Hemen her evde en az bir tane bulunan arabalarımız, hayatımızı kolaylaştırmada büyük bir işlev görmektedir. Günlük hayatta sıkça kullandığımız otomobillerimizin mümkün olan en az yakıtı harcaması için birçok kişi araçlarda yakıt tasarrufu nasıl yapılır? sorusunun cevabını aramaktadır. Haliyle araçlarda yakıt konusunda tasarruf etmenin birçok yolu bulunmaktadır. Siz de bu yolları uygulayarak otomobillerinde istedikleri yakıt tasarrufunu sağlayabilecektir

Ülkemizde yakıt fiyatlarının oldukça yüksek seyretmesinden ötürü yakıt tasarrufu yapmak son derece gerekli bir hale gelmektedir.

Video: Yakıt Tasarrufu Sağlayacak 10 İpucu

Yakıt Tüketimi Az Olan Araçlar

Onlarca araba markası olduğu düşünüldüğünde doğal olarak her araba markasının otomobili kendine özgüdür ve farklı marka araçların yakıt tüketimi de farklılık göstermektedir.

Az yakıt tüketen araçlar arasında;

 • Yeni otomobillerin motorları da yeni olduğu için yakıt tüketimi azdır.
 • Arabanın ağırlığı yakıt masrafının miktarını değiştirir. Ağırlığı fazla olan bir araç hafif bir araca göre daha fazla yakıt tüketir.
 • Motor hacimleri düşük olan araçlar daha az yakıt harcar. Örneğin 1.4 litre motor araç 2.0 litre motora göre çok daha fazla yakıt tüketir.
 • Yenilenen teknoloji ile de yakıt tüketimi değişir. Örneğin elektrikli ve hibrit araçlar normal benzinli araçlara göre çok daha maliyetli bir yakıt tüketimine sahiptir.
  Araçlarda Yakıt Tasarrufu Nasıl Yapılır?

  Araçlarda Yakıt Tasarrufu Nasıl Yapılır?

Yakıt Tasarrufu İçin Yapılması Gerekenler

Araçlarınızda yakıt tasarrufu yapabilmenin birçok yöntemi bulunmaktadır.

NE? NASIL?  Volkswagen Golf Almak İsteyenler Şok Yaşıyor!

Bu yöntemler arasında;

 • Sık sık gereksiz yere şerit değiştirmemek
 • Lastiklere iyi davranmak ve aşınmasını önlemek
 • Araç hızını arttırmak yakıt tüketimini arttırır. Bu nedenle sürekli hız arttırıp azaltmak yerine hızınızı sabitlemeniz neticesinde aracınız daha az yakıt tüketecektir
 • Kırmızı ışıkta beklerken yakıt tüketimi yapmamak adına aracınızın moturunu durdurun. Böylece gereksiz yere benzin harcamayacaksınız.
 • Camların açık kalması durumunda rüzgarın da etkisiyle yakıt tüketimi artar. Bu sebeple klima kullanmanız faydalı olacaktır.
  • Kesin bir veri olmasa da otomatik vites arabalar manuel vites otomobillere kıyasla çok daha fazla yakıt harcar.
  • Araç lastiği seçimi oldukça önemlidir. A kalite lastik seçimi benzin tüketimini azaltan bir husustur.
  • Zamanında motor yağının değiştirilmesi ve rutin motor bakımlarının yapılmış olması yakıt tüketimini azaltır.
  • Debriyaj sisteminde bir problem olması yakıt tüketimini arttırır. Böyle bir durum varsa aracınızı bakıma götürebilirsiniz.
  • Bildiğiniz ve kalitesine güvendiğiniz yakıt istasyonlarından yakıtınızı alın.
NE? NASIL?  Karşınızda En Yakışıklı Elantra ! Üstelik Fiyatı Uygun

Yakıt Tasarruf Cihazı

LPG sistemi yerine kullanılan yakıt tasarruf cihazı ile yakıttan önemli miktarlarda tasarruf edilmektedir. Bu cihazın işe yarayıp yaramadığı hakkında birçok farklı fikir bulunmaktadır. Kullanıcı deneyimlerine göre yakıt tasarruf cihazları ile yaklaşık 50 kilometrelik tasarruf sağlamaktadır.

Araçlarda Yakıt Tasarrufu Nasıl Yapılır?

Araçlarda Yakıt Tasarrufu Nasıl Yapılır?

Yakıt Tasarrufu Ve Elektrikli Otomobiller

Günümüzde teknolojik imkanların gelişmesiyle birlikte benzin ya da dizel araçlar yerine farklı yakıtlarla çalışan araçlar üretilmeye başlanmıştır. Özellikle özel şirketler vasıtasıyla üretilen elektrikli otomobiller giderek tüm dünyada yaygınlaşmaktadır.

Önceleri motor gücü bakımından benzinli araçlardan daha geride olan elektrikli otomobil teknolojisi günümüzde oldukça ilerlemiş ve elektrikli araçların motorları giderek güçlenmiştir.

Yakıt tasarrufu açısından bakıldığında elektriğin çok daha ucuz olması nedeniyle elektrikli araçlar çok daha maliyeti olarak görünmektedir. Ancak elektrikli araçların şarj olacağı istasyon sayısının oldukça az olması nedeniyle şimdilik elektrikli araçlar daha az tercih edilmektedir. Ancak birçok özel şirket ve devletler ülkelerindeki elektrik şarj istasyonlarının arttırılması için çeşitli yatırımlar yapmaktadır. Bu yatırımlar neticesinde yakıt tasarrufu sağlayacak olan elektrikli otomobil satışları da yatırımlarla doğru orantılı olarak artacaktır.