Araç kullananların dikkat etmeleri gereken konuların başında motor yağ seviyesi ve yağın evsafındaki değişiklik geliyor. Motor yağının eksilmesi, yağ haznesindeki yağın, beklenenden daha hızlı eksilmesidir. Her araç, motor içindeki yüksek ısı sebebiyle bir miktar yağı buharlaştırarak eksiltir. Eğer aracın yağı, kat edilen yol veya kullanım süresine(Hangisi erken doluyorsa o ölçü esas alınıyor.) göre belirlenen periyodik bakım zamanından önce asgari düzeyin altına inmiş ise yağ eksilttiği konusunda şüphe yoktur. Aynı sürede, motor yağ evsafında da bozulma normal değerlerdedir. Peki, Motor Yağ Eksilmesinin Nedenleri Nelerdir?

Motorun yağ eskitmesi, araç sahibi açısından çok ciddi maliyetler doğurabiliyor. Motorun eksik yağ ile çalışması durumunda;

 • Silindir ciddi şekilde zarar görebilir
 • Piston hasar görebilir
 • Piston üzerindeki segmanlar kırılabilir
 • Motor, yatak sarabilir yani silindir, piston kolu veya piston hasarları sebebiyle motorun dönen parçaları kilitlenerek motoru çalışmaz hale getirebilir.

Yukarıda sıralanan arızaların tamamında motordaki yağın eksikliği, önce sürtünmenin artmasına bu da yüksek hararete sebep oluyor.

NE? NASIL?  Volkswagen Polo İçin Süper Kampanya Geldi! İşte Tüm Detaylar ve Fiyat Listesi

Motor Yağının Eksildiği Nasıl Anlaşılır?

Motor yağındaki eksikliğin tespiti, fiziki olarak yapılan kontrol ile anlaşılabileceği gibi motor soğutma suyunda bir eksiklik yokken, devir daim pompası faal ve radyatör ve termostatta bir arıza yok iken hararetteki yükselme ile anlaşılabilir. Fiziki kontrol, motor bölmesindeki yağ çubuğu üzerinden yapılıyor.

Bunun için aracın belli bir süre çalışmadan düz bir zeminde beklemesi, ardından çubuk silindikten sonra tekrar takılıp çıkarılması ile kontrol ediliyor. Yağ seviyesinin minimum ve maksimum durumu gösterir çizgiler arasında olması gerekiyor. Araç göstergelerinde de yağ ile ilgili ikaz ışıkları bulunuyor.

Video: Yağ ömrünün bittiği nasıl anlaşılır? Motor yağ seviyesi nerede olmalı?

Motor, Yağı Nerede Kullanıyor?

Motor, içerisinde sürekli yanma gerçekleşen silindir içerisinde pistonları yağlamak suretiyle sürtünmeyi, sürtünmeye bağlı yıpranmayı ve ısınmayı azaltmak için yağ kullanıyor. Yağın silindir içerisinde bulunması, sıcaklık sebebiyle bir miktar buharlaşmayı beraberinde getirse de yağın bitişine sebep olmuyorsa o halde Motor yağ eksilmesinin nedenleri nelerdir? sorusu akla geliyor.

Fresh motor oil

Motor Yağının Evsafının Bozulması Aynı Arızalardan mı Kaynaklanır?

Motor yağ evsafının bozulması genellikle yağın uzun süre değiştirilmemesiyle ilgili olabiliyor. Ancak, motordaki farklı arızalar yağın evsafını bozabiliyor. Bunlardan en sık rastlanılanı, silindirden veya silindir kapak contasından kaynaklanan aksaklıklar sebebiyle yağa su karışması veya silindir içerisindeki aşırı yıpranma sebebiyle yağda biriken demir talaşı oluyor. Bu durum yağda çok ciddi eksikliklere sebep olmasa da araca verdiği hasar açısından yağ eksilmesinden çok da farklı olmuyor.

NE? NASIL?  İkinci El Araba Fiyatları Ne Zaman Düşecek? İşte Son Dakika Açıklaması...

Yağ Neden Eksiliyor?

Motor yağının belli bir miktarda eksilmesi, motorun çalışma prensipleriyle dorudan ilgili olduğundan sorun teşkil etmiyor. Bu oran araç markalarına göre de az da olsa değişiklik gösterebiliyor. Konumuz olan aşırı yağ eksiltmenin nedenleri ise şunlardır:

 • Araç alt karter kapağındaki gevşeklik veya açılma sebebiyle, motordan kaynaklı olmayan basit bir sebeple yağ araçtan boşalabiliyor.
 • Araç alt karterinde çatlama sebebiyle de yağ, zamanından önce eksiliyor.
 • Segmanlardaki yıpranma sebebiyle silindir içerisinde biriken yağ yanıyor ve egzozdan dışarı atılıyor.
 • Silindirdeki yıpranma ve çizilmeler yağın yanmasına sebep oluyor ve yağı eksiltiyor.
 • Yataklarda meydana gelen aşınma, tıpkı silindirdeki aşınma gibi yanma haznesine fazladan yağ girişine sebep oluyor ve yağı eksiltiyor.
 • Silindir kapak contasında; yanma, yırtılma ve aşınmalar motorun beklenenin üzerinde yağ yakmasına sebep olabiliyor.
 • Motor yağının mevsim ve araca uyumlu olmaması, motor yağının azami seviyenin üzerinde doldurulması, aracın yüksek devirde çalıştırılması da yağ eksiltme sebepleri arasında yer alıyor.
NE? NASIL?  Yeni BMW 4 Serisi Türkiye Fiyatıyla Dudak Uçuklattı

Motor yağının eksilmesi, motorda büyük hasarlara sebep olduğundan bakım zamanları dışında da kontrol edilmesinde fayda bulunuyor. Yağ eksikliğinin tespiti durumunda, yağı tamamlanarak yola devam etmek yerine en akın serviste bunun sebebinin öğrenilmesi ve arızanın daha büyük arızalara yol açmadan giderilmesi gerekiyor.