Benzin, motorin ve LPG, sıvı haldeler ve bu nedenle de bunları akaryakıt olarak adlandırmak mümkündür. Motorun iyi bir şekilde çalışabilmesi için içlerinde kesinlikle belirli bir orandan fazla kirletici maddenin olmaması gerekiyor. Ancak her üründe olduğu gibi bunların da kaliteli olanı ve kalitesiz olanı mevcuttur. Kaliteli olan ve kalitesiz olan akaryakıtları ayırt etmek mümkündür. Peki, Kalitesiz Yakıt Filtresi Kullanırsam Ne Olur?

Kalitesiz Yakıt Filtresi Kullanırsam Ne Olur?

 • Oktan sayısı düşük olacağından motorun arıza yapmasına ve avans vurmasına neden olur.
 • Karbüratörde arızalanmalar meydana gelir.
 • Benzinde aşırı katkı maddesi olursa buhar tıkacı denen olay meydana gelir ve motor gitgide yavaşlar.
 • Çabuk biten benzin ekonomik olarak maddi zararlara yol açar.
 • Pistonları dağıtabilir ve pistonların aşırı yıpranmasına neden olabilir.
 • Krank mili yatağının yıpranmasına sebep olur.
 • Buhar olan benzin çabuk alev alacağından otomobil yangınlarına sebebiyet verir
 • Subapların aşınıp erimesine neden olur.
 • Motor uzun ömürlü olmaz. Normal motor yenileme süresi kaliteli yakıt kullanan otomobillerde 5 yılda bir olur. Kalitesiz yakıt kullanan araçlarda 1 yıl hatta 6 aya kadar düşecektir.
NE? NASIL?  Bu Otomobil 187 bin TL Eder mi ?

İzleyin: Kalitesiz Yakıt Kullanmanın Sonuçları, Maliyeti, Zararları ve Çözümleri

Oktan Nedir?

Oktan, petrol içerisinde bulunan hidrokarbondur. Bazen ağızdan ağıza dolanan “Benzinin rengi ne kadar koyuysa oktanı o kadar fazladır.” Şu sözün, gerçek ile uzaktan ya da yakından bir ilgisi bulunmamaktadır. Oktan rengi olmayan bir maddedir. Ve benzinin daha zor tutuşmasına neden oluyor.

Yani oktan sayısı artarsa benzinde o kadar daha zor tutuşur. Bazılarına göre 95 oktan iyi, ama 98 oktan kötü dür. Aslında bunu tümüyle yanlıştır demek doğru olmaz. Alınan araç kitapçıklarında genelde hangi oktana sahip benzini kullanılması gerektiği yazar ve buna uygun benzin almak gerekir. Çünkü benzinli motorlar oldukça karışık sistem parçalarını içeriyor. Hızlı ya da yavaş tutuşan yaklar sebebiyle aksamalar yaşanabilir. Araçta performans düşüşleri görülebiliyor.

10 Numara Yağ

10 numara yağ, aslında genel olarak kimyasallar kategorisi içinde yer alıyor. Atık kimyasallar ile elde edilen yağlar, akışkan oluşları gibi benzerlikleri sebebiyle motorin yerine dizel araçlarda kullanılıyorlar.

10 numara yağlar dizele göre çok daha yüksek bir ısı açığa çıkartıyor ve bu sebeple motor, olması gereken sıcaklıktan çok daha fazla sıcaklık ile karşılaşıyor. 10 numara yağların uzun vadede kullanımda yangın gibi hiçte istenmeyen sorunların yaşanmasına neden oluyor.

NE? NASIL?  Uçak Düşerken Hayatta Kalmanın En Kolay Yolu!

Hileli Akaryakıtlar Nedir?

Türkiye’de oldukça büyük rafineriler yer alıyor ve Avrupa standartlarına uygun petrol üretiyorlar. Akaryakıt istasyonlarının çok büyük kısmı denetimlerden geçiyor. Bu sayede hileli akaryakıt satamıyorlar.

Tabii her istasyon için geçerli değil bu. Bazı akaryakıt istasyonları hileli benzinde satabiliyorlar. Hileli akaryakıtlar denilen şey motorin ya da benzinin içerisine uçucu ve renksiz maddelerin katılarak satışa sunulan akaryakıttır. Hileli ve Kalitesiz Yakıt Nasıl Ayırt Edilebilir?

 1. Hileli akaryakıtların büyük bir kısmının içerisinde yer alan uçucu maddeler bir süre sonra araç deposunun boşalmasına sebep oluyor.
 2. Hileli akaryakıtlarda akıt ibresi beklenenden çok daha hızlı 0’a yaklaşır
 3. Düzenli olarak araba kullananların yakıt ibresini sürekli takip edebilmesi bira zordur. Bu nedenle farklı istasyonlardan aldıkları yakıtları ile karşılaştırmaları gerekiyor. Örneğin bir istasyondan alınan yakıt ile 600 kilometre bir yol gidilip diğer istasyondan aynı miktarda alınan yakıt ile sadece 400 kilometre yol gidiliyorsa burada önemli bir sorun var demektir. Bu demektir ki 400 kilometre yol gidilen yakıtın alındığı istasyon hileli ve kalitesiz yakıt satmış.
NE? NASIL?  Renault'un Yeni SUV Modeli Nihayet Türkiye'ye Geldi

Hileli Akaryakıt Şikâyeti İçin;

Hileli akaryakıt ile karşılaşanların öncelikle ALO 130 hattını araması bu durum hakkında bili vermesi gerekiyor. Araçtan örnek alınacağı için bir yere park edilmesi ve aracın daha fazla çalıştırılmaması gerekiyor. Gerekli işlemler yapıldıktan sonra en güvenilir ve kaliteli bir noktadan akaryakıt satın alınmalıdır.

Araçta Kirli Yakıt Kullanmak

Önemli sorunların başında araçlara kirli yakıt katılması gelmektedir. Akaryakıt istasyonlarına gelemden önce benzin ya da mazot, büyük tankerler aracılığıyla taşınıyor. Akaryakıt istasyonuna geldiklerin de ise büyük ve korumalı depolar içerisinde korunuyor. Yakıt depolarının içerisinde bir miktar kir ve hava olması normal ve kabul edilebilir, fakat bazı durumlarda bu oranın biraz daha fazla artabiliyor. Böyle durumlarda aracın yakıt pompalayan kısımlarına zarar veriyor.

İstasyondan memnuniyet varsa sürekli aynı yerden yakıt alınabilir. Yakıt aldıktan sonra aracın performansını test edilir. Anormal bir durum gözlemlerseniz istasyonunuzu değişikliğine gitmek gerekir.