Gündelik hayatta kolaylıkla oynanabilecek ama bir yandan da çocukların zeka gelişimine katkıda bulunacak bazı oyunlar var. Siz çocuklarınızı biraz teşvik edin, yeter…

Günümüzde çocukların pek çoğu ekran başından kalkamıyor ne yazık ki… Televizyon başından kalkıp tablet başına oturuyorlar ve çizgi film izlemeleri artık biz ebeveynler için şükredilecek bir şey haline geldi. Çünkü özellikle internet dünyası çocuklarımız için pek çok tehlikeyi de beraberinde getiriyor. Bir kere sürekli ekrana bakmak çocukların gözleri için zararlı. Sadece izleyici konumunda olmak, zihinsel becerilerini de zayıflatıyor. Internette kendilerine uygun olmayan içeriklerle haşır neşir olma ihtimali de cabası.

Peki çocuklarımızı ekran başından kaldırıp, zeka gelişimine yönelik başka neler yapmalarını sağlayabiliriz. Bir kere bunun için anne ve babaların kolaya kaçmadan elini taşın altına koymaları, çocukların ilgilerini çekecek oyunlara yönlendirmeleri, bu oyunları en azından başlangıçta onlarla beraber oynamaları önemli. Sonuçta evlatlarımızdan daha kıymetli hiçbir şey yok. Günlük koşturmaca içinde onlara ekstra zaman ayırmak zor olsa da bunu başarabilirsiniz.

NE? NASIL?  Sudoku nasıl oynanır?

İşte size, çocuğunuzla birlikte oynayabileceğiniz ve onun zeka gelişimine katkıda bulunabilecek birkaç basit oyun önerisi…

3-6 yaş arasındaki küçük çocuklarla oynayabileceğiniz en basit ve eğlenceli oyunlardan biri, örneğin alışveriş merkezlerinde gezerken, ondan etraftaki çeşitli renkleri ve şekilleri bulmasını istemek. Örneğin ona “Haydi bize 3 tane üçgen göster” diyebilirsiniz. O da mağazaların logolarında ya da etraftaki afişlerde göndüğü üçgenleri size gösterir. Bu minik ve basit oyun çocuğunuzun dikkat becerini, ayrıca renk ve şekil algısını geliştirecektir. Aynı oyunu park, plaj gibi yerlerde de oynayabilirsiniz.

Arabayla seyahat ederken, özellikle trafikte sıkılmış olan çocuğunuzla oynayabileceğiniz en basit oyun ise plakasında E harfi olan ya da kırmızı renkli arabaları saymak olabilir. Çocuğunuz ilkokul çağındaysa, plakadaki rakamlarla basit işlemler de yaptırabilirsiniz. Bu şekilde yolun nasıl geçtiğini anlamayacaksınız bile…

Evde oynanacak en yararlı oyunların başında ise zeka oyunları geliyor. Bunlar satranç, go gibi strateji oyunları da olabilir, ailece oynayacağınız kutu oyunları da olabilir ya da kağıt kalemle oynanan sudoku, kare karalama, tangram, kelime oyunları veya kendoku gibi oyunlar da olabilir. Bunlar hem eğlenceli hem de çocuğunuzun bilişsel becerilerini geliştiren; bazıları birlikte oynayabileceğiniz bazıları çocuğunuzun sevdikçe kendi başına oynamaya devam edeceği, hatta bağımlısı olup tableti bir kenara atmasını sağlayabilecek oyunlar.

NE? NASIL?  Çocuklar sosyal medyayı nasıl kullanmalıdır?

Bugün Türkiye’de zeka oyunları MEB müfredatında ders olarak da yer aldığı için, son yıllarda son derece popüler hale geldi. Ulusal, uluslararası ve şehir bazlı pek çok zeka oyunları yarışmaları da düzenleniyor. Çocuğunuz bu işi severse; Türkiye Zeka Vakfı, Türk Beyin Takımı gibi kurumların düzenlediği bu yarışmalara katılıp dünya yarışmalarında Türk zekasını temsil bile edebilir!

Çocukları düşünmeye sevk eden oyunlara devam edelim. Eşleştirme yapmak da keyifli ve zihin açıcı oyunlardan biridir. Üzerinde aynı veya ilişkili nesnelerin resimlerinin olduğu eşleştirme kartları çok eğlencelidir. Bunların hazır satılanları da var ama kendiniz de evde kolayca hazırlayabilirsiniz. Üstelik bu kartlar olmadan da çocuğunuza eşleştirme oyunları oynatabilir, eşleştirme soruları sorabilirsiniz. Örneğin iki tane olan kaç şey sayabilirsiniz? Eller, gözler gibi somut şeylerin yanında Ö harfindeki noktalar gibi sıra dışı cevaplar da verilebilir bu soruya.

NE? NASIL?  Yeni doğan bebeğin kuyruk sokumundaki delik nasıl kapanır?

Yine kelime oyunları da son derece keyiflidir. Son harften kelime türetme oyunu gibi oyunlarla çocuğunuzun kelime bilgilerini geliştirebilirsiniz. Örnek verecek olursak: DAMA – ADAM – MASA.
Oyunu zorlaştırmak için son iki harfi DAMA – MASA – SAAT – ATMAK – AKSİ gibi kullanarak oynayabilirsiniz. Son harfle şehir vb. belli türden kelimeler türetmek de bir başka oynama şekli.

Başka bir eğlenceli oyun da tic tac toe. Bu, iki kişilik bir oyun. 3×3’lük tabloya oyunculardan biri X diğeri O harfi koyar. Aynı sırada üçlü yapan kişi oyunu kazanır. Kağıt kalemle oynanabileceği gibi plajda kuma çizerek de oynayabilirsiniz.