Araba sahibi olmak isteyen kişiler araç fiyatlarını takip etmeye devam ederken ikinci el araç fiyatları ile ilgili flaş bir gelişme yaşandı!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İKİNCİ EL ARAÇ FİYATLARI YÜKSELMEYE DEVAM EDECEK Mİ?

Korana virüs salgını nedeni ile ikinci el araç fiyatları cep yakmaya devam ederken Ocak ayında 100 bin lira bandına satılan ikinci el araçlar bugün gelen zamların ardından 185 bin liraya ulaştı.

Sene başından bu yana her geçen ay biraz daha hız kazanarak yukarı yönlü hareket eden ikinci el araç fiyatları için indirim bekleyen kişileri üzecek bir haber geldi. Özellikle de Eylül ayında ÖTV zammı ve kur şoku nedeni ile çok daha hızlı artan araç fiyatları yüzde 80 – 85 civarında zamlandı.

NE? NASIL?  Renault Clio Eylül Ayı Kampanyası Oldukça Tutuluyor!

Cardata’nın Genel Müdürü Hüsamettin Yalçın 1 Ocak tarihinde piyasada 100 bin liradan alıcı bulan bir aracın Eylül ayında ikinci el araç piyasasında 185 bin liradan satışa sunulduğunu belirterek yaşanan zamların devam edeceğini dile getirdi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2.EL ARAÇ FİYATLARI NEDEN YÜKSELDİ?

Araç fiyatlarında yaşanan yükselişlerin nedenine de değinen Yalçın “Bunun birçok etkisi var başta pandemiyle birlikte sıfır km araç üretiminin ve buna bağlı olarak da araç bulunurluğunun oldukça azalması. Mayıs ayına kadar üretimin başlaması ve piyasaya girmesi beklenen 300 bine yakın araç arz edilemedi.

Sıfır bulamayan 2. ele yöneldi ve talep patlaması yaşandı. Yukarı yönlü artışın en büyük sebebi bu. Diğer tarafta “suni artışlar” dediğimiz durum var yani fiyatları yükselirken, esnaf, satıcı dediğimiz kesim de araçlara suni artışlar ekledi ve bu astronomik artışta önemli bir pay sahibi oldu” diyerek araba almak isteyenleri üzecek bir haber verdi.

NE? NASIL?  Renault Megane Alacaklar için Süper Fırsat Geldi!

ARAÇ FİYATLARI 2021 YIL SONUNA KADAR YÜKSELMEYE DEVAM EDECEK

Yalçın araç fiyatlarında yaşanan yükseliş eğiliminin devam etmesini beklediklerini dile getirerek otomotiv piyasasında arz talep dengesinin bozulduğunu bunun da 2021 yıl sonuna kadar araç fiyatlarına zam olarak yansıyacağını söyledi.