Polen filtresi öncesinde ne demektir çok kısa açıklayalım. Polen filtresi, klimalı araçlarda dışarıdan gelen tüm havayı filtreleyen bir sistemdir. Hatta diğer bir isim olarak da klima filtresi olarak nitelendirilmektedir. Havada ki tüm tozu ve toprağı temizleyerek araç içinde ki havanın ferah ve temiz kalmasına olanak sağlamaktadır.

Şöyle genel olarak baktığımızda 200 model ve üzeri olan araçların neredeyse tamamında polen filtresi karbonlu ve karbonsuz olacak şekilde 2 tip olarak yer almaktadır.

  • Karbonsuz Filtreler; havada ki tozların, polenlerin ve bakterilerin araç içine girmesini ciddi anlamda engellemektedir. Hatta son dönemde birçok araçta artık karbonsuz filtreler kullanılmaktadır.
  • Karbonlu Filtreler; Karbonlu polen filtreleri havada ki tüm polen, toz ve bakterilerin yanında ayrıca pis kokuları ve zararları gazlarında araç içerisine girmesini engellemektedir. Bu sayede araç içinde hiçbir şekilde kötü koku oluşmamaktadır. Peki, araçlarda polen filtresi ne işe yarar?
NE? NASIL?  Şu Anda Alınması En Akıllıca Olan Otomobiller ! Yıl Sonu Otomobil Fırsatları

İzleyin: Araçlarda Klima (Polen) Filtresinin Değişimi Önemli mi?

Polen Filtresi Ne İşe Yarar?

Polen veya herhangi bir şeye alerjisi olan hatta astım gibi solunum sorunu olan kişilerde özellikle bu filtre işe yaramaktadır. Dış etkenlerden gelen tüm kokuları ciddi anlamda engellemektedir. BU sayede araç içinde daha konforlu ve rahat yolculuk yapılmaktadır. Eğer böyle bir sorununuz varsa özellikle sıfır veya ikinci el araç alırken kesinlikle polen filtresi olup olmadığını kontrol ettirebilirsiniz.

Polen Filtresi Değişimi Ne Zaman Yapılmalıdır?

Polen filtresi kilometre hesabına göre değişmektedir. Bunun için her 10 binde veya 12 binde değiştirmek tavsiye edilen kilometredir. Ancak sık sık tozlu ve bakımsız olan yollarda aracınızı kullanıyorsanız, o zaman bu süreyi bir miktar daha kısaltabilirsiniz. Her yıl en az 2 kez değiştirmek gereklidir.

Eğer polen filtresini değiştirmezseniz, kabine giren tüm temiz havanın kalitesi minimum seviyeye düşmektedir. Bu durumda haliyle aracın klimasının düzgün çalışmamasını sağlamaktadır. Düzensiz klima çalışması, yakıtın daha fazla harcanmasına sebep olmaktadır.

NE? NASIL?  Honda Civic Almak İsteyenlere Flaş Bir Kampanya Geldi!

Polen Filtresi Aracın Neresinde Bulunur?

Araca ait birçok filtre torpido gözünün arka kısmında yer almaktadır. HVAC denen düzenekte yer almaktadır. Eski bir tip olan araçlarda ise polen filtresi temizleyebilmek için, torpido kapağının çıkarılması gereklidir.

Ancak yeni sistem olan modellerde filtre düzeneği kızaklı olmasından dolayı bunun sadece çekmek yeterli olacaktır. Kimi araçlarda 2 adet polen filtresi bulunurken, kiminde ise 1 adet bulunmaktadır.

Bazı polen filtreleri ise, gösterge panelinin hemen alt kısmında veya ön camın taban kısmında bulunmaktadır. Bu araçlarda filtre değiştirebilmek için kaputu açmanız gereklidir.

Polen Filtresi Değişimi Nasıl Yapılır?

Polen filtresi zamanı geldiğinde değiştirmek şarttır. Tabi değiştirmesi de bir o kadar kolaydır. Hiçbir şekilde sanayiye gitmeye gerek kalmadan rahatlıkla kendiniz de değiştirebilirsiniz. Bunun için yapmanı gerekenler şu şekildedir;

  • Öncelikle polen filtresini çıkarın.
  • Ardından düzgün ve detaylı bir temizlik uygulayın.
  • Asla saç kurutma makinesiyle kurutmayın, açık bir alanda kendiliğinden kurumasını bekleyin.
  • Filtrenin kuruduğundan emin olduktan sonra yerine tekrar yerleştirin.
NE? NASIL?  Opel Corsa Almak İsteyenler İçin Fırsat Kampanyası Yaptı!

Bu nokta da filtre çok fazla yıprandıysa bunun için sadece temizlemek yeterli olmayacaktır. Bunun için yeni bir filtre almak yeterli olacaktır.

Polen Filtresi Fiyatları Ne Kadardır?

Polen filtresinin fiyatları aracın tamamen marka ve modellerine göre farklılık göstermektedir. İnternet üzerinden veya yedek parça satan yerlerden rahatlıkla filtreyi temin edebilirsiniz. Polen filtresi fiyatları 15 TL ile 120 TL arasında değişiklik göstermektedir. Böylece sizlerde bu filtreye sahip olmak istiyorsanız ilgili sitelerden temin ederek konforlu yolculuğun keyfini sürebilirsiniz.