Bugün dünya çapında en çok bilinen ve çözülen zeka oyunu olan sudoku, hafıza sorunlarına bire bir…

Japonca’da ‘yalnızca sayılar’ ya da ‘sayılar tek olmalı’ gibi anlamlara gelen sudoku, bugün dünyanın en popüler zeka oyunlarından biri. Öyle ki, Dünya Zeka Oyunları Federasyonu her yıl düzenlediği ‘Dünya Zeka Oyunları Şampiyonası’nın yanı sıra, bu popüler oyuna da büyük bir paye vererek bir de ‘Dünya Sudoku Şampiyonası’ düzenleniyor.

Her yaştan insanın mantığını kavradığı takdirde kolayca çözebileceği bu oyunun zorlaştıkça keyfi de, beynimize kattığı yararlar da artıyor.

Şimdi size öncelikle sudokunun nasıl oynandığını anlatalım ki ne kadar kolay ve eğlenceli bir olun olduğunu anlayın. Oyunu ister bir gazetenin bulmaca sayfalarında, ister kitabını alarak çözün, gerekli tek eşya arkası silgili bir kurşun kalem.

İzleyin: Klasik Sudoku sorusu nasıl çözülür ?

Bir dönem Türkiye’de, Akıl Oyunları dergisi tarafından ‘Rakam Yerleştirme’ olarak da adlandırılan sudokunun klasik versiyonu, genellikle 9×9 boyutlarında bir diyagram üzerinde çözülür. Amaç, bu diyagram üzerindeki her satır, her sütun ve kalın çizgilerle ayrılmış ve yine 9 hücreden oluşan her bölgede, 1’den 9’a kadar rakamları birer kez kullanacak şekilde yerleştirmektir.

NE? NASIL?  En güzel festivallere sahip köyler

Çoğunluğumuz matematikten gözü korkmuş bir toplum olduğumuz için, içinde rakamlar olan bu zeka oyunu, bazılarında matematiksel işlem gerektirir gibi bir önyargı oluşturabilir. Ancak bu, matematiksel işlem gerektiren bir oyun değildir. Sadece mantık yürüterek rakamları, aynı satır, sütun ve bölgede her bir sayıyı tekrar etmeyecek şekilde yerleştirmeyi başarmak gerekir. Şöyle bir örnek verirsek, daha açıklayıcı olabilir aslında. Bu oyunda 1,2,3,4,5,6,7,8,9 rakamları yerine kare, üçgen, daire, prizma, dikdörtgen, altıgen, silindir, koni, yarım daire gibi şekiller kullanarak da bu yerleştirme işlemini yapabilirsiniz. Yeterli aynı şekil, aynı sütunda, satırda ya da bölgede birden çok tekrar etmesin.

Oyunu oynarken, size en başka, soruyu hazırlayan kişi tarafından, işinizi kolaylaştıracak bazı ipuçları verilir. Bazı sayıların yerleri baştan bellidir yeni. Siz bu sayıların yerlerini inceleyecek, diğer rakamların yerleri hakkında tahmin yürütmeye başlarsınız. Eğer soru kolaysa, bazı rakamların yeri kolayca belli olacaktır. Ancak soru zorsa, bazı işaretlemeler yaparak kendi yolunuzu çizmek durumundasınız. Örneğin bir kareye 7 rakamın asla gelmeyeceğine eminseniz, ancak kalan iki rakamdan hangisinin doğru olduğunu da bilemiyorsanız, kurşun kaleminizle, kutunun dibine küçücük bir şekilde bu iki rakamı yazabilir, daha sonra diğer ipuçlarını elde ettiğinizde sonucu bulabileceğiniz ipucunu oraya yerleştirmiş olursunuz.

NE? NASIL?  Gece yatmadan önce bu yiyecekleri asla yemeyin

Unutmayın, her sudokunun sadece bir çözümü var. İpuçlarınızla hangi sayaların hangi kutucuklara gelebileceğini ya da hangi sayıların hangi kutucuklara asla gelemeyeceklerini işaretlemek, işinizi müthiş kolaylaştıracaktır.

Video: Sudoku Çözme Teknikleri

Peki sudokunun faydaları neler?

Pratik yaptıkça tekniklerini öğrenebileceğiniz ve kendinizi geliştirebileceğiniz bu oyun, başta hafızayı ve pek çok bilişsel beceriyi geliştirerek problem çözme başarısını artırıyor. Alzheimer ve demans hastalarına tavsiye ediliyor. Çocuklara, gençlere ve yetişkinlere, farklı bakış açısı geliştirme özelliği kazandırıyor. Beyin ve zeka gelişimini destekliyor. Zeka oyunlarının geneli aslında farklı bakış açısı geliştirme özelliğine sahip. Bu nedenle Türkiye’de kullanılmaya başlanacak yeni sınav sistemlerinde bu tarz soruların daha çok yer alacağı söyleniyor. Yani eğitimciler de sistemlerinde daha çok zeka oyunlarına yer vermeye başlıyor.

Dünya Zeka Oyunları Federasyonu’nun Türkiye Temsilcisi olan Türk Beyin Takımı’nın kaptanı, bir zeka oyunu çözülürken, sonuçtan çok sonuca giden yolda uğraşılan çözüm çabasının zekayı daha çok geliştirdiğini belirtiyor. Bu nedenle, sudoku gibi bir zeka oyunu çözmeye başladıysanız, ancak çok zor olduğu için sonuca ulaşamadıysanız yine de üzülmeyin. Çünkü zekanız ve hafızanız, en çok o uğraşı sırasında beslendi!

NE? NASIL?  Cilt bakımı nasıl yapılmalı?