İnsanlık sosyalleşmek için hep çeşitli oyunlar oynamıştır. Mağara devrinde duvar resimlerinde ya da başka tarihi bulgularda bu durum tespit edilmiştir.

Eş, dost ve arkadaşlarla güzel vakit geçirmek ve eğlenmek için bugün de türlü oyunlar oynanmaktadır. Tavla, satranç, ” domino ” bunlardan bazılarıdır.

Domino nedir?

Domino bir salon oyunudur. Domino oyununda kullanılan taşlara ” domino”, ” pul ” ya da ” kart ” denilmektedir. Ancak yerleşen ve yaygın olarak kullanılan ifadeler taş ve” domino “dur.

Domino 28 adet dikdörtgen yassı taşla oynanır. Bu taşların bir yüzü düz iken, diğer yüzü ortadan çizgiyle ikiye ayrılmıştır. Bu çizgilerin hem üstünde hem altında boş karelerle işaretlenmiş sayılar yer alır.

Domino Nasıl Oynanır?

Domino oyunun amacı; sayıları aynı olan taşları birbiriyle eşleştirerek dizmektir. Oyunu kazanan oyuncu, tüm taşlarını dizebilen oyuncudur. Son taşını da masaya attığı vakit ” domino ” der ve oyun biter.

  1. Oyun, taşların yüzleri yere gelecek şekilde konularak ve karıştırılarak başlatılır.
  2. Oyunculardan her biri bir taş çeker ve çektiği taşın sayısı en yüksek olan oyuncu oyuna başlar.
  3. Bir kez daha taşlar karıştırılır ve her bir oyuncu 7 taş çeker.
  4. Oyunu başlatma hakkını kazanmış olan oyuncu yüzü açık bir şekilde bir taşı masaya koyar.
  5. İkinci oyunu sıra kendine geldiğinde yerdeki domino taşının yanına, taşın iki ucundaki sayılardan birsiyle örtüşen taşını yerleştirerek oyuna devam eder.
  6. Bu şekilde sırayla oyuna devam edilir.
  7. Elinde eşleştirecek taşı olmayan oyuncu uygun taş gelinceye kadar masadan, ya da bahçeden taş çekebilir.
  8. Elindeki bütün taşları bitiren oyuncu ” domino ” diyerek oyunu bitirir. Ve oyunun kazananı olur.
  9. Elinde taş kalan diğer oyuncuların taş sayıları toplanarak sayı değeri kadar ceza puanı yazılarak diğer tura geçilir.
  10. Şayet oyunculardan hiçbirisi elindeki taşları bitirememişse o vakit elinde en az sayı değerine sahip domino oyuncusu kazanmış sayılır.
NE? NASIL?  Pubg mobile nasıl kayıt olabilirim?

İzleyin: Dünyanın En Basit Oyunu! Domino Oyunu Nasıl Oynanır? Hızlı ve Pratik Anlatım!

Dominonun Tarihçesi

Domino oyunun ilk ne zaman ortaya çıktığı konusunda farklı görüşler olmakla birlikte Çin İmparatorluğunda ve aşağı yukarı 3. yüzyıl civarında ilk kez oynandığı kabul edilmektedir. Daha sonra Avrupa’ ya geldiği kabul edilmektedir. Domino 18. yüzyılda İtalya’ ya ulaşmıştır. Kısa sürede yayılan ve sevilen domino oyunu İtalya’ dan da İngiltere ve Fransa’ ya geçerek zamanla neredeyse tüm Avrupa’ ya yayılmıştır.

Domino Kaç Kişi İle Oynanır?

Domino taşlarla oynanan bir oyun olduğu için kullanılan taşlar ve taşların sayısı önemlidir. Domino oyun taşlarının sayısına göre ve domino oyun çeşitlerine göre oyuncu sayısı değişebilir.

Fakat domino en az 2 kişi ile oynanır. En fazla da 4 oyuncu ile oynanır diye bilinir. Ancak ” Meksika Tren Dominosu ” oyununda olduğu gibi 14 kişi ile bile oynanabilen çeşitleri vardır.

NE? NASIL?  Gözlerimiz Neden Çapaklanır? Gözü Açık Uyuyanlar Dikkat Etsin!

Domino Oyun Çeşitleri Nelerdir?

Farklı ülkelerde çok değişik domino oyunları oynandığı görülmektedir. Sevilen domino oyunlarından birisi ” Meksika Tren Dominosu ” dur. Amerika’ da oynanan son derece favori domino oyunlarından birisidir. Düz domino, uno oyunu gibi birçok çeşidi mevcuttur.