Kişiler araçlarına sinen kokular nedeniyle memnuniyetsizlikler yaşayabilmektedir. Küf kokusu, sigara kokusu, küf kokusu, rutubet kokusu gibi birçok koku zaman zaman araca sinebilmektedir. Sigara kokusuyla insanı irite eden bir kokuya sahiptir. Rahatsız edici bir kokuya sahip olan sigara bazen araçlarda içilebilmektedir. Son çıkan yasalar ile durumu muallakta olan sigaranın kokusu araçta içildiğinde kolaylıkla araca siner. Arabaya sinen sigara kokusu çıkarma ile ilgili birçok teknik ve yöntem vardır. Bu yöntemler dahilinde de araca sinen sigara kokusu çıkarılabilmektedir. Araçlarının güzel kokmasını isteyen kişiler araçlarındaki en ufak kokudan bile rahatsız olabilmektedir. Sigara kokusu özellikle otomobil satım konusunda sıkıntı oluşturabilmektedir.

Gizlenmiş Sigaralar

Araç içerisinde içilen sigaraların kül ve izmaritleri küllüklere atılabilmekte ya da camdan fırlatılabilmektedir. Öncelikle doğanın korunması açısından aracın camından herhangi bir şeyi atılmasının yanlış ve yasak olduğunu belirtmek gerek. Araç camından atılan şeyler sebebiyle ceza yiyen birçok sürücü bulunmaktadır. Araç içerisinde içilen sigaralar fark edilmeden yere düşürülmüş ya da bir köşeye sıkışmış olabilir.

Bu kapsamda sigara kokusunu gidermek isteyen kişilerin araçlarına yönelik olarak ciddi bir temizlik girişiminde bulunmaları önemlidir. Gizlenmiş sigaralar, küller kokuya neden olabilmektedir. Bu kapsamda araçtaki gizlenmiş bu misafirler koku yapmakta ve bu kokunun araç içine sinmesine neden olmaktadır. Gizlenmiş sigaralar sebebiyle kokunun sonlandırılması bazı durumlarda mümkün olmamaktadır.

Video: Kötü kokan araca OZON temizliği. Audi SQ5 (Bakteri Temizligi)

Aracı Havalandırın

Aracın havalandırılması difüzyon kanunları gereğince kötü hava ile temiz havanın eşitlenmesini sağlar. Bu havalandırma sayesinde araç içerisinde bulunan hava değişim göstererek koku azalacaktır. Aracın havalandırılması kesin ve erken bir çözüm sağlamaz. Bu işlemin tekrar tekrar yapılması, uzun süre yapılması ancak sonuç sağlayacaktır. Ancak tüm yöntemlerin birlikte uygulanması sayesinde net bir sonuç almak mümkün olmaktadır.

NE? NASIL?  Araç Lastikleri Nasıl Üretilir? Araç Lastiği Üretim Süreci!

Bu kapsamda kişilere araçlarını zaman zaman havalandırmaları önerilir. Bu havalandırma işlemi için sadece camların açılması yeterli değildir. Özellikle kapıların ve bagajın açılması önemlidir. Araç içerisinde oluşacak bir hava sirkülasyonu sayesinde kokunun hafifletilmesi mümkündür. Araç içerisine sinen kokunun giderilmesinde aracın havalandırılmasının büyük bir rolü vardır.

Profesyonel Yardım

Özellikle inatçı ve çıkmayan kokular için profesyonel yardım şart olmaktadır. Sigara kokusu inatçı bir kokudur. Sigara dumanı özellikle tavan döşemesine zamanla işleyerek ciddi bir koku kaynağı oluşturabilmektedir. Tavan döşemesinin temizliği kullanıcılar tarafından kolaylıkla yapılabilecek bir şey değildir. Bu nedenle profesyonel yardım almak en kolay çözüm yolu olarak görülebilir. Profesyonel çözüm dahilinde sigara kokusunun çoğunlukla giderilmesi mümkündür. Ancak bunun için hem yöntem hem de fiyat araştırması iyi bir şekilde yapılmalıdır. Profesyonel yardım alınacak kuruma yönelik araştırma derinleştirilmelidir. Profesyonel yardım alınacak yerin yorumları iyi bir şekilde incelenmeli, o hizmetten faydalanan yakınlara mutlaka sorular sorulmalıdır. Profesyonel hizmetin ardından mutlaka aracın iyi kuruması beklenmelidir.

