Araba almak isteyen kişiler uzun süredir yükselen araba fiyatları nedeni ile büyük mağduriyet yaşıyorlardı. Bazı modellerde ikinci el araç fiyatları sıfırı geçerek büyük şok etkisi yaratırken sonunda beklenen müjdeli haber geldi, ikinci el araç fiyatlarının düşeceği tarih belli oldu.

 

İKİNCİ EL ARAÇ FİYATLARI NEDEN BU KADAR YÜKSELDİ?

İkinci el araç piyasasının bu kadar alev almasının en önemli nedeni sıfır araçlarda yaşanan stok sorunu olarak gösterilmişti.

Dünyada korana virüs salgınının ilk ortaya çıktığı günlerde otomobil fabrikalarında ilk etapta sınırların kapatılması ile tedarik sorunları yaşanmaya başlanmıştı. Corona Virüs salgını nedeni ile sınırların kapatılması ile beraber tedarik sorunu nedeni ile araç üretimi durmak zorunda kalmıştı.

Düşen araç satış rakamları nedeni ile zaten sınırlı üretim yapan ve fazla araç stoku olmayan dev otomobil firmaları salgına hazırlıksız yakalanırken Mart ayı itibari ile tüm dünyada pandemi ilan edildi.

NE? NASIL?  Hyundai i20 İçin Kampanya Haberi Geldi! İşte Tüm Detaylar

Durum böyle olunca otomobil fabrikaları da zorunlu olarak kapatıldı ve yaklaşık 3-4 ay boyunca bantlardan sıfır araç inmedi. Araç stokunun azalması ve pandemi sonrası araca olan yoğun talep ile beraber araç fiyatları yükseldi.

 

HASTALIK KAPMA KORKUSU İNSANLARI TOPLU ULAŞIMDAN UZAKLAŞTIRDI, ARAÇ FİYATLARI FIRLADI! 

Covid19 salgını ile beraber insanlar hastalık kaplama korkusu ile toplu ulaşımdan uzaklaştı. Yaşanan süreçte araçlara olan talebin katlanması, araba firmalarının elinde ise bu talebi karşılayacak stok bulunmaması nedeni ile araç fiyatları patladı.

Süreçte özellikle de yurt dışından gelen ithal araçlar için bekleme süresi 4-5 aya kadar uzayınca vatandaş çareyi beklememek adına ikinci el araçlara yönelmekte buldu. Durum böyle olunca da sıfır araçlardan sonra ikinci el araçların fiyatlarında rekor artışlar yaşandı. Süreçte bazı modellerde ikinci el araç fiyatları sıfırı geride bırakarak büyük bir şok yarattı.

NE? NASIL?  Araç arıza tespit cihazını nereden temin edebilirim?

 

SIFIR ARAÇLAR GELİYOR, STOK SORUNU BİTECEK, ARAÇ FİYATLARI DÜŞECEK! 

Sonunda beklenen müjdeli haber geldi. Araba satın almak isteyen kişiler tarafından yakından takip edilen ikinci el araç fiyatları için indirim haberi geldi.

Motorlu Araç Satıcıları Federasyonu Genel Başkanı Aydın Erkoç “2019 yılının nisan ayında 468 bin 217 adet olarak gerçekleşen ikinci el araç satışı, bu senenin aynı ayında yüzde 50,46 düşüşle 231 bin 977 olarak kaydedildi.

Mayıs ayında da geçen seneye göre yüzde 26,36 düşüş yaşandı ancak haziran ayı itibarıyla kamu bankaları tarafından açıklanan kredi destek paketleriyle hem sıfır araç satışlarında hem de ikinci el piyasasında ciddi bir hareketlilik yaşandı. 2019 yılının haziran ayında 399 bin 916 adet olan satışlar, yüzde 93 artışla 773 bin 260 olarak gerçekleşti” diyerek araca olan talebin büyük oranda arttığını dile getirdi.

NE? NASIL?  Fiat Egea Alacaklara Fırsat Geldi! İşte O Müthiş Kampanya ve Detaylar...

Sıfır araçların yıl sonuna doğru satış bayilerine geleceğini belirten Erkoç sıfır araçların banttan inmeye başlaması ile beraber fiyatlarda düşüş yaşanabileceğini umduklarını söyledi. Sıfır araçların yurda gelmesi ile beraber ikinci el araç fiyatlarında da indirim yaşanacağı ve yıl sonuna doğru araba fiyatlarında ucuzlama yaşanacağı belirtiliyor.