Eğer otomobilinize bindiğiniz zaman ve direksiyonu çevirdiğinizde bir sesle karşılaşıyorsanız. Nedeninide merak ediyorsunuzdur? İlk planda bu sesin nereden geldiği anlaşılmayabilir. Bu yüzden arabanıza bindiğinizde endişe edebilirsiniz. Sizlere böyle bir olayla karşılaştığınızda sorunun nerede olduğu hakkında bilgiler vereceğiz.

Gelen Ses Amortisör Kaynaklı Olabilir mi?

Otomobilinize bindiğiniz zaman anahtarla kontağı çevirdiğinizde ve hareket etmek için direksiyonu çevirdiğiniz zaman ilk planda sesin nereden olduğunu anlayamazsınız. Bu sesin nereden geldiğini hemen anlamanız için otomobil tamircisi olmanız gerekiyor. Eğer otomobil tamircisi değilseniz bu gelen ses için oto tamircisine gitmeniz gerekiyor.

Direksiyonda gelen sesin ilk bakıldığında ve anlaşılacağı kadarıyla amortisör kaynaklı olabileceğinizi sizlere söyleyebiliriz. Bu tabii ki kesin olmamakla beraber yüksek bir ihtimal olarak sizlere söyleyebiliriz. En doğrusunu oto tamircisi anlayacaktır.

İzleyin: Direksiyonu Sağa Sola Çevirince Ses Geliyorsa Sebebi Nedir,Direksiyonu Çevirince Neden Ses Gelir

Direksiyondan Gelen Ses Takılma Sonrasında Geliyorsa Sebebi Ne Olabilir?

Direksiyonunuzu sağa ve sola çevirdiğinizde takılma sonrasın bir ses duyuyorsanız bunun nedeni büyük bir ihtimalle amortisör takozundaki rulmanın bozulma ihtimali yüksektir. Diğer bir ismiyle bilyanın bozulması diyebiliriz.

NE? NASIL?  Bu Araç Dururken Mercedes'e BMW'ye Ne Gerek Var !

Rot Kolunun Direksiyonla Olan Bağlantısı Hakkında

Otomobil kullanan ve otomobilden anlayan kişilerin çoğunun bilmiş olduğu bir durum vardır. Bu durum rot kolu tekerlek taşıyıcısına bağlı durur. Rot kolunun bazı görevleri vardır. Sizlere rot kolunun görevlerini kısaca yazmak istiyoruz.

  • Rot kolu direksiyondan hareket alır.
  • Rot kolu almış olduğu hareketi tekerlek taşıyıcısına iletmekle görevlidir.
  • Yani aks taşıyıcısına iletir de diyebiliriz.
  • Bu esnada tekerlek sağa ve sola doğru çevrilebilir.

Ayrıcı amortisörler de tekerlek taşıyıcına bağlı bulunur.

Amortisörün Direksiyonla Olan Bağlantısı

Sizlere rot kolunun direksiyonla olan bağlantısını söyledikten sonra amortisörün direksiyonla olan bağlantısı hakkında kısaca bilgi vermek istiyoruz. Amortisör görevlerini sizlere kısa bir şekilde yazmak istiyoruz.

  • Tekerlekler sağa ve sola manevra yaptıkları zaman bu esnada amortisörler de kendi ekseni etrafında dönmeye başlıyor.
  • Amortisör bu görevi amortisör takozunda bulunan rulman sayesinde yapıyor.
  • Amortisör bu görevi sessiz ve yumuşak bir halde yapıyor.
NE? NASIL?  Eski Model Arabanın Güvenlik Önlemleri Görenleri Şaşırttı!

Takozda bulunan rulman zaman geçtikçe özelliğini kaybeder ve bozulma olarak dağılır. Bu durum esnasında ise direksiyonu sağa ve sola çevirdiğiniz zaman amortisör döner. Dönüş olurken bozulan rulmandan sesler gelmeye başlar. Eğer amortisör takozu değiştirilirse bu rahatsızlık veren ses de kesilmiş olur. Yani yenisiyle değiştirilmesi gerekiyor.

Direksiyonu Sağa ve Sola Çevirdiğinizde Gelen Bu Ses Çok Sık Yaşanıyor mu?

Direksiyonunuzu sağa ve sola çevirdiğiniz esnada çıkan ve sizlere problem çıkartan bu ses fazla olmamak kaydıyla bazı zamanlarda sık sık oluyor. Çoğu otomobil kullanıcısı direksiyondan çıkan bu sesin motordan geldiğini tahmin ederler. Veya başka bir sıkıntıdan kaynaklandığını sanıyorlar. Ama işin böyle olmadığı muhtemel ihtimalin amortisör kaynaklı olduğunu sizlere ifade etmeye çalıştık.

Bu yüzden böyle bir olayla sık sık karşılan sürücüler sorunun amortisör kaynaklı olduğunu bilmeleri gerekiyor. Daha önce sizlere bahsetmeye çalıştığımız sorunun çözümünün ise amortisörü yenisiyle değiştirmek gerektiği olduğudur.

NE? NASIL?  BMW ARALIK 2020 KAMPANYASI ! TÜM BMW SERİLERİN EN UYGUN FİYATLARI NE KADAR ?

Bu değişmeden sonra direksiyonunuzu sağa sola çevirdiğinizde bu sesi bir daha duymayacağınızı sizlere söyleyebiliriz. Böyle bir sesle karşılaştığınız zaman oto tamircisine arabanızı götürmeden önce sorunun amortisör bağlantılı olduğunu bilmeniz sizin için faydalıdır. Çünkü oto tamircisine sorununu amortisörden olduğunu söylemeniz konuya biraz vakıf olduğunuzu gösterir.