NE? NASIL?  KİA KAMPANYA YAPTI ! YÜZDE SIFIR FAİZ ! ARALIK'TA BİTİYOR

Parfüm ve Koku Giderici Ürünler

Parfümler ve koku giderici ürünler kolaylıkla temin edilebilen, temizlik anlamında bir kullanıma sahip ürünlerdir. Bu ürünlerin kullanımı aracın içerisine kokunun yayılmasına sebep olabilir. Geçici bir çözüm olan bu ürünler kokuyu baskılamada rol alabilir. Ancak uzun vadede çözüm arayışı içerisinde olan kişiler parfüm kullanmaktan kaçınmalıdır. Koku giderici ürünler de bu kapsamda fonksiyon görebilmektedir.

Ancak bu ürünler de kısa vadede bir çözüm sunmaktadır. Bu kapsamda bu malzemelerin kullanımı konusunda net bir bilgiye sahip değilse kullanılmaması önerilir. Temizlik malzemeleri aracın dokusuna zarar verecek nitelikte olabilir. Özellikle araçların her biri farklı malzemeler tarafından üretildiği için genel kullanıma has ürünler faydadan çok zarara neden olabilir.

Yasaklayın

Araca sinmiş sigara kokusundan rahatsız olan kişiler araçlarını kullanan kişilere aracın içinde sigara içmesinin yasaklanması önerilir. Sigara özellikle kumaş dokularda uzun süreler kalabilmekte ve orayı harap ederek kötü kokuya neden olabilmektedir. Aracın içerisinde sigara içilmesi döşemeler ve koltuklar açısından da problem oluşturmaktadır. Aracın içinde sigara içen kişiler közün düşmesi sebebiyle koltuklarda yırtık sorununu sık bir şekilde yaşamaktadır.

Aracın içerisindeki sigara kokusunu gidermek için en etkili yolun koku oluşturacak nedenin ortadan kaldırılması olduğu unutulmamalıdır. Sigara araca birçok açıdan zarar verecek, mal sahibini ciddi zarara uğratabilecek bir üründür. Bu kapsamda aracından sigara kokusunu çıkartmak isteyen kullanıcılara araç içerisinde sigara içmemeleri, aracı kullananlara da yasaklamaları önerilmektedir.

NE? NASIL?  Devlet Sahibinden.com'a Soruşturma Açtı

Yapılmaması Gerekenler

Kişiler yapılmaması gerekenler konusunda birçok bilgiyi araştırmalıdır. Çünkü yapılmaması gereken şeyler yapıldığında sonuçlar ağır olabilmektedir.

Yapılmaması gereken şeyler arasında şunlar sayılabilir:

  • Bilinmeyen temizlik malzemeleri kullanılarak araca zarar vermek mümkündür. Bu ürünler kullanılmamalıdır.
  • Aracın sigara kokusundan rahatsız olan kişilerin ilk yapacakları iş aracın içerisinde sigara içilmesini yasaklamak olmalıdır.
  • Filtre temizliği, bakım gibi konularda gecikmemelidir.

Bu bilgiler ışığında yapılmaması gereken temel şeyleri belirtmek mümkündür. Yarar sağlaması beklenen bir ürünü kullanarak zarara neden olmak mümkündür. Özellikle araç temizleyici ürünlerin leke haricinde kullanılmaması önerilir. Gerekli durumlarda profesyonel bir yardım alınmalıdır.

Sigara Kokusunun Zararları

Sigara kokusu ve yanığı gerek kullanımda gerekse satış işlemlerinde önemli dezavantajlar oluşturmaktadır. Sigara içiminin 3 çeşidi bulunmaktadır.

Bunlar şu şekilde listelenebilir:

  • Aktif Sigara İçiciliği
  • Pasif (Second Hand) Sigara İçiciliği
  • Üçüncü El (Third Hand) Sigara İçiciliği

Ortama sinmiş bu sigara dumanının ciğerlere çekilmesi sağlık açısından olumsuz bir tablo oluşturabilmektedir. Sigara kokusunun giderilmesi için yöntemler denenmesi, sigara kokusunun bastırılmaya çalışılmaması kişilere yapılan önerilerin başında gelmektedir. Kullanıcılar araçlarına özen veren bir anlayış içerisinde olduklarında bu kokunun kolaylıkla çıkması mümkündür. Bakım ve temizliği yapılan araçlarda sigara kokusu kısa bir süre içerisinde ortamdan kaybolmaktadır.