Emeklilik için prim gün sayısı ve emeklilik süresinin yanı sıra artık yaş şartının aranması da çok sayıda kişiyi mağdur etmişti. Süreçte özellikle de Emeklilikte Yaşa Takılanlar EYT adı ile kurulan platform erken emeklilik müjdesi ile ses getirmişti.

Yürütülen çalışmaların ardından Sosyal Güvenlik Kurumu SGK tarafından erken emekli olmak isteyen kişilere sevindiren bir açıklama geldi. 8 yıl erken emekli olabilirsiniz!

SİGORTA GİRİŞİ O TARİHTEN ÖNCE OLANLAR 8 SENE ERKEN EMEKLİ OLABİLECEK! 

Daha ilk çalışma gününde dahi pek çok kişi emekli olduğu günlerin hayalini kurar. Özellikle de yoğun tempo ile stres altında çalışan kişiler için emekli olacakları günü bilmek büyük önem taşımaktadır.

Emekli olmak için gün sayan kişiler için 8 sene erken emekli olma müjdesi geldi. Emekli olmak isteyen kişilerin geriye dönük borçlanma imkanı 2000 ve 2008 senesinde çıkarılan yasalar ile iptal edilmişti. Ancak yapılan itirazlar sonrasında Yargıtay tarafından vatandaş lehine verilen çok sayıda emsal karar bulunmaktadır. Verilen kararların sayı olarak artmasının ardından bu yönde yasal bir düzenleme yapıldığına dair de bilgiler gelmektedir.

NE? NASIL?  İkinci El Otomobil Araç Fiyatlarının Düşeceği Tarih Belli Oldu!

 

KİMLER 8 SENE ERKEN EMEKLİ OLABİLECEK?

4 Ekim 2000 tarihi öncesinde tek bir gün dahi Bağ-Kur tescili bulunan esnaf 20 Nisan 1982 tarihine kadar tescilini geri götürme hakkına sahi bulunmaktadır. Bu noktada aranılan tek şart esnafın sigorta tescili yapıldıktan sonraki dönemler içerisinde şirket ortaklığı ya da vergi kaydı bulunmasıdır.

Oda kaydı yaptıran kişiler ise sigortalarını 22 Mart 1985 tarihine kadar geri çekme imkanına sahip bulunmaktadır. Girişleri 4 Ekim 2000 tarihinde sonra olan kişiler yani Bağkur kayıt ve tescil işlem tarihi bu süreyi aşan kişilerin sigorta ve hak yükümlülükleri 4 Ekim 2000 tarihi itibari ile başlatılmaktadır.

Bağkur tescili 1 Ekim 2008 tarihinde önce olan kişiler yine 4 Ekim 2000 tarihine kadar olan süreçte odaya kayıt olduysa ya da vergi mükellefi olarak kayıt açtırdı ise BAĞKUR’unu geriye götürme imkanına sahiptir. Yine bu kişiler BAĞKUR’ları silinmiş olsa dahi aktif hale getirme imkanına sahiptir.

NE? NASIL?  Ford 2020 Focus Modellerini Bitirmek İçin Kampanya Yaptı ! Ford Focus Modellerinin Tam Fiyat Listesi!

 

BAĞKUR’A KAYIT YAPTIRMAYAN ESNAFLARIN ODA VE VERGİ KAYITLARI DİKKATE ALINACAK MI?

Son dönemin en çok konuşulan konuları arasına yer alan düzenleme hakkında açıklamalar yapan Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken esnafın gözünün kulağının gelecek olan haberde olduğunu belirterek geriye dönük borçlanma hakkı sağlayacak yeni bir yasal düzenleme müjdesi beklediklerini söyledi.

Emeklilik yaşı gelmesine rağmen 2000 senesinden önce BAĞ-KUR kaydı yaptırmayan esnaf için oda ve vergi kayıtlarının dikkate alınmasını talep eden Palandöken ilgili yasal düzenlemenin ivedilikle hayata geçirilmesini istiyor.