Vergi yükümlülüğü başta olmak üzere farklı avantajlardan dolayı yurtdışından araba alma şartları ve bu fikir her geçen gün daha da popüler hale geliyor. Yapılan işlemlerin bilinmesi ve kurallara uygun şekilde yapılması durumunda yurtdışından araç getirmenizin ve kullanmanızın yasalar önünde hiç bir engeli bulunmuyor. Araçların kullanımı, getirilmesi, şartları ve cezai durumları gibi birçok püf nokta bulunuyor.

Yurtdışı ve araba kelimeleri yan yana geldiğinde genelde 185 gün kuralı hemen akıllara geliyor. Bir süre önce emekli ve çalışanlar için uygulanan kuralların fark etmeksizin uygulanır olmaya başlaması da kuralların daha önemli bir konuma gelmesine neden oldu. Bunun için şartlarına uygun şekilde almak ve yasalara göre kullanmak önemli bir duruma geliyor.

İzleyin: Gürcistan’dan ucuza araba getirmek / Yurtdışından araba getirmek

185 Gün Kuralı Nedir?

Türkiye’ye araç getirmek ve bunu kullanmak isteyenlerin bilmesi gereken ilk kural 185 gündür. Aracı ülkeye getirmeden önce giriş tarihi baz alınarak geriye dönük o senenin içinde kaç gün yurtdışında kaldığınıza bakılır. Bu işlemin toplamda 185 güne denk gelmesi istenir. Giriş yapmak istediğiniz sene 180 günden fazla Türkiye içinde ikamet ettiğinizde ise araç getirme imkanınız kalmaz. Getireceğinizi aracın olduğu yerde çalışıyor veya yaşıyor olmanız da fark etmez. Önemli olan yasal olarak yurtdışında ikamet ettiğinizi gösterecek belgelerinizin olmasıdır. Belgelerin olmaması da kanıtlanamaması anlamına gelir. Bu durum yine ülkeye araç getirmenize engel demektir.

Yurtdışından Araba Alma Şartları Nelerdir?

Yurtdışından Araba Alma Şartları Nelerdir?

İkametgahın Bulunduğu Yer ve Taşıt İlişkisi

185 gün kuralına bakılırken kontrol edilen bir başka detay ise genel olarak araç sahibi ile aracın kayıtlı olduğu ülkenin aynı olup olmadığıdır. Türkiye’ye araba getirme fikri olan birisinin aracın kayıtlı olduğu ülkede ikamet ediyor olması istenir. Almanya’dan alınmış bir aracı İtalya’da yaşayan ve şartları sağlayan birisinin Türkiye sınırlarına getirmesi ve kullanması onay alan bir konu değildir. Almanya’dan alınan bir araç için 185 gün kuralına bakılırken ikametgah da Almanya’ya bağlı bir yerde olmak zorundadır.

NE? NASIL?  Geri Ödemesiz Olarak 9000 TL Kullanabilirsiniz! e-Devlet ile Başvuru ekranı...

Video: Yurt Dışından Vergisiz Vasıta Getirmek

Getiren Kişi ve Vekalet Olayı

Aracı getirmek için istenen ikametgah, aracın alındığı yer ve gün kurallarına bakıldıktan sonra aracın kim tarafından ülkeye alınacağına da bakılır.

Bunun anlamı:

  • Araç sahibi ve ikametgah sahibinin aynı olması istenir,
  • Aynı olmaması halinde işlemler yapılmaz,
  • Bu sorunun olmasını engellemek adına vekalete izin verilir,
  • Vekaletle araç girişini yapan kişi değil aracın sahibi sorumlu tutulur.

Bu şekilde yapılan işlemlerle alakalı herhangi bir sorun yaşanmaz. Kurallara aykırı olmadıktan sonra yapılan kontrollerden sonra pasaporta işlenir. Aracın kullanımı konusunda da bazı sınırlamalar vardır.

Hangi Belgeler İstenir?

Sağlanması beklenen şartlar kadar istenen belgeler de önemlidir.

Aracınızı Türkiye’ye aldırmak istediğinizde işlemler yapılırken beyan etmeniz istenen zorunlu belgeler:

  • Ehliyet,
  • Yurtdışında edinile mülkiyet belgesi,
  • Sigorta poliçesi olmalıdır.

Bu belgelerle alakalı olarak yapılan son düzenlemelerde ise sigorta poliçesinin Türkiye’yi kapsadığından emin olmadan onay alınmayacağıdır. Kaza veya buna benzer herhangi bir durum olduğunda devreye girecek bir poliçe olması şartı aranır. Mülkiyet belgesinin onaylı bir şekilde çevirisinin yapılmış olmasına da dikkat edilir. Aksi halde işlemi yapan görevlinin bunları anlamak üzere çevirmesi beklenemez bir durumdur.

NE? NASIL?  İkinci El Araç Fiyatları Ne Zaman Düşecek Belli Oldu!

Emekli ve Çalışan Şartları Farklılığı

Emekli ve çalışanların bu konuda uyguladıkları işlem sıralaması aynı olsa da emeklilere tanınan bir kerelik bir özel esneklik vardır. Yurtdışından emekli olan birisi için ilk kez Türkiye’ye araç getirecekse bir kereye mahsus olacak şekilde geriye dönük 185 gün kuralına bakılmaz. Bu kuralın esnetilmesi ilk araç için ve bir kez olacak şekildedir. Bunun ilerleyen sürede tamamen kaldırılması bekleniyor.

Pasaport Kaydının Yapılması

Aracın ülkeye getirilmesinde kullanılan isim aracın pasaport işlemlerinde de sorumlu olan kişidir. Arabanın pasaporta işlenmesi zorunludur. Bu işlem de aynı şekilde gereken şartların sağlanıp sağlanmadığına bakıldıktan ve sorun olmadığı anlaşıldıktan sonra yapılır. Pasaport kaydı olarak adlandırılan işlem aracın ülkeye giriş için izin aldığını gösteren belgenin ikinci nüshası gibidir. Bu şekilde değerlendirilmelidir.

İşleme durumu olmadan yapılan giriş yasal sayılmaz. Onay veren memur tarafından bu işlem tamamlanır. Kullanıcının bir işlem yapmasına gerek yoktur. Cep telefonu veya elektronik getirildiğinde de aynı mantıkla pasaporta işletme yapılır. Kolay ve işlemler tamamlandıktan sonra yapılan bu kaydı pasaport işlemlerine bakarken kendi sayfanızdan da kontrol edebilirsiniz.

Yurtdışından Araba Alma Şartları Nelerdir?

Yurtdışından Araba Alma Şartları Nelerdir?

Aracın Kullanımı ve Cezai Olasılıklar

En sık merak edilenlerden bir tanesi de aracın ülke içinde kullanımıdır. Araç ülkeye giriş yaparken verilen bilgilerin önemli olmasının nedeni kullanımla da alakalı olmasıdır. Aracın kullanımı için verilen izin sadece işlemler yapılırken kriterleri karşılayan ve aracı içeriye aldıran kişidir. Bu kişi haricinde trafikte aracın kullanılması veya kazaya karışması yasaktır. Poliçe de dahil olmak üzere kapsamlarından dolayı devreden çıkacaktır. Olayın önem derecesine göre aracın kullanımının engellenmesi veya ceza yazılması da söz konusu olabilir. Ülkede 730 günden fazla kalması da yasaktır. Bu süre sonunda yeniden çıkış yapması ve ardından şartları sağlaması istenir.

NE? NASIL?  RENAULT 20 BİN TL İNDİRİM YAPTI ! ARALIK AYINDA BİTİYOR

Aracın Satılması veya Devredilmesi

Türkiye’ye aracını getiren kişilerin bu konuda genelde atladıkları noktalardan bir tanesi de aracın kullanımı kadar satın alınması veya devredilmesi ile alakalı olandır. Satılması veya satın alınması mümkün değildir. İzin verilmez. Aynı zamanda aracın herhangi bir şekilde başkası tarafından kullanımına da izin verilmediği için araçla alakalı yapılabilecek olan şey sadece kullanmak ve süresi dolduktan sonra aracı ülkeden çıkarmaktır. Aksi durumda daha uygun ve vergisiz şekilde getirilen araçlar piyasada daha çok kar oluşmasına neden olur. Böyle bir işlem yaptığını söyleyenler ise kesin bir şekilde yasadışı olarak ve iyi sonuçları olmayarak ilerliyorlardır. Bu nedenle uzak durulmalıdır.