Korona virüs salgını nedeni ile adeta uçuşa geçen araç fiyatları araba sahibi olmak isteyen kişileri büyük hayal kırıklığına uğratmıştı. Yeni bir araba satın almak isteyen kişilerin yanıt aradıkları ikinci el otomobil fiyatları ne olur, ikinci el araba fiyatları düşecek mi, ikinci el araç fiyatları ne zaman düşer sorularına yanıt sektörün duayen ismi Motorlu Araç Satıcıları Federasyonu Genel Başkanı Aydın Erkoç tarafından verildi.

İKİNCİ EL ARAÇ FİYATLARI NE ZAMAN DÜŞECEK, 2.EL ARAÇ FİYATLARI DÜŞECEK Mİ?

Herkesin yanıt aradığı soruya cevap Motorlu Araç Satıcıları Federasyonu Genel Başkanı Aydın Erkoç tarafından verildi. Erkoç “2019 yılının nisan ayında 468 bin 217 adet olarak gerçekleşen ikinci el araç satışı, bu senenin aynı ayında yüzde 50,46 düşüşle 231 bin 977 olarak kaydedildi.

Mayıs ayında da geçen seneye göre yüzde 26,36 düşüş yaşandı ancak haziran ayı itibarıyla kamu bankaları tarafından açıklanan kredi destek paketleriyle hem sıfır araç satışlarında hem de ikinci el piyasasında ciddi bir hareketlilik yaşandı.

NE? NASIL?  Hyundai Şubat Ayı Fiyatlarını Güncelledi ? Peki 2021 Hyundai Fiyatları Ne Kadar ?

2019 yılının haziran ayında 399 bin 916 adet olan satışlar, yüzde 93 artışla 773 bin 260 olarak gerçekleşti” diyerek vatandaşın araba sahibi olmak için yoğun talepte bulunduğuna dikkat çekti.

Bu talebe rağmen sıfır araçların yıl sonuna doğru satış bayilerine geleceğini belirten Erkoç sıfır araçların banttan inmeye başlaması ile beraber fiyatlarda düşüş yaşanabileceğini umduklarını söyledi. Sıfır araçların yurda gelmesi ile beraber ikinci el araç fiyatlarında da indirim yaşanacağı ve yıl sonuna doğru araba fiyatlarında normalleşme süreci yaşanabileceği belirtiliyor.

2.EL ARABA FİYATLARI NEDEN YÜKSEK?

Korona virüs salgınının patlak vermesi ile beraber otomotiv sektörü satışların düşeceği endişesi ile üretimi yavaşlattı. Yıl sonuna fazla araç stoku ile girmek istemeyen pek çok firma üretimi durdurma noktasına getirdi.

Ardından korona virüsün pandemi ilan edilmesi ile beraber hastalığın kendi ülkesine taşınmasından korkan çok sayıda ülke sınırlarını diğer ülkelere kapatınca otomotiv sektöründe büyük bir tedarik krizi yaşanmaya başlandı.

NE? NASIL?  Araç Alacaklar Dikkat! İşte 80.000 TL'nin Altına Alabileceğiniz En İyi İkinci El Otomobiller...

Hastalığın salgın haline gelmesi ile beraber Mart ayında zorunlu olarak otomobil fabrikalarında üretime zorunlu olarak ara verilmiş, 3-4 ay gibi bir süre zarfında sıfır araç üretimi durdurulmuş ve zaten sınırlı olan araç stoku iyice yoka düşmüştü.

 

SIFIR ARAÇLAR BANTTAN İNDİĞİ ANDA, 2.EL ARAÇ FİYATLARI ÇAKILACAK! 

Yıl sonuna doğru otomotiv sektörü üretime hız verirken sıfır araçların bantlardan inmesi ile beraber vatandaşın ilgisi yeniden sıfır araçlara kayacak. Bekleme süresi düşen vatandaşın sıfır araca yönelmesi ile beraber ikinci el araç fiyatlarında normalleşme yaşanacak.

İkinci el araç fiyatlarına indirim ne zaman olacak sorusuna yanıt veren otomotiv sektörü temsilcileri yıl sonunu işaret ederken vatandaşın araçlara olan talebinin azalması, stokların artması ve korona virüs salgınının etkisini yitirmesi ile insanların toplu ulaşım araçlarına yönelmesi ile rekor seviyelere çıkan araç fiyatlarının normalleşme sürecine girerek düşüş göstereceğini belirtiyorlar.