Pandemi dönemi ile beraber büyük bir hızla yükselişe geçen araç fiyatları hakkında sevindiren açıklama geldi.

Otomobil satın almak isteyenlerin uzun süredir yanıt aramış oldukları “ikinci el araç fiyatları ne zaman düşer?” sorusuna sonunda sevindirici yanıt geldi.

2.EL ARABA FİYATLARININ DÜŞECEĞİ MUHTEMEL TARİH BELLİ OLDU! 

Piyasada baş döndüren bir hızla yükselen araç fiyatları nedeni ile araba sahibi olmak isteyen kişiler büyük hayal kırıklığı yaşamıştı. Özellikle de kamu bankaları tarafından verilen 0.49 faiz oranlı sıfır araç kredisi kampanya döneminde bir üst segment araç almak için arabasını satanlar ve yeni araba sahibi olmak için oto pazarına çıkanlar büyük bir şok yaşamıştı.

Arabasını satan vatandaş bir haftada gelen yüksek zamlar nedeni ile zarar ederken rekor fiyatlara tırmanan araçlar nedeni ile çok sayıda kişi oto pazarından eli boş dönmek zorunda kalmıştı.

NE? NASIL?  Renault Megane Almayı Düşünenler Bu Kampanyayı Kesinlikle Kaçırmayın...

İkinci el araç fiyatlarının düşeceği tarih merak konusu alırken herkesin yanıt aradığı soruya Kocaeli Oto Ticaret Merkezi Başkanı Fahrettin Batı yanıt verdi. Batı yapmış olduğu açıklamasında “Maliye Bakanlığı, Ticaret Bakanlığı, İçişleri Bakanlığının çalışmaları ile bu proje sistemine oturacak ve yetki belgeleri olmayanlar araç satamayacaklar.

 

Kayıt dışı araç satanlar bir araç satıyor. Ertesi gün üzerine bin lira aktarıp bir araba daha alıyor. Bu şekilde piyasayı yükseltir hale getirdiler. Dolayısıyla araç fiyatları olağan üstü seviyelere geldi. Aralık-Ocak ayında Türkiye’ye yeteri kadar araç gelecek.

O zaman fiyatlar durağan bir hale gelecek. O zaman gerçek fiyat düşüşleri görülecek” diyerek en geç Ocak ayı sonunu işaret ederek fiyatların ne zaman düşeceği sorusuna yanıt vermiş oldu.

SIFIR ARAÇ FİYATLARI UCUZLAYACAK MI, ARAÇ STOKU SORUNU ÇÖZÜLDÜ MÜ?

İkinci el araç fiyatları için öncelikle sıfır araç piyasasında normalleşme yaşanması beklenirken bunun için de araç tedarik sorunun tamamen ortadan kaldırılması, otomobil firmalarının tam zamanlı üretime geçmesi ve Euro kurunda yaşanan sert yükselişin durdurulması büyük önem taşıyor.