmemesi için üretilmiş kaba bir modeldir. Standart bir ayakkabı bağı ile başlayıp üstten düğüm atın. Bu sayede ayakkabı katibinin düğümü olarak da bilinen düğümü kolay bir şekilde atmış olacaksınız.

NE? NASIL?  Güneş kremi nasıl seçilir?

İki Taraflı Düğüm

İki taraflı düğüm olarak adlandırılan bu düğüm iki ayrı aşamada yapılır. Bir bağcık ile bir döngü ya da daire yapın. Bu daireyi sabit bir şekilde tuttuktan sonra diğer bağcığın ucu ile bu dairenin içinden diğer bağcığı döndürün. Bu işlemleri de tamamladıktan sonra sabit bir düğüm atmış olacaksanız. İsterseniz, keyfe göre düğümün üstüne kalan bağcıkların ucuyla fiyonk atabilir veya standart bir düğüm daha atabilirsiniz.

Video: Ayakkabı bağcığı, düz şekilde nasıl bağlanır?

Cadılar Bayramı Düğümü

Cellat ilmiği de olarak adlandırılan bu düğümde yapmanız gerekenler: bağcıkların bir tanesini kavisli bir şekil oluşturacak şekilde tutun. Yani tamamlanmamış açık bir fiyonk yapın. Daha sonra bu fiyonku sıkı bir şekilde tutun. Diğer bağcığı fiyonk olarak oluşturulmuş bağcığa bir yay gibi yukarıdan başlayarak aşağıya doğru sarın. Daha sonra bu bu yay şeklini, fiyonk oluşturulmuş bağcığın düz kalmış kısmına sarın. Daha sonra yay olarak sarılmış bağcığı sıkıcı çekin. İstenirse kalan uçları tekrardan bağlanarak daha da sıkı hale getirilebilir.

Ayakkabı Bağlamanın Püf Noktaları

Ayakkabı Bağlamanın Püf Noktaları

Döngü Bağlama Stili

Gerçekten rahat bir adım için döngü bağcığı adı verilen bu bağlama sayesinde rahatlıkla spor, aktivite veya normal yaşamda etkinliklerinizi yapabilirsiniz. Hangi arazide koşuyor olursanız olun ayağın ayakkabının içindeki konumunu değiştirmesini önleyen rahat bir oturuş sağlar. Cloudsurfer gibi ayakkabılar için önerilir. Döngü bağcığı klasik olarak çoğunluğun yaptığı başında düz bir çizgi olup daha sonrası X şeklinde bağcığın ayakkabının deliklerinden sokulmasıdır.

NE? NASIL?  Göbek yağları en hızlı nasıl eritilir?

Çapraz Bağlama

Ayak parmaklarının daha rahat olmasını isteyen insanlar için oldukça pratik bir bağcık şeklidir. Bunun için yalnızca bağcığın bir kısmını ayakkabının ucunda ilk iki kısmından düz bir şekilde, kalan ucun içeri gelecek şekilde geçirildikten sonra kalan kısım en son deliklerden çapraz olacak şekilde geçirilir. Bağcığın diğer tarafı ise Z şeklini alacak halde geçirilir.

Boşluklu Bağlama

Daha yüksek bir ayak tabanı kemerine sahip olanlar için boşluklu bağlama oldukça faydalı olabilir. Bunun için ayakkabı bağcıklarınızı biraz daha bastırılmış bir X haliyle 2 boşluk daha bağlayıp daha sonra kalan uçlarını düz bir şekilde geçirin.

Daha sonra şu adımları izleyin:

  • Düz olarak geçirdiğiniz uçların içeri kısma geldiğinden emin olun,
  • Daha sonra dikey bir şekilde gelecek halde bağcıkları geçirin,
  • Geçirdiğiniz bağcıkları ayakkabının yanında bulunan büyük boşluklardan çapraz bir şekilde geçirin.
NE? NASIL?  Stor perde alırken nelere dikkat etmeli? Stor perdeler nasıl takılır?

Bu sayede ayak hassasiyetine mevcut kişiler daha hafif ve de esnek bir bağcık modeline sahip olacaklar. Bu hafif bağlama çeşidiyle yaptığınız herhangi bir aktivitede ayaklarınız için biraz daha iyi bir ortam sağlamış olursunuz.

Düz Bağcık

Bu bağlama tekniğinde yapmanız gereken tek şey yatay çizgiler halinde bağcıklarınızı boşluklardan geçirmek. Bunun için ilk önce ayakkabının ucundaki bir boşluktan yandaki boşluğu düz bir çizgi halinde tek bir bağcığınızı geçirin.

Sonraki adımlar ise şöyledir:

  • Daha sonra bu geçirdiğiniz bağcığın kalan kısmının içeride olduğundan emin olun,
  • Bu bağcıkları tekrarlanmış bir S şekli halinde son deliğe kadar tekrardan edin,
  • Hiç dokunmadığınız bağcığı ise dikey bir şekilde üst boşluğa içeriye gelecek halde sokun.

Bu sayede sıkı olmayan bir bağcık ile ayaklarınız için ayakkabıda daha fazla alan elde etmiş olacaksınız. Ayaklarının üst kısmı geniş olan insanlar bu bağcık modeli ile ayaklarındaki ağrı veya acıların biraz da olsa hafiflemesine yardım edebilir.

Koşucular İçin Ayakkabı Bağlama

Koşucular veya spor yapanlar için sıkı bağlanan bağcıkları yapılan spor için katkılardan biridir. Bu sayede sıkı bağladığınız bağcıklarınızla sporunuz bölünmeden veya rahatsız hissetmeden kesintisiz ve de verimli bir spor keyfi geçirmenizi sağlayabiliyorsunuz. Koşucular için özellikle tasarlanmış ayakkabı bağlama stilleri bulunuyor ancak elbette koşucu stillerini yalnızca spor yapan insanlar değil aynı zamanda rahat bir ayakkabı deneyimi yaşamak isteyen insanlar da kullanabilirler.