Araç alım satımlarında tarafların kafalarında yer alan soru işaretlerini ortadan kaldırmak hem güvenli bir satış hem de aracı kullanacak tarafın aracı daha iyi tanıması için gerekli detaylardan biridir. Alım satıma konu olan aracın daha önce hangi işlemlere tabi olduğunun tespiti, araç plakasının ve sigortasının durumu her alıcının bilmek istediği konuların başında gelmektedir.

Araç hasar kaydı sorgulamayla almak istediğiniz aracın başta kaza olmak üzere hasar ve poliçe bilgilerine hızlı ve kolay bir şekilde ulaşmak hedeflenmektedir. Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi (SBM) araca ait plakanın sorgulanması, yapılan işlemleri, araç hasar kaydı ile ilgili hemen hemen tüm detaylara çok kısa sürede ulaşmanızı sağlanır.

Araç Hasar Kaydı Nasıl Sorgulanır?

Araç hasar kaydı nasıl sorgulanır sorusunun yanıtı aslında oldukça basittir. GSM operatörleri tarafından abonelerine yönelik olarak araç hasar sorgulama hizmeti de verilmektedir. Hasar sorgulama işleminde aracın plakası cep telefonlarının mesaj bölümünde ilgili kısma yazılarak operatör türü fark etmeksizin 5664’e gönderilen mesajlar sonucunda aracınıza ait hasar kaydının olup olmadığı ile ilgili bilgiye çok kısa bir sürede üstelikte cep telefonunuz gibi yakın bir cihazdan ulaşabilirsiniz. Normal mesaj tarifesinin dışında bir ücretlendirmeye tabi tutulan bu işlemde hizmet bedeli tüm operatörler için aynıdır.

NE? NASIL?  Asgari Ücret ile Çalışanlara Zam Müjdesi Geldi! Sıcak Saatler Yaşanıyor...

Video: Araç hasar sorgulama nasıl yapılır, tramer sorgulama

Araç Hasar Kaydı Sorgulama İçin Alternatifler Nelerdir?

E-Devlet kapısı uygulaması aracılığıyla güvenli hasar kaydı sorgulama işlemi yapılabilmektedir.

www.turkiye.gov.tr adresinde yer alan “Trafik Poliçe ve Hasar Bilgileri Sorgulama” bölümünden aracınıza ait hasar bilgilerini kolaylıkla öğrenebilirsiniz. Ancak bu hizmette sadece kendi üzerinize kayıtlı olan araçlara ait hasar kaydı ve sigorta bilgilerini öğrenmek için kullanabilirsiniz. Bu uygulamadan yapılan sorgulamalar ücretsiz yapılmaktadır.

Bu konuda danışmanlık hizmeti veren sigorta şirketlerine ait internet sitelerinden de üye olduktan sonra sorgu başına ücretlendirme yapılacak şekilde dilediğiniz plakaya ait başta hasar ve sigorta bilgileri olmak üzere araç hasar geçmişleri, araç detay bilgileri, eksper raporunda yer alan bilgilere göre değişen parçalar, trafik ve kasko poliçeleri ve varsa kaza tespit tutanakları hakkında detaylı bilgiye ulaşılabilmektedir.

NE? NASIL?  Türkiye'nin En Ucuz Otomobili Cross'landı !

İzleyin: 5664 Tramer Kaydı Hileleri (İkinci El Araç Alacaklara Tavsiyeler)

Çağrı Merkezi aracılığıyla yapılan sorgulamalar ise karşısında muhatap bulmak isteyen araç sahiplerinin tercih ettiği bir yöntem olarak karşımıza çıkmaktadır. 11890 araç hasar sorgulama merkezini arayarak, aracın daha önceki bir tarihte kazaya karışıp karışmadığını, kaza tarihini, kaza nedenini ve hasar tutarını müşteri hizmetleri temsilcisi vasıtasıyla öğrenebilirsiniz. 11890 Çağrı Merkezini aradığınızda sizden sorgulama yapmak istediğiniz aracın plakası ya da şasi numarası bilgileri istenmektedir. Yapılan sorgu sonucunda ortaya çıkan bilgiler mesaj olarak da cep telefonlarınıza ulaştırılmaktadır. Bu uygulama ücretli olup dakika üzerinden tarife uygulanmaktadır.

Yaşadığımız bu zorlu günlerde yaşanan ekonomik sıkıntılar nedeniyle sıfır araç alamayan bir çok kişi ikinci el araba piyasasına yönelmektedir. İkinci el otomobil sahibi olmak isteyenlerin, almayı planladıkları aracın hasar geçmişine, kaza ve sigorta bilgilerine farklı alternatif yollarla ulaşmaları doğru aracın satın alınması açısından önemlidir. Bütçe dostu uygulamalar tercih edilerek kısa ve güvenilir bilgilere ulaşmak mümkündür.