Beygir ve Tork Arasındaki Fark Nedir? Tork ve Beygir Ne İşe Yarar?

Beygir ve Tork Arasındaki Fark Nedir? Tork ve Beygir Ne İşe Yarar? Günümüzde otomobiller ihtiyaç haline gelmiş durumda. Otomobillerle ilgili pek çok kişi yapılan bu mühendislik harikalarını daha fazla tanımak istiyorlar. Eğer arabalarla ilgili biriyseniz beygir gücü ve tork terimlerine oldukça aşinasınızdır. O kadar kullanmamıza ve duymamıza rağmen tork ve beygir hakkında tam olarak ne biliyoruz? Araç alırken veya otomobillerden açılan bir muhabbette tork ve beygir gücü kavramlarını çok kez duyarsınız. Kimileri çok iyi bilseler de kimileri sadece adını veya üstünkörü bir bilgiye sahip. Şimdi beraber beygir gücü ve tork kavramlarının ne anlama geldiğine bakalım.

Beygir ve Tork Arasındaki Fark Nedir? Tork ve Beygir Ne İşe Yarar?

Tanım olarak beygir gücü dediğimiz kavram, 75 kg ağırlığındaki bir yükün, 1 saniye içinde 1 metre hareket ettirilmesi için ihtiyaç duyulan güç miktarıdır.

NE? NASIL?  ClubHouse Nedir? Nasıl Kullanılır? ClubHouse Kayıt Olma!

Tanım olarak tork dediğimiz kavram, özetle dönme kuvveti olarak tanımlanabilir. Daha doğrusu, bir cismin dairesel olarak hareket etmesine neden olan kuvvet tork ile ifade edilir.

Tanımlarına baktıktan sonra aşağıda sizlere uygulamalı olarak hazırlanmış tork ve beygir videosunu izleyerek konu ile ilgili bilgi edinebilirsiniz. İki adet oyuncak araba ile tork ve beygir arasındaki farka güzel bir şekilde değinilmiş. Torkun faydaları ve beygir gücünün faydaları oldukça basit bir şekilde açıklanmış. Yokuştaki tork ve beygir gücü farkları üzerinde durulmuş. Siz de izleyerek keyifli bir şekilde bilgi edinebilirsiniz. İyi seyirler…