Sizlere bu yazımızda külbütör nedir? külbütör mekanizması ne işe yarar? konusu hakkında doyurucu bilgiler vermeye çalışacağız. Öncelikli külbütör nedir bunun cevabını yazalım. Külbütör; motor silindir blokunun üstü tarafında bulunan supapların uç kısmına verilen isme denir. Külbütör içten yanmalı motorlarda supapların açık kapamasını sağlıyor. Külbütörün bu görevi yapan kolu ortadan mesnetli kol şeklinde bulunuyor. Supapların açılmasını ve kapanmasını sağlayan miller ve yaylar bulunuyor. Bu miller ve yaylar burada bulunuyorlar.

Külbütör Mekanizmasının Görevleri Nelerdir?

Külbütör mekanizmasının görevinin ne olduğu hakkında bilgi vermek istiyoruz. Külbütör mekanizması; supapların açılıp kapanma görevini yapar. Bu işlemi yaparken külbütör mekanizması eksantrik milden almış olduğu hareketle bu görevi yerine getiriyor. Bazı araçların motorları eksantrik mili üzerinde kamlar aracılığıyla direk olarak supaplara baskı yaparlar. Buda açılıp kapanma işlemini devreye sokar. Külbütör mekanizması bazı araçların motorlarında eksantrik mili ile supaplar arasında bulunuyorlar.

NE? NASIL?  Yerli Elektrikli Oto Çıkmadan Rakibi Çıktı ! İşte TOGG un Rakibi

Külbütör Mekanizmasını Nelerden Oluşuyor?

Külbütör mekanizmasının supapların açılıp kapanma işlemini yapması sadece kendi başına olmuyor. Külbütör mekanizmasının bu görevi yapmasını sağlayan parçaları bulunuyor. Bu parçaların neler olduğunu yazmak istiyoruz.

  • Külbütör manivelası
  • Piyano
  • Külbütör kolu

gibi parçaları külbütör mekanizmasının oluşturur ve görevini doğru bir şekilde yapmasını sağlar. Külbütör mekanizmasının yapmış olduğu supapların açılıp kapanma görevini eksantrik milinin külbütörleri tahrik etmesiyle olur. Bu sayede supapların açılıp kapanma olayı külbütör mekanizması sayesinde ortaya çıkar.

Subap ayarı vidaları külbütörlerin üzerine bulunan supap boşluklarının ayarlanmasını sağlıyor. Külbütör mekanizmasının üstünde örtülü bulunan kapağa külbütör kapağı yani üst kapak deniyor.

Külbütör Kolu Hakkında

Külbütör mekanizmasını oluşturan önemli parçalarandan bir tanesi külbütör koludur. Külbütör kollarının görevi supapların açılıp kapanması sağlayan kollardır. Bu kollar supaplara baskı yaparak açılma işlenmini yapıyor. Külbötör kollarının diğer isimleri arasında piyano, külbütür manivelası ve külbütör parmağı da denir. Yani kısaca söylemek gerekirse külbütör diyoruz. Külbütör kollarının nasıl yapıldığını yazmak istiyoruz.

  • Dökme demir alaşımından
  • Sac olan malzemelere pres yardımıyla şekil verilerek
NE? NASIL?  Bu Otomobil Evdeki Konforu Yaşatıyor !

yapılıyor. Dökme demirden yapılması külbütör kolları külbütör miline bakır tunç yardımıyla yataklandırılması sağlanıyor. Külbütör kolunun içi boş durumdadır. Boş olmasının nedeni ise bu kanaldan motor yağının geçerek yağlanması yapmasıdır. Eğer presleme yardımıyla yapılan sactan olursa külbütör kolları silindir kapağına küresel mafsallı şekilde saplamalarla takılır.

İzleyin: Külbütör Üst Kapak Contası Nasıl Değiştirilir? Nelere Dikkat Edilmeli?

Makaralı Tip Külbütör Mekanizması

Makaralı tip külbütör mekanizmasının çalışma durumuyla ilgili bilgiler yazmak istiyoruz. Makaralı tip külbütör mekanizması; eksantrik motorların terk edilmesi ve eksantrik milinin silindir kapağının olduğu yere yerleştirilmesiyle görevini yapıyor. Bu durum uzun ve itici olan kullanım çubuklarının ortadan kalkmasını sağlamıştır.

Eksantrik mili külbütöre hareket vermesi esnasında daha az aşınma olması için makaralar ekleniyor. Eksantrik milinde bulunan kam, külbütör kolunun ucunda bulunan makaraya itme sağlıyor. Bu itme karşısında külbötür kolu devreye girerek külbütör mekanizmasının supapların açılıp kapanması görevini yapmasını sağlıyor. Supapların olduğu sistem iki kola ayrılıyor.

NE? NASIL?  Alfa Romeo Modellerinde Kampanyalar Bitiyor ! Leon ve Golf Yerine Alınır Mı ?

Bu işlem supapların tahrik etmesi yani harekete başlamasıyla oluyor. Bu iki supap sisteminden bir tanesinin adı endirek supap tahrik sistemidir. Diğerinin ismi ise, direk tahrik supap sistemidir.

Külbütör Kapağı Ne İşe Yarar?

Külbütör mekanizmasının önemli bir parçası olan külbütör kolunun görevi vardır. Motor aracın en önemli ve hayati parçalarından bir tanesidir Bu yüzden motorun içerisine zor girmemesi gerekiyor. Motorun içerisine herhangi bir pisliğin girmemesi için külbütör kapağının tasarımı yapılmıştır. Motor yağının doldurulması için açılan kapak külbütör kapağının bir parçasıdır.