Araç sahiplerinin araçlarda ateşleme bobini ömrü konusunda bilgi edinmeleri gerekir. Ateşleme bobini, son derece önemli olan araba yedek parçalarından bir tanesidir. Dolayısıyla, bu parçanın ömrü de araçlar için önem taşır. Ateşleme bobinleri arızalandıkları zaman birçok başka soruna neden olurlar. Bu nedenle, ateşleme bobini arızaları önemsenmeli ve hemen gereken değişim yapılmalıdır.

Önemsenmezse bu tip arızalar araçların onarımı için daha büyük masraflara sebebiyet verebilir. Ateşleme bobini fiyatları araç markalarına ve aynı zamanda modellerine göre değişiklik gösterir.

Araçlarda Ateşleme Bobini Ömrü Ne Kadardır?

Araçlarda Ateşleme Bobini Ömrü Ne Kadardır?

Ateşleme Bobini Nedir?

Araçların hareketini sağlayan motor sistemi içinde son motoru ateşlemek için ve otomobilin hareketinin sağlanması için ateşleme motoru önemlidir. Ateşleme bobini, kompakt elektik transformatörleri olarak bilinmektedir. Ateşleme bobininin amacı; araç akülerindeki 12 voltluk düşük akım alıp yakıtı ateşlemek ve motorun kullanılması için gereken daha yüksek bir voltaja dönüştürmektir. Bir araçta her bujinin kendi ateşleme bobinini vardır. Bobin, kablo kullanılmadan bujinin üzerine oturur. Bir başla yolu ise bobin fiziksel olarak kablolar yardımıyla bujiye başlanır.

NE? NASIL?  Opel Astra Almanın Tam Zamanı! Muhteşem Kampanyayı Kaçırmayın!

Ateşleme Bobini Çeşitleri

Ateşleme bobini beş çeşittir.

 • Distribütörlü eski tip endüksiyon bobini
 • Distribütörlü platinsiz manyetik tip ateşleme bobini
 • Kutu tip ateşleme bobini
 • Tek parça sıralı tip ateşleme bobini
 • Soketli buji üstü kalem tip ateşleme bobini

Belirtilen şekilde çeşitleri mevcuttur.

Ateşleme Bobininin Ömrü

Ateşleme bobininin ömrü konusunda net bir süre vermek mümkün değil. Zira bu parçalar, belirli aralıklarla değişen parçalardan değildir. Dolayısıyla, ateşleme bobini arızası tespit edildiği an bu parçanın değiştirilmesi gerekir.

Araçlarda Ateşleme Bobini Ömrü Ne Kadardır?

Araçlarda Ateşleme Bobini Ömrü Ne Kadardır?

Ateşleme Bobini Arızaları

Ateşleme bobini arızalandığında araçta bu arızaların belirtileri görülür. Araç yumuşak bir sürüş sırasında bazı sorunlar veriyorsa ya da aralıklı olarak çalışıyorsa bunlar ateşleme bobininin arızalı olduğunu gösterir. Elbette, ateşleme bobininin arızasına bağlı olarak arızanın ciddiyeti de değişiklik gösterir.

 • Egzoz patlaması; motorun yanma odasında kullanılmayan yakıtın egzoz borusundan çıkması ile meydana gelir. Hemen onarılması gerekir. Aksi halde daha fazla masraf çıkarabilir.
 • Motor sıkışması; traktör sesi, öksürük gibi motorun yanlış sesler çıkarmasına neden olur.
 • Motorun durması yani motorun stop etmesi; hatalı olan bobin bujilere düzensiz kıvılcımlar gönderir. Bu da motorun stop etmesine sebebiyet verir.
 • Motor ışığının yanması; genel olarak motor kontrol ışığı ön panelde yanar.
 • Motorun zor çalışması; genel olarak tek bir bobin çalıştığında ortaya çıkan bir arızadır. Bobinler silindire kıvılcım yollayacak arızalı olan bobinlerin bağlı olduğu silindirlerde ateşleme olmaz. Krank yardımıyla silindirler çalışır.
 • Motorda düzensiz rölanti, sarsıntı ve zayıf güç; araç kullanılırken aracın güçsüzlüğü fark edilir. Motor sarsıntılı bir şekilde çalışır.
 • Aşırı yakıt sarfiyatı; araç eskiye göre daha fazla yakıt kullanımındaysa bu da ateşleme bobininin arızası anlamına gelir.
NE? NASIL?  Toyota dan Büyük İndirim Açıklaması

Bu belirtiler birçok tehlikeyi de beraberinde getirebilmektedir. Bu nedenle; araçta ateşleme bobini arıza belirtileri görüldüğü anda araç servise götürülmelidir.

Ateşleme Bobini Tamir Edilir Mi?

Araç sahiplerinin sıklıkla sorduğu sorulardan biri de ateşleme bobininin tamir edilip edilmeyeceğidir. Ateşleme bobini tek seferde tamir edilebilecek yedek parçalardan değildir. Yani, bir araçta ateşleme bobini arıza yaptığında bu parçanın yenisi ile değiştirilmesi gerekir. Burada önemli bir noktayı da belirtmek gerekir. Eğer, bir araçta soketli kalem tipi bobin kullanılıyorsa bunlardan bir tanesi bozulduysa kısa bir süre sonra diğerleri de bozulacaktır. Bu yüzden böyle bir arıza söz konusu olduğunda bobinleri takım halinde değiştirmek yani yenilemek doğru olacaktır.