Sizlere araç üzerinde önemli bir rol oynayan supap bagası ve supap gaydı nedir? konusu hakkında bilgiler vermeye çalışacağız. Öncelikle supap bagası’nın ne demek olduğunu yazmak istiyoruz. Supap bagası; supap başının oturarak sızdırma sağladığı silindir kapağının orada bulunan yuvanın ismidir. Silindir kapağının olduğu yere preslendikten sonra yerleştirilmiş olan tipler olduğu gibi silindir kapağının bütünleşmesiyle de olabiliyor. Bu durum supap başıyla beraber sızdırmalığı sağlamış oluyor. Supap gaydı ise; supap sapının içerisinde hareket halinde olmasını sağlayan yuva vardır. Bu yuva küçük ve yuvarlak şeklindedir. İşte bu silindirik yuva borusuna ise supap gaydı deniyor. Supap gaydı supap’ın dikey bir şekilde yalpalanma yapmadan çalışmasını sağlamakla görevlidir.

Supap Bagası’nın Bileşemi Hakkında

Supap bagası’nın üretimi özel alaşımlı ve özel usullerde dökümü yapılmış yüksek kromlu malzemeden yapılmıştır. Supap bagasının içeriğinde bulunan maddelerin nele olduğunu yazmak istiyoruz.

  • Karbon
  • Nikel
  • Krom
  • Silis
  • Mangan
  • Moliplen
NE? NASIL?  Araçlarda yakıt tasarrufu nasıl yapılır?

Gibi maddeler bulunuyor. Kullanıldığı yerin yüksek ısıya ve yüksek basınca dayanıklı bir yer olması gerekiyor. Silindir kapağı motorun can damarıdır. Supap bagası motor yüzeyinin oturduğu yüzeydedir. Bu şekilde yüksek ısıya uğramaktadır.

Sübap nedir?

Supap Gaydı Amacı Hakkında

Supap gaydı’nın amacı; çalışma esnasında supap sapı üzerinde bulunan yanal kuvvetlerin dengelenmesini sağlıyor. Aynı zamanda diğer amacı ise, supap bagası üzerinde bulunan supap’ı ortalıyor. Sonra ısınan bir kısmın supap sapı yardımıyla supap kafatasından silindir kapağının olduğu yere iletmiş oluyor. Doğru ve uygun karaktere sahip supap gaydı malzemesinin seçimi önemlidir. Aşırı yüklenme nedeniyle olan üretimin kaliteli olması açısından hassas bir önem arz ediyor.

Supap Bagası Kurulumu

Silindir kapağının revizyonunda supap bagası’nın kurulumu önemli bir yer teşkil ediyor. Supap bagası uygulamasında kurulum operasyonlarına özelikle dikkat edilmesi gerekiyor. Supap bagasının uygulaması ve kurulumunun nasıl olacağı hakkında bilgi vermeye çalışacağız.

  • Silindir kapağına uygulanacak olan supap bagası’nın o silindir kapağına uygunluk derecesinin ne kadar olduğu tespit edilmesi gerekiyor.
  • Aynı şekilde supap oturma yerine uygun olup olmadığı kontrol edilir.
  • Herhangi uygulama hatası oluşmaması için güzel bir şekilde temizlenmesi gerekir.
  • Daha sonra supap bagaları’nın değerlerinin ölçümü yapılır. Bunun yapılmasının nedeni hata riskinin az olmasından dolayıdır.
NE? NASIL?  Volkswagen Golf Almak İsteyenler Şok Yaşıyor!

Supap bagası’nın uygulama işlemi yapılmadan önce silindir kapağı yüzeyi taşlama yardımıyla düzeltilmesi gerekiyor.

Supap Gaydı Hakkında Teknik Bilgi

Supap gaydının nasıl takılması gerektiği ve diğer teknik konularda bilgiler vereceğiz. Supap gaydı; silindir kapağına iki şekilde takılır. Bunlardan bir tanesi tatlı sıkı şeklinde diğeri ise ara geçme olacak şekilde takılır.

Supap gaydı’nın silindir kapağının olduğu yere yatay şeklinde preslenmesi yatak deliği çekme gerilmesine maruz kalır. Bu halde supap gaydı radyal şeklinde basma kuvveti etkisinde kalır. Yatak duvarı sertlik durumunda büyük bir farkın oluşmasına etki gösterirse supap gaydının deformasyon durumu gaydın uzunluğu boyuncu farklı şekilde olabiliyor.

Supap Bagası İşleme Uygulaması Hakkında

Supap bagasının işleme uygulamasında önemli olan bazı durumlar mevcuttur. Supap bagasına işleme esnasında taşlama ve kesici takımlarının çok iyi bilinmesi gerekiyor. Aynı zamanda uygun ölçülerde olması gerekiyor. Bu takımların kullanımla durumları silindir kapağına yakın olacak şekilde ayarlanmalıdır.

NE? NASIL?  Honda Civic İçin Süper Kampanya Geldi! Bu Kampanya Herkesi Araç Sahibi Yapar!

Bu şekilde oluşabilecek ölçü hasasiyeti en aza indirilmiş olur. İlk önce silindir kapağı bağlanır. Sonra bağlandıktan sonra takımın sağlam ve ölçü alınma durumunda bozulmayacak şeklinde olması gerekiyor. Baga uygulamasında silindir kapağının herhangi bir titreşimden etkilenmemesi gerekiyor. Kapak tutma aparatına sıkı bir şekilde monte edilmesi uygun olanıdır